Dziewczyna urodzona w Warszawie miała przed sobą szansę na międzynarodową karierę, a drzwi najlepszych reżyserów stały przed nią otworem. Była jedną z największych gwiazd PRL-u, ale ostatnie chwile spędziła z dala od zainteresowania mediów. Jej postać do dziś jest zagadkowa.

Teresa Tuszyńska zaczęła występować jeszcze jako młoda dziewczyna, twórcy ją uwielbiali. Jej uroda, pewność siebie i niezwykły talent były przepustką do wielkiego świata. Zagrała w kilku kultowych polskich i czechosłowackich filmach. Niestety, jej życie zakończyło się tragicznie. Aktorka zmarła w wieku 55 lat.

Młoda dziewczyna z Polski mogła podbić świat

Teresa Tuszyńska debiutowała na ekranie w wieku 16 lat, jako zwyciężczyni konkursu Film szuka młodych aktorek organizowanego przez tygodnik Przekrój. Przepustką do wielkiej sławy okazała się rola w filmie Do widzenia, do jutra u boku Zbigniewa Cybulskiego. Zainteresowali się nią wtedy twórcy z Francji i kilku innych krajów, ale ona nie chciała z nimi współpracować.

Pomimo rezygnacji z kariery na zachodzie nie brakowało jej zawodowych propozycji. W Polsce została ikoną, pracowała nie tylko jako aktorka, ale też modelka. Pojawiała się w Przekroju, Filipince, Panoramie czy Zwierciadle, szczególnie spodobała się Jadwidze Grabowskiej, która uczyniła z niej najsłynniejszą twarz Mody Polskiej.

  1. Joanna Liszowska pokazała córki. Zdjęcie dziewczynek zachwyciło fanów
  2. Córka obawiała się, że ktoś znęca się nad jej matką. Zainstalowała ukrytą kamerę

Teresa Tuszyńska walczyła z kompleksami

Pomimo wielkiego sukcesu i ogromnej rozpoznawalności Teresa Tuszyńska wcale nie zarabiała dużo. Jej przyjaciele wspominają, że gdyby robiła karierę na zachodzie, zostałaby milionerką, tymczasem za rolę w głośnym Do widzenia, do jutra dostała tylko 300 złotych. Twórcy uznali, że skoro nie jest zawodową aktorką, rozliczą ją jak statystkę. Do dziś nie wiadomo, dlaczego później nie przyjmowała propozycji z Francji, Włoch czy Austrii, których nie brakowało.

-Pojawia się na kilka lat w polskim filmie, potem znika. Tak samo z byciem modelką: objawia się na pokazach, piękna, dystyngowana, a następnie rezygnuje z paradowania po wybiegach świata – czytamy w prasowym portrecie Teresa Tuszyńska znika.

Czas płynął, a gwiazda nie potrafiła pogodzić się ze zmieniającym wyglądem. Kiedy w jednym z filmów zagrała matkę nastolatka, jej wizerunek zupełnie się zmienił. W ostatnich latach życia zamknęła się w domu, miała sporo przytyć i nadużywać alkoholu. Wstydziła się swojego wyglądu, nie miała przyjaciół, pomimo trzech małżeństw nie miała dzieci. Zmarła w 1997 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dziewczyna
Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi, filmpolski.pl

Teresa Tuszyńska była ikoną lat 60.

dziewczyna
Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi, filmpolski.pl

Aktorka z niewiadomych powodów odrzucała korzystne propozycje z zachodu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważ
  2. Czego brakuje na zdjęciu przysmaku? Tylko 1% ludzi odgadnie
  3. Nadchodzi wiosna? Prognozy mówią same za siebie, w końcu wszystko jasne
  4. Mąż od jakiegoś czasu znikał wieczorami i wracał późno do domu. Żona postanowiła go śledzić, szybko odkryła prawdę
  5. Nie żyje gwiazda „Na wspólnej”. Aktorka miała 44 lata
  6. Miał być sukces, a jest skandal. Po premierze filmu o Zenku na jaw wyszły horrendalne kulisy