Dzień Kobiet: jak jest obchodzony na świecie? Co roku, 8 marca, obchodzimy międzynarodowe święto wszystkich pań. Kwiaty, czekoladki i romantyczna kolacja to tylko niektóre ze sposobów celebrowania tej wyjątkowej okazji. Jak obchodzi się to święto na świecie? Poznaj zwyczaje z innych krajów!

Początki tego święta sięgają aż do 1909 roku. To wtedy ustanowiono je w Stanach Zjednoczonych ku czci poległych w walce o równouprawnienie kobiet. W naszym kraju obchodzimy je od 1993 roku. Jakie tradycje są związane z tym świętem? 

Dzień Kobiet: jak jest obchodzony na świecie?

W większości miejsc na świecie uroczystość ta obchodzona jest w dość standardowy sposób. Mężczyźni obdarowują swoje kobiety kwiatami. Tym samym doceniają ich ogromną rolę, którą odgrywają nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy. Istnieją jednak państwa, w których tradycje znacznie odbiegają od wspomnianego schematu. 

Jak obchodzi się Dzień Kobiet w innych krajach?

W Rumunii oraz Portugalii panie na ogół świętują ten dzień wyłącznie w damskim gronie. Organizowane są tzw. babskie wieczory– czas poświęcony rozmowom i licznym szaleństwom.

Tego dnia w Chinach, wszystkim aktywnym zawodowo paniom przysługuje pół wolnego dnia w pracy, a w wielu sklepach oferowane są wyjątkowe zniżki. W Wietnamie natomiast święto
to obchodzi się aż dwa razy w roku! Oprócz 8 marca kwiaciarnie pękają w szwach również 20 października.

Zwyczaje na Dzień Kobiet

W Wielkiej Brytanii tego dnia ogromną rolę odgrywa edukacja i szerzenie wiedzy na temat kobiet, o których dokonaniach należy pamiętać. To właśnie tego dnia organizowane są wykłady i dyskusje, dotyczące roli kobiet na świecie i równouprawnienia. 

Podczas gdy w wielu miejscach dzień ten jest uważany za szczególny i obchodzi się go hucznie, w niektórych państwach (np. Iran) nie jest to dozwolone. 

Zobacz zdjęcia: 

Dzień Kobiet: jak obchodzony jest na świecie
unsplash.com @alexagorn

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto, które obchodzimy 8 marca.