Elementarz Mariana Falskiego znajdował się niemal w każdym domu. Pamiętacie go? To właśnie z tą pięknie zilustrowaną książką większość polskich dzieci stawiała pierwsze kroki w nauce pisania i czytania! Niesamowity czar wspomnień dzieciństwa. Może wciąż leży na waszych półkach? Takie skarby warto mieć w swojej kolekcji.

Podręcznik Mariana Falskiego mimo swoich lat, do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Wydany w 1910 roku elementarz z wyjątkowymi ilustracjami wybitnego polskiego malarza Jana Rembowskiego stał się prawdziwą rewolucją w nauczaniu dzieci. Na tej książce wychowały się całe pokolenia, a podręcznik był najczęściej i najdłużej wydawanym polskim elementarzem. Warto poszukać go w domowej bibliotece lub udać się do rodziców, lub dziadków. Może dzięki nim ten skarb znowu trafi w nasze ręce. Też się z niego uczyliście?

Elementarz Mariana Falskiego

Elementarz to prawdziwa ikona wśród klasyków. Dawniej każde dziecko miało w swoim domu ten podręcznik, który przekazywał podstawową wiedzę. To właśnie z niej dzieci uczyły się wszystkich zagadnień, i czerpały pierwszą wiedzę. Pamiętacie go? Może niektórzy z was wciąż mają go w domu? 

Książki dawniej były prawdziwym skarbem, ponieważ nie były tak powszechnie dostępne jak obecnie. Teraz sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Dzieci nie muszą martwić się o materiały do nauki, jest ich mnóstwo, do wyboru do koloru.

Nieodłączny element polskiej kultury

Bez wątpienia ta wyjątkowa książka stała się już niemal nieodłącznym elementem naszej polskiej kultury. To właśnie z tego dzieła pochodzi słynne zdanie, które zna chyba każdy rodowity Polak, czyli Ala ma kota.

Pomimo że stało się szalenie popularne i do dzisiaj jest powszechnie stosowane we wczesnym nauczaniu, istniało ono w wydaniach dopiero od lat 30. do roku 1949. Imię Ali elementarz zawdzięcza Alinie Margolis, późniejszej żonie Marka Edelmana, z której matką Falski się przyjaźnił.

elementarz
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS MARIAN FALSKI ELEMENTARZ ” FALSKIEGO „

Wyjątkowy podręcznik był pozycją obowiązkową. Też się na nim wychowaliście?

Źródło: wikipedia.org

Poprzedni artykułTVP przekazało tragiczną wiadomość. Niestety, nie żyje, do końca walczył z koronawirusem. Fani znanego blogera pogrążeni w żałobie
Następny artykułKiedy zrobimy zakupy w galerii handlowej? Premier podał konkretną datę, tysiące Polek i Polaków czekało na wiadomość
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.