Większość z nas jest wielbicielem czekolady i ma problem, aby odmówić sobie słodkiej przyjemności. Dziś jest Światowy Dzień Czekolady, więc z okazji tego święta, chyba możemy sobie pozwolić na więcej i bezkarnie zajadać się pysznymi czekoladowymi wyrobami!

Dzień Czekolady przypada w tym roku na 12 kwietnia. Z tej okazji analitycy postanowili przygotować szczegółowe statystyki. Ile tak naprawdę słodkości potrafi zjeść Polak? Wyniki mogą naprawdę zaskoczyć, ponieważ jak się okazuje, spożycie czekolady z roku na rok wzrasta w naszym kraju.

Ile czekolady zjada statystyczny Polak?

W tym momencie większość kobiet, które dzielnie walczy o letnią sylwetkę, złapie się za głowę. Jak wynika z badań, statystyczny Polak  w 2016 roku zjadał aż 6,3 kg czekolady. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przeciągu ostatnich lat spożycie czekolady wzrosło aż o 122%!

Według analityków przyrost ściśle związany jest z dochodami, jakie osiąga dane gospodarstwo domowe. W domach, gdzie zarobki są najniższe, zjada się znacznie mniej wyrobów czekoladowych, niż w tych, które inkasują najwyższe dochody. W tych o najwyższych dochodach spożycie czekolady jest aż dwukrotnie większe.

Czekolada i wyroby czekoladowe są jednymi z produktów żywnościowych, które najsilniej reagują na zmiany poziomu dochodów w gospodarstwach domowych. W latach 2012-2016 przeciętny dochód rozporządzalny w gospodarstwach domowych zwiększył się o 19,4 proc., co było jednym z powodów, dla których spożycie czekolady i wyrobów czekoladowych tak dynamicznie wzrosło – wyjaśnił analityk – Paweł Wyrzykowski.

Wzrosła produkcja wyrobów czekoladowych z okazji Światowego Dnia Czekolady

Analityk z Głównego Urzędu Statystycznego podał dane, z których wynika, że w zakładach produkujących czekoladę powstało 247 tyś. ton, a to aż o 16 procent więcej niż w poprzednich latach produkcji. Trzeba również zaznaczyć, że Polska stała się czołowym producentem czekolady, która trafia na rynki zagraniczne. W 2017 roku z naszego kraju wypłynęło aż 115,3 tyś. ton czekolady, co stanowi prawie dwukrotność wcześniejszych eksportów w Unii Europejskiej.

Polska czekolada znajduje się aż w 111 krajach. Główna część produkowanych wyrobów trafia do Niemiec – 18,7 tyś. ton oraz Czech – 8,9 tyś. ton. Dużo wyrobów czekoladowych trafiło również na rynek brytyjski, do którego trafiło aż 12, 1 tyś. ton polskich produktów.

Jakie czekolady możemy znaleźć na polskim rynku?

W 2017 roku import czekolad wynosił aż 128, 1 tyś. ton, co według statystyk daje wzrost o 71% większy niż w poprzednich latach. Najwięcej wyrobów czekoladowych Polska importuje z Niemiec, bo aż 40,8 tyś. ton, a kolejnym czołowym dostawcą są Włochy, z których Polska czerpie 14,2 tyś ton. Duża ilość czekolady pochodzi również z Holandii, z której Polacy importują 12 tyś. ton czekoladowych produktów.

Czy wśród naszych czytelników są sympatycy wyrobów czekoladowych? Zamierzacie uczcić dzisiejsze święto tabliczką czekolady?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Trener sadysta wydał oświadczenie! „Jestem OFIARĄ!”
  2. Ogromny statek uderzył w brzeg. Luksusowa rezydencja została zniszczona
  3. Takiej wpadki w „M jak Miłość” jeszcze nie było. Widzowie zażenowani

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl