Dzień Kobiet: jak jest obchodzony na świecie? Co roku, 8 marca, obchodzimy międzynarodowe święto wszystkich pań. Kwiaty, czekoladki i romantyczna kolacja to tylko niektóre ze sposobów celebrowania tej wyjątkowej okazji. Jak obchodzi się to święto na świecie? Poznaj zwyczaje z innych krajów!

Początki tego święta sięgają aż do 1909 roku. To wtedy ustanowiono je w Stanach Zjednoczonych ku czci poległych w walce o równouprawnienie kobiet. W naszym kraju obchodzimy je od 1993 roku. Jakie tradycje są związane z tym świętem?

Dzień Kobiet: jak jest obchodzony na świecie?

W większości miejsc na świecie uroczystość ta obchodzona jest w dość standardowy sposób. Mężczyźni obdarowują swoje kobiety kwiatami. Tym samym doceniają ich ogromną rolę, którą odgrywają nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy. Istnieją jednak państwa, w których tradycje znacznie odbiegają od wspomnianego schematu.

Jak obchodzi się Dzień Kobiet w innych krajach?

W Rumunii oraz Portugalii panie na ogół świętują ten dzień wyłącznie w damskim gronie. Organizowane są tzw. babskie wieczory– czas poświęcony rozmowom i licznym szaleństwom.

Tego dnia w Chinach, wszystkim aktywnym zawodowo paniom przysługuje pół wolnego dnia w pracy, a w wielu sklepach oferowane są wyjątkowe zniżki. W Wietnamie natomiast święto
to obchodzi się aż dwa razy w roku! Oprócz 8 marca kwiaciarnie pękają w szwach również 20 października.

Zwyczaje na Dzień Kobiet

W Wielkiej Brytanii tego dnia ogromną rolę odgrywa edukacja i szerzenie wiedzy na temat kobiet, o których dokonaniach należy pamiętać. To właśnie tego dnia organizowane są wykłady i dyskusje, dotyczące roli kobiet na świecie i równouprawnienia.

Podczas gdy w wielu miejscach dzień ten jest uważany za szczególny i obchodzi się go hucznie, w niektórych państwach (np. Iran) nie jest to dozwolone.

Zobacz zdjęcia:

Dzień Kobiet: jak obchodzony jest na świecie
unsplash.com @alexagorn

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto, które obchodzimy 8 marca.

Dzień Kobiet: jak obchodzony jest na świecie
pixabay.com/ Pezibear

Tego dnia panie obdarowywane są kwiatami i słodkościami. Panowie dokładają wszelkich starań, by tego dnia czuły się wyjątkowo.

Dzień Kobiet: jak obchodzony jest na świecie
unsplash.com @brookecagle

W Rumunii i Portugalii pannie często spotykają się w żeńskim gronie, by uczcić tę niezwykłą okazję.

Dzień Kobiet: jak obchodzony jest na świecie
pixabay.com @shawnanggg

W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzony jest aż dwa razy w roku!

Dzień Kobiet: jak obchodzony jest na świecie
pixabay.com/ philpace

8 marca to nie tylko świetna okazja do zabawy, ale również docenienia ogromnej roli wszystkich kobiet.

Zobacz też:

  1. Życzenia i wierszyki na 8 marca – nie zapomnij o Dniu Kobiet
  2. Kwiaty na Dzień Kobiet. Jakie kwiaty będą najlepsze na prezent?
  3. Najlepsze piosenki na Dzień Kobiet. Romantyczne piosenki na wieczór we dwoje

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.