Zastanawiałyście się kiedyś, jak może wyglądać dziecko „w czepku urodzone”? Okazuje się, że powiedzenie można potraktować dosłownie. Na instagramowym profilu JanaBrasil Fotografia pojawiły się niewiarygodne zdjęcia. Widać na nich noworodka w nienaruszonym worku owodniowym.

JanaBrasil Fotografia na swoim profilu na Instagramie pokazuje zdjęcia, które przedstawiają m.in. matki ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi, które im przyniesiono zaraz po porodzie. Kadry kobiety uwieczniają cudy narodzin, a jeden z nich był szczególnie wyjątkowy.

Dziecko w „czepku urodzone”

Przysłowiowy czepek z tytułu to tak naprawdę worek owodniowy, w którym znajduje się dziecko. Błona płodowa składa się z ektodermy i mezodermy, i tworzy worek owodniowy, w którym znajduje się szczelnie zamknięty płód, otoczony wodami płodowymi.

Błona, która otacza dziecko, tworzy mu specjalne środowisko do życia wewnątrz macicy. Dzięki temu płód może swobodnie się poruszać i jednocześnie jest chroniony przed urazami oraz zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Błona umożliwia również badania prenatalne.

Podczas porodu owodnia zazwyczaj pęka. Jednak czasami zdarza się tak, że dziecko przychodzi na świat w nienaruszonej błonie. Wtedy właśnie można powiedzieć, że sprawdza się powiedzenie, że ktoś jest „w czepku urodzony”.

Wygląda na to, że tego zwrotu można używać zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Szanse na podobne zjawisko wynoszą 1 na 100 tys.

Od razu chcemy uspokoić tych, którzy uważają to za jakąś „anomalię”. Narodziny w worku owodniowym nie stanowią zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Nie nastąpi niedotlenienie, ponieważ do momentu przecięcia pępowiny tlen jest dostarczany przez łożysko. „Czepek” można z kolei z łatwością przebić i usunąć.

Zdjęcia fotografki docenione

Jak widać, zdjęcia wywołują ogromne emocje wśród odbiorców. Prace fotografki zostały docenione, a jej kadry niejednokrotnie otrzymały nagrody, o czym sama informuje m.in.  za pośrednictwem Instagrama.

Kolejne zwycięskie zdjęcie! Co za radość, że ponownie znalazłam się wśród najlepszych @outstandingaward!!! Najlepsza praca na świecie? Mam!!! Jestem wdzięczna — napisała w jednym ze wpisów.

Janaina Oliveira, Jana Brasil jest członkiem największego na świecie stowarzyszenia fotografów, którzy uwieczniają porody. Jako jedyna fotografka w Ameryce Łacińskiej zdobyła nagrodę w kategorii Szczegóły Urodzenia 2020.

Jej prace zostały docenione przez jedno z największych stowarzyszeń fotografów rodzinnych Inspiration Family. Miała kilka nagrodzonych zdjęć i została nominowana do nagrody Family Revelation Photographer w 2018 roku.

Podobają wam się jej prace? Wszystkie możecie obejrzeć na Instagramie pod tym linkiem >tutaj< lub na jej stronie internetowej.

Ta położna również pokazała dziecko zaraz po porodzie. Kiedy kobieta zobaczyła ciało noworodka, zamarła.

Zobacz zdjęcia:

dziecko
fot. instagram.com/janabrasilfotografia

Dziecko urodziło się w worku owodniowym.

dziecko
fot. instagram.com/janabrasilfotografia

Wszystko uchwyciła fotografka.

dziecko
fot. instagram.com/janabrasilfotografia

Zdjęcia wzbudzają wiele emocji.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: instagram.com, nauka.rocks, janabrasilfotografia.com.br
Poprzedni artykułSzymon Hołownia pokazał zdjęcie ze ślubu. Świadkowała gwiazda TVN
Następny artykułKatarzyna Cichopek nigdy nie pokazuje się z mamą, ponieważ ta nie lubi być w centrum uwagi
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl