Dzień dobry TVN: dziś w programie śniadaniowym poruszono bardzo ważną kwestię dotyczącą Polek. Według najnowszego badania Atlasu Antykoncepcyjnego, w którym przeanalizowano dostęp do środków antykoncepcyjnych w Europie, Polska znajduje się na końcu. Dziś w śniadaniówce rozmawiano o tym problemie, a pasek głosił: Mamy najgorszy dostęp do antykoncepcji w Europie.

Atlas Antykoncepcyjny to raport sporządzany na podstawie badań 46 krajów europejskich. Z najnowszego raportu wynika, że Polska jest na szarym końcu dostępności do środków antykoncepcji. Analizę tego szokującego raportu poddano w dzisiejszym wydaniu Dzień dobry TVN. Prowadzący byli oburzeni.

Dzień dobry TVN: Mamy najgorszy dostęp do antykoncepcji w Polsce

Jak zauważyła Anna Kalczyńska, młode dziewczyny zgodnie z prawem mogą uprawiać seks, nie mogą natomiast pójść same do ginekologa.

Dane opublikowane w Atlasie są szokujące, przede wszystkim dlatego, że w zestawieniu z innymi krajami mamy znacznie gorszy dostęp do antykoncepcji czy edukacji seksualnej. Europejskie ekspertki i eksperci, wśród których znajdowali się także lekarze, przygotowali dokładne dane procentowe z zakresu zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

Podczas przeprowadzania badania wzięto pod uwagę najistotniejsze kwestie dotyczące opieki zdrowotnej kobiet, takie jak: dostępność środków antykoncepcyjnych, opieka ginekologiczna, poradnictwo, a także edukacja seksualna i poziom świadomości i wiedzy kobiet. Badaniom nie podlegała kwestia samego rozpowszechnienia antykoncepcji.

  1. Kilka lat temu Świerzyński chwalił się jachtem i bryczkami. Teraz miał dostać pół miliona od rządu
  2. Mamy potwierdzenie, zacznie się już w środę, dokładnie o 18:00. Całkowity paraliż, ogromne utrudnienia
  3. Wszystko stało się nagle. Do sieci trafił film ze szpitala, widać co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Obywatele i obywatelki poznali prawdę

Niepokojące wyniki w Atlasie Antykoncepcji

Według danych opublikowanych w tegorocznym badaniu Polska na tle 46 innych krajów europejskich wypadła zdecydowanie najgorzej. Różnice pomiędzy naszym krajem a innymi państwami są naprawdę duże.

Wskaźnik dostępności antykoncepcji wynosi 35,1 procent. Jest to naprawdę niewiele w porównaniu do innych krajów, na przykład Belgii, gdzie współczynniki wynosi 96,4 procent czy we Francji – 90,1 procent.

W Niemczech jest to 71,5 procent, we Włoszech – 59,3 procent, na Ukrainie 55,7 procent, w Turcji 55,7 procent, a na Białorusi 44,4 procent.

Eksperci w Polsce zauważają ogromny problem dotyczący braku edukacji seksualnej, a także dostępności opieki ginekologicznej. Tylko w Polsce młoda kobieta do 15. roku życia nie może samodzielnie udać się na wizytę do ginekologa. Oprócz tego mamy utrudniony lub nie mamy w ogóle dostępu do pigułki po, która jest w Polsce dostępna tylko na receptę.

Remigiusz Bak z Europejskiego Parlamentarnego Forum dla Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych, współinicjatora powstania Atlasu od 2017 roku wyjaśnił, jakie między innymi wnioski nasunęły się ekspertom:

-Wyniki pokazują, że kraje z lepszym dostępem do antykoncepcji są również krajami o najwyższych współczynnikach dzietności w Europie.

Jak się okazuje, w Polsce istnieje naprawdę ogromny problem z brakiem wiedzy seksualnej. To z kolei powoduje, że młodzież masowo, jak to określiła Antonina Lewandowska, edukatorka seksualna z Grupy PONTON, choruje na choroby weneryczne. Młode dziewczyny zachodzą w ciążę, kończą edukację, a później przeżywają tragiczne doświadczenia na rynku pracy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dzień dobry tvn
fot. kadr z dzień dobry tvn

Dziś w śniadaniówce TVN poruszono kwestię wyników badań Atlasu Antykoncepcyjnego. W Polsce świadomość seksualna jest najmniejsza.

dzień dobry TVN
fot. contraception.info.eu

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  3. Witold Sadowy nie żyje. Kilka miesięcy przed śmiercią ujawnił prawdę skrywaną całe życie
  4. Wicepremier ujawnił, czy mamy spodziewać się kolejnych obostrzeń. Polki i Polacy długo czekali na podobną wiadomość
  5. Magda Gessler 25 lat temu. Do sieci wyciekło jej zdjęcie z młodości, co za widok, była przepiękna
  6. Ranny pitbull chował się za śmietnikiem. Na widok człowieka nieruchomiał ze strachu, wszystkiemu winne były dzieci
  7. Ujawniono zarobki Igi Świątek. 19-latka ma na koncie prawdziwą fortunę, od tej sumy może zakręcić się w głowie

Źródło: zdrowie.wprost.pl, federa.org.pl

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl