Emeryci będą bardzo zadowoleni z nowej ustawy, która właśnie została zaaprobowana przez Senat, a następnie zostanie podpisana przez prezydenta. Rzecz dotyczy osób urodzonych w roku 1953 i regulacji wartości przyznawanego im świadczenia. Zgłoszono także poprawki o rozszerzenie regulacji na inne roczniki seniorów, którzy wcześniej przeszli na emeryturę. Według obliczeń rządu na zmianach może skorzystać aż 76 tysięcy świadczeniobiorców!

Rząd głosował nad nowelą ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczącą rocznika 1953, który jako ostatni miał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Nowela została przyjęta w pierwszym głosowaniu. 

Emeryci zyskają na zmianie ustawy

Ustawa zakłada ponowne przeliczenie emerytur osób urodzonych w 1953 roku, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę. Wówczas pobierały mniejszą wartość świadczenia, co regulowało prawo. Po osiągnięciu oficjalnego wieku emerytalnego świadczenie powinno być ponownie przeliczone i a jego wysokość powinna zdecydowanie wzrosnąć.

Jednak osoby urodzone w roku 1953, po osiągnięciu wieku emerytalnego nie doświadczyły żadnej zmiany. Właśnie wtedy, gdy osiągali wiek emerytalny, zmieniło się prawo, okazało się, że świadczenia są wyłączone z kapitału emerytalnego. 

  1. Ministerstwo Cyfryzacji rozsyła pilne SMS-y do Polaków. Znamy ich treść
  2. Turyści spojrzeli na paragon i zrzedła im mina. 200 zł za kebaba i 35 zł za kawę, wakacyjne ceny w znanym hotelu zapamiętają do końca życia
  3. Grób aktorki ”Czterdziestolatka” jest w strasznym stanie. Aż łzy napływają do oczu, przykro patrzeć

Senat przyjął ustawę o ponownym przeliczeniu emerytur

Podczas posiedzenia Senatu przyjęto ustawę o ponownym przeliczeniu emerytur osób urodzonych w 1953 roku. Ustawa zgłoszona przez Ryszarda Majera z PiS-u została przyjęta za pierwszym razem, dlatego nie zdążono przedyskutować kwestii poprawek. Jedna z nich miała rozszerzyć przeliczenie na inne roczniki, druga zakładała skrócenie z 6 do 3 miesięcy ustawowego terminu ponownego ustalenia wysokości emerytury.

Nowelizacja emerytur roczników 1953 zmieni wysokość do tej pory wypłacanego świadczenia. Ze zmian mogą skorzystać tak samo ci, którzy zgłaszali swoją sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, oraz ci, którzy zrobią to po raz pierwszy. Według obliczeń rządu na zmianach skorzysta aż 76 tysięcy seniorów.

Inni emeryci, szczególnie ci, którzy dopiero w tym roku zaczną korzystać ze świadczenia, mogą liczyć na korzystną waloryzację, ponieważ w ramach tarczy antykryzysowej zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

EMERYCI
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy

W wyniku zmiany przepisów rocznik 1953 został pokrzywdzony, ponieważ wartość należących im się świadczeń została zmniejszona. Ustawa, którą właśnie przyjął Senat, diametralnie zmieni ich sytuację.

ZOBACZ TEŻ:

źródło: biznes.interia.pl, serwis.gazetaprawna.pl
 
 

 

 

 

Poprzedni artykułWstyd na cały świat. Znana piosenkarka mocno skwitowała „365 dni” Blanki Lipińskiej
Następny artykułMatka przez 40 lat udawała mężczyznę. Powód wywołuje łzy, wszystko zrobiła dla córki
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.