Dzieci przychodzą na świat codziennie. Ekscytacja rodziców, którzy niedawno powitali na świecie swoje pociechy, często jest nie do opisania. Zazwyczaj niedługo po narodzinach są zmuszeni dopełnić wszelkich formalności związanych z nowo narodzonym dzieckiem. Ministerstwo wydało komunikat w tej sprawie. Rodzice mają 21 dni.

Powitanie swojego dziecka na świecie jest dla rodzica jednym z najszczęśliwszych momentów w życiu. Wielka ekscytacja miesza się z obowiązkami. Do tego dochodzi załatwianie kwestii papierkowych. Ministerstwo wystosowało powiadomienie w sprawie nowo narodzonych dzieci. 

Apel ministerstwa w sprawie nowo narodzonych dzieci

Ministerstwo cyfryzacji za pośrednictwem swojego oficjalnego serwisu internetowego gov.pl wystosowało komunikat w sprawie nowo narodzonych dzieci. Poinformowano, że teraz można zgłosić narodziny nowego członka rodziny w bardzo prosty sposób przez internet, właśnie za pośrednictwem strony gov.plOd niedawna w internecie i telewizji można natknąć się na kampanię ministerstwa o nazwie e-Polak potrafi! W związku z nią rząd zachęca do skorzystania z tej opcji.

Jak wiadomo, zgłoszenie narodzin dziecka do Urzędu Cywilnego to obowiązek rodzica. Na wywiązanie się z tego obowiązku mają 21 dni. Zorganizowana akcja, której ambasadorem jest aktor Michał Czernecki, może zdecydowanie ułatwić tę sprawę:

– Zgłoszenie narodzin dziecka oraz wiele innych spraw teraz załatwisz online. e-Polak potrafi! Sprawdź na gov.pl – mówi w spocie Michał Czernecki.

 1. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie ślubne sprzed 50 lat. Wszyscy Polacy znają osoby z fotografii, poznajecie ich?
 2. „Kuchenne rewolucje” nie miały być prowadzone przez Magdę Gessler? Nagle ujawniono porażające fakty, fani będą mocno zaskoczeni
 3. Wszystko zacznie się lada moment. Przestrzegają przed ogromnym niebezpieczeństwem, pilne wieści z zachodu Polski

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Najważniejszą sprawą jest decyzja, które z rodziców będzie miało obowiązek zgłoszenia dziecka. Następnie istotną kwestią jest posiadanie przez rodzica profilu zaufanego, posiadanie smartfonu lub komputera oraz dostęp do internetu. Jeśli rodzice nie mają profilu zaufanego, to mogą założyć go od ręki. Posiadanie takiego profilu jest bardzo korzystne, ponieważ dzięki niemu rodzic może złożyć wniosek o 500+ lub mieć dostęp do e-recept swoich i dzieci.

Jeśli posiadamy już profil zaufany, można podjąć właściwe działania. Należy zalogować się na stronie gov.pl, a następnie w prawym górnym rogu strony wybrać opcję Mój GOV, gdzie znajduje się zakładka profil zaufany. Po zalogowaniu do profilu należy wybrać e-usługę zgłoszenie urodzenia dziecka i dokonać pięciu prostych kroków:

 • Oświadczyć, że jest się rodzicem,
 • Sprawdzić poprawność swoich danych i wprowadzić dane drugiego rodzica,
 • Uzupełnić dane dziecka (w tym imię!),
 • Wybrać adres zameldowania dziecka i spis odbioru dokumentów,
 • Sprawdzić wszystkie wprowadzone informacje we wniosku i potwierdzić profilem zaufanym.

W razie ewentualnych wyjaśnień przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. I wszystko gotowe.

ZOBACZ WIDEO:

Narodziny dziecka można zgłaszać przez internet, za pośrednictwem strony gov.pl.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Joanna Koroniewska zdruzgotana, śmierć uderzyła za wcześnie. Ukochana osoba w jej życiu odeszła, boli do dziś
 2. Turyści uciekali przerażeni. Nagranie z lotniska, którego nie da się wyrzucić z pamięci
 3. Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć w ciągu 80 lat. Wszystko w naszych rękach
 4. Porażające wiadomości z polskiej wsi. Znaleźli zwłoki, policja przekazała wstrząsające fakty
 5. „Familiada” świętuje 26 urodziny, oglądacie? Pamiętacie kultowe wpadki?
 6. Trick Gessler sprawi, ze rosół będzie klarowny. Gwiazda ma jeszcze 1 cenną radę

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykułPoznajecie? Karierę zaczynała w PRL, do dziś jej uroda zapiera dech
Następny artykułTłumy ruszą do Pepco, w sklepie znowu pojawił się produkt, którego pragną tysiące. Cena zachęca jeszcze bardziej
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl