Ekspert w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut na łamach portalu wydarzenia.interia.pl wypowiedział się na temat bieżących zdarzeń. Profesor powiedział, co jego zdaniem zdarzy się już za dwa tygodnie. Zależy to od poziomu stabilizacji i naszych zachowań. To ważne informacje dla wszystkich Polaków, które mogą przesądzić o naszej najbliższej przyszłości.

Ekspert nie ma wątpliwości, że już wkrótce wszystko się wyjaśni. Jak twierdzi, to kwestia dwóch tygodni. Dodatkowo wyraził opinię na temat panujących obostrzeń i ich przestrzegania. Zalecenia wirusologa mogą okazać się bardzo przydatne dla nas wszystkich.

Koronawirus w Polsce. Prof. Włodzimierz Gut wypowiedział się na temat bieżącej sytuacji

Na portalu wydarzenia.interia.pl pojawił się wywiad ze specjalistą w dziedzinach wirusologii i mikrobiologii prof. Włodzimierzem Gutem. Ekspert wypowiedział się m.in. na temat rozwoju epidemii. Jego zdaniem wszystko będzie zależeć od zachowań ludzi.

Następnie zaznaczył, że jeśli będziemy stosować się do panujących restrykcji i nie łamać zasad, to przy obecnie odnotowanej liczbie przypadków zakażeń koronawirusem sytuacja powinna wyjaśnić się w przeciągu dwóch tygodni.

W opinii wirusologa wówczas krzywa zachorowań powinna się ustabilizować, a następnie będziemy mieć do czynienia z jej spadkiem. Jeśli jednak nie zastosujemy się do obostrzeń, możemy spodziewać się wzrostu krzywej zachorowań:

– Częstość zakażeń jest w tej chwili taka, że spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała. Wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są, więc bardzo wskazane – podkreśla prof. Włodzimierz Gut.

Prof. Włodzimierz Gut: Znacznie gorzej jest wychwycić kontakty z przypadkowymi osobami

Ekspert nie ma wątpliwości, że wszyscy powinniśmy unikać przypadkowych kontaktów z ludźmi i miejsc spotkań. Natomiast kontakty z tymi samymi osobami codziennie, to zdaniem wirusologa inna kwestia:

– Co innego, kiedy rodzina siada w tym samym składzie przy stole. Nawet co innego, jak pracownicy przebywają w jednym biurze. To nie są spotkania przypadkowe, to się da kontrolować. Znacznie gorzej jest wychwycić kontakty z przypadkowymi osobami – mówił prof. Włodzimierz Gut.

Następnie wirusolog wyjaśnił, że sprawa dotyczy kwarantanny, ponieważ identyfikując konkretną osobę, kwarantanną zostają objęte ludzie zdrowi, którzy mieli z nią kontakt w celu przerwania łańcucha zakażeń:

– Jeżeli te osoby są łatwe do identyfikacji nie ma problemu, ale jeżeli są to osoby przypadkowe, z którymi na stałe nie utrzymujemy kontaktów, to wyłapanie takiej osoby staje się bardzo trudne, a tym samym ograniczenie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa jeszcze trudniejsze – dodał wirusolog.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kotek specjalnej troski nie mógł przestać się trząść. Na ratunek ruszył mu superbohater, wszystko nagrano
  2. Pilna wiadomość od TVP. Chodzi o zamykanie lasów, bardzo ważne powiadomienie dla wszystkich miłośników spacerów
  3. Olek nie żyje, miał tylko 14 lat. Udusił go rok starszy chłopak, byli zamknięci w jednym pokoju
  4. Jedna rzecz przeraża nawet ministra zdrowia. O wszystkim głośno powiedział
  5. Niespodziewane wiadomości o Bożym Narodzeniu w Polsce. Największe media w kraju podały informacje
  6. Wspaniała wiadomość dla milionów pacjentów. Już wkrótce nie będą musieli czekać w kolejkach do lekarza

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Poprzedni artykułPorażające słowa ordynator szpitala zakaźnego. Nikt nie miał pojęcia, co muszą robić z chorymi
Następny artykułCzy powinna powstać czarna lista pracodawców?
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na lubelskim UMCSie. Pisanie oraz redagowanie tekstów jest jego pasją, odkąd ukończył 13 lat. Ta dziedzina jest jego najmocniejszą stroną, w której chciałby być najlepszym. Jego pasją jest sport z naciskiem na piłkę nożną, muzyka, filmy akcji oraz czytanie książek. Dodatkowo od wielu lat pisze wiersze. Wakacje najchętniej spędza w górach, jeżdżąc na nartach. Optymista, pozytywnie nastawiony do życia, chwytający każdą okazję, by zmieniać swoje życie na lepsze.