Danuta Orzechowska, dziennikarka Telewizji Polskiej, została brutalnie zamordowana przez własną córkę. Ta tragiczna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską i wywołała głośną dyskusję w mediach. Przypomnijmy szczegóły tej okrutnej zbrodni. 

Dziennikarka Danuta Orzechowska była absolwentką Politechniki Warszawskiej. Zawodowo związana była z Telewizją Polską, gdzie pełniła funkcję inspektora telewizyjnego. Słynęła z profesjonalizmu i obowiązkowości. W 1980 roku dziennikarka nie pojawiła się w pracy. Znajomi zaczęli martwić się nieobecnością Orzechowskiej i brakiem kontaktu z jej strony, więc zgłosili sprawę na milicję. Jak potoczyła się sprawa?

Danuta Orzechowska została brutalnie zamordowana

Wkrótce potem ogłoszono zaginięcie kobiety. Poszukiwania śladów kobiety nie przynosiły żadnych efektów, do momentu, w którym nad Jeziorkiem Czerniakowskim znaleziono okrutne ślady zbrodni… garnek z odciętą głową. Po identyfikacji ciała jasno stwierdzono, że głowa należy do zaginionej Danuty Orzechowskiej. Kto mógł dokonać tak okrutnej zbroni?

Wątpliwości mnożyły się z dnia na dzień. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania pozostałych części ciała zamordowanej. Poćwiartowane kawałki ciała funkcjonariusze milicji odnaleźli w walizkach, umieszczonych w skrytkach bagażowych na warszawskim dworcu. Rozpoczęło się dramatyczne śledztwo w sprawie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. 

Brutalne morderstwo

Przedmioty, które znaleziono w częściach ciała zamordowanej kobiety były jedyną poszlaką, która mogła nakierować funkcjonariuszy na ślad sprawcy. Dopiero zeznania sąsiadki Danuty Orzechowskiej wyjaśniły wątpliwości, które narosły wokół tej sprawy. Sąsiadka zauważyła córkę dziennikarki, Katarzynę Orzechowską, wychodzącą z mieszkania z podobnymi walizkami, jakie znaleziono w dworcowej skrytce. Katarzyna Orzechowska przyznała się do wykonania zbrodni i nie stawiała oporów przed policją. Szczegółowo opisała zbrodnię, jednak według biegłych sądowych nie była osobą niepoczytalną. Co więc skłoniło kobietę do wykonania tak okrutnej zbrodni na własnej matce?

Sąd przychylnie patrzył na Katarzynę Orzechowską i zastosował wobec niej nadzwyczajne środki łagodzące, skazując ją na jedynie osiem lat pozbawienia wolności. W toku sprawy sądowej okazało się, że relacje matki i córki były burzliwe – Danuta Orzechowska przez wiele lat nie sprawowała opieki nad córką – dziewczynką zajmowała się babcia. Po jej śmierci opiekę nad Katarzyną przejęła gosposia. Danuta Orzechowska podobno była wobec niej bardzo surowa i zadręczała córkę psychicznie, co sąd uznał za okoliczność łagodzącą. Katarzyna Orzechowska wyszła na wolność po pięciu latach pozbawienia wolności za dobre sprawowanie. 

Obecnie Katarzyna Orzechowska żyje na wolności.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

danuta orzechowska
screen z programu ”Czarno na białym”

Danuta Orzechowska przez wiele lat terroryzowała córkę