Edward Żentara bez wątpienia był wybitnym aktorem, choć sam nie potrafił siebie docenić, o czym zresztą otwarcie mówił. Można śmiało przypuszczać, że jego dorobek artystyczny byłby dzisiaj bogatszy o kilka ról, gdyby 11 lat temu sam nie odebrał sobie życia.

Co ciekawe, a wręcz przerażające, artysta niemalże dwie dekady wcześniej przepowiedział sobie podobny los.

Edward Żentara – życie i kariera

Edward Żentara popełnił samobójstwo dokładnie 25 maja 2011 roku w swoim mieszkaniu. Dokonał tego poprzez podcięcie sobie żył. Nie wybrał więc najszybszej z możliwych metod. Rzekomo pozostawił po sobie list, w którym wyjaśnił, dlaczego zdecydował się odebrać sobie życie. Jego treść nigdy nie została jednak przekazana do opinii publicznej, więc powodów decyzji aktora możemy się jedynie domyślać.

Wiadomo natomiast, że końcówka jego kariery była bardzo burzliwa. Zostawił bowiem swoją żonę, dla młodszej o ćwierć wieku pracownicy teatru w Tarnowie, którego był dyrektorem. Reszta zatrudnionych osób uważała, że Żentara ewidentnie faworyzuje wybrankę i zdecydowała się nawet na wystosowanie listu otwartego, w którym skrytykowała działania swojego przełożonego.

Najmroczniejszym szczegółem jego samobójstwa nie jest jednak sposób jego popełnienia, czy potencjalne, domniemane powody. Najbardziej poraża fakt, że mężczyzna w zasadzie sam sobie je przepowiedział już w 1992 roku. Wówczas udzielał wywiadu w ramach programu „Literatura Niepokorna” na temat swojej roli w filmie „Siekierezada”, który był adaptacją powieści Edwarda Stachury. Zarówno pisarz, jak i postać przez niego stworzona, w którą wcielał się Żentara, popełniają samobójstwo.

Aktor, opowiadając o roli, mówił, że nadaje się do niej, ponieważ przemyślenia autora są mu bliskie, a cechy charakteru, które prezentował, można porównać z tymi, które definiują jego.  

Mam jednak nadzieję, że nie dojdzie do autodestrukcji, jak w przypadku Stachuryskwitował wówczas aktor.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Wieczorem Krzysztof Cugowski przekazał nowinę. Niespodziewane wieści dla widzów TVN 
  2. Właśnie się zaczęło, dramatyczny przekaz podczas Polsat SuperHit Festiwal. Widzowie oniemieli
  3. Katarzyna Skrzynecka z nową twarzą. Duże usta, mniejszy nos, zero zmarszczek. „Lusterko zalepię taśmą” 

Źródło: Super Express