Dzieci i młodzież nie wyjdą na dwór bez dorosłego. Takie rozporządzenie ma wejść w życie, jak zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Wprowadzono nowe, surowe obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem. 

Dzieci i młodzież pod opieką dorosłym, to najnowszy pomysł władz w walce z pandemią koronawirusa. Młodzież nie może się już spotykać w grupach, a dzieci bez opieki dorosłego nie będą bawić się na dworze. Z czego wynikają te ograniczenia?

Dzieci tylko pod opieką dorosłych

Ta decyzja wynika z obserwacji, iż dzieci i młodzież mimo panującej kwarantanny, swobodnie poruszają się po mieście i organizują spotkania towarzyskie, nie mając pojęcia o tym, jakie zagrożenie mogą takim zachowaniem wywołać. Dlatego dzieci i młodzież do 18. roku życia, nie mogą poruszać się po mieście swobodnie bez swoich rodziców.

Dostępność parków, skwerów, bulwarów zostanie ograniczona. Te miejsca skupiają wokół siebie nadal wiele osób, dlatego ich dostępność zostanie znacznie zmniejszona. Wszelkie radykalne decyzje wynikają z tego, że wielu z Polaków nie stosuje się do zasad kwarantanny. Spacery z dziećmi, psem, spotkania młodzieży odbywają się w licznych gronach, a to tylko pomaga rozprzestrzeniać się wirusowi. Aktualnie krzywa zachorowań idzie ku górze, w ciągu najbliższych dni, możliwe, że liczba zachorowań nawet się podwoi.

  1. Córka Kasi Kowalskiej nie pierwszy raz walczy o życie. „Musieli przywracać ją do życia, powiodło się za czwartą próbą”
  2. Mąż Katarzyny Skrzyneckiej zabrał głos. Ostatnie dni gwiazdy Polsatu były koszmarem

Rząd wprowadza restrykcje

Rozszerzenie kwarantanny jest spowodowane wzrostem zachorowań i tym, że Polacy nie respektują zasad, narażając w ten sposób zdrowie i życie innych. Kary za nieprzestrzeganie kwarantanny wynosiły od 500 do 5 tysięcy złotych, w tym momencie, kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Premier zapewnia, że kary będą bezwzględnie egzekwowane, choć nie ma takiej sumy, by wycenić życie czy zdrowie drugiej osoby, którą naraża osoba w kwarantannie wychodząca na zewnątrz.

Kolejne zasady dotyczą obowiązkowych rękawiczek jednorazowych, które każdy sklep ma zapewnić swoim klientom. Bez nich, nie mają prawa wejść na teren sklepu. Dla seniorów przygotowane zostały godziny od 10 do 12, podczas których w aptekach i drogeriach starsi ludzie będą mieli pierwszeństwo, a nie rzadko, tylko oni będą mogli wejść do sklepu. 

Minister zdrowia  Łukasz Szumowski decyzje rządu o rozszerzeniu kwarantanny komentuje:

– Wiemy, że obecnie już codziennie widzimy 200, czasem więcej chorych, którzy potrzebują pomocy. (…) Wszystkie modele mówią o jednym: jeśli ograniczymy kontakt z ludźmi, możemy spowolnić ten wzrost, ale nie o połowę, a o 80 proc. Dopiero wtedy mamy szansę wpłynąć na zahamowanie wzrostu – powiedział Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski komentuje też pytania o bieganie czy spacery dla zdrowia: 

– Traktujmy to jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. Nie chodzi o to, żebyśmy utrzymali formę, nie o to chodzi, żebyśmy biegali ileś kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wyjść, przewietrzyć się, jak najkrócej i wrócić do domu – powiedział Szumowski.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dzieci
Fot. Piotr Molecki/East News.

– Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i poprawiania sobie formy fizycznej przez te dwa tygodnie – odpowiada  minister.

dzieci
Fot. Jakub Kaminski/East News.

Premier nie widzi innego rozwiązania jak rozszerzenie kwarantanny. Na razie liczba zachorowań gwałtownie wzrosła. Jedyną radą jest izolacja. Dlatego też każda osoba, która wróci z zagranicy, będzie musiała przejść 14-dniową kwarantannę, bez obecności swojej rodziny. 

dzieci
unsplash.com

Dzieci będą mogły wychodzić z domu, tylko w obecności rodziców. Młodzież do 18, roku życia również.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Znęcał się nad żoną i dziećmi, demolował mieszkanie. Niewyobrażalny koszmar rodziny na kwarantannie
  2. Byli małżeństwem przez 45 lat. Na kwarantannie mąż doprowadził do wielkiej tragedii, rodzina jest wstrząśnięta
  3. Skandal po stosunku na oczach milionów widzów TVN. Klaudia El Dursi przerywa milczenie

źródło: gazeta.pl

 

 

 

Poprzedni artykułPogrzeb Krzysztofa Pendereckiego ma być bardzo uroczysty. Niestety, nie wiadomo kiedy się odbędzie
Następny artykułŁamiące serce nagranie. Po powrocie ze szpitala pielęgniarz spojrzał na syna i zalał się łzami
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.