Emerytura już od lipca może okazać się znacznie wyższa. Główny Urząd Statystyczny udostępnił informacje dotyczące waloryzacji w czerwcu i kapitału składkowego. Możemy zatem w następnym miesiącu spodziewać się wzrostu o 5,75 procent kwoty, którą mamy na koncie emerytalnym. To z kolei oznacza, że ilość pieniędzy na naszym koncie ZUS może wzrosnąć o kilkanaście tysięcy. Żadna lokata nie gwarantuje takiego oprocentowania -podaje Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan w rozmowie z fakt.pl

Emerytura i jej wysokość zależy także od waloryzacji. W tym roku oprocentowanie ma wynieść 5,75%. Należy jednak pamiętać, że waloryzacja przeprowadzana jest w czerwcu. Oznacza to, że emeryci decydujący się na przejście na emeryturę wcześniej, nie będą mogli dostać wyższej kwoty.

Emerytura od lipca – konto większe o kilkadziesiąt tysięcy

Waloryzacja pozwala na zwiększenie ilości pieniędzy na koncie emerytalnym w ZUS. Fakt.pl wyjaśnia tę różnicę na przykładzie 60-letniej kobiety, która ma uzbierane na koncie ZUS 400 tysięcy złotych. Jeśli przeszłaby na emeryturę w maju lub w czerwcu, mogłaby liczyć na 1532 zł emerytury. Jeśli jednak wstrzyma się i stanie się emerytką w lipcu, zyska powiększenie kapitału o 22 tysiące.

Wówczas jej wysokość świadczenia z 1532 złotych wzrasta o 90 złotych. Podobnie w przypadku 65-letniego mężczyzny, którego kapitał wynosi 700 tysięcy złotych. Po waloryzacji kwota wzrasta o 40 tysięcy, czyli wysokość świadczenia wzrasta o 170 zł miesięcznie.

  1. Masz stary telewizor? Wychodzi urządzenie, które zrobi z nim „cuda”, znamy cenę
  2. Kasia Cichopek pokazała za dużo? Fani są zniesmaczeni, nie chcieli oglądać jej w podobnej odsłonie
  3. Gwiazda „M jak Miłość” jest załamana. Wszystko przez koronawirusa

Wyjątkowy czerwiec dla emerytów

Czerwiec był uznawany za najgorszy do składania wniosków o przejście na otrzymywanie świadczenia emerytalnego. To w tym miesiącu wnioskodawcy mogli mieć obniżone świadczenie nawet o 200, 300 złotych.

W tym roku jednak rząd, z uwagi na koronawirusa spodziewa się większej ilości chętnych do przejścia na emeryturę. Jest to związane ze zwolnieniami pracowników w wieku okołoemerytalnym. Dlatego wnioski czerwcowe mają zostać wyliczane podobnie jak w maju. Tak czy inaczej, zdecydowanie lepiej poczekać ze złożeniem wniosku do lipca. Tarcza antykryzysowa chroni w tym roku emerytów. Jednak nadal pozostają sporne kwestie prawidłowego wieku przejścia na świadczenie. Ostatnie pomysły Prezydenta były zaskakujące, co opisaliśmy w osobnym artykule. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

emerytura
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Waloryzacja zwiększy wysokość świadczenia. Lepiej więc wnioski składać od lipca.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Szczeniaki porzucone na torach czekały na śmierć. Ktoś zostawił je celowo
  2. Wyjechał na wakacje mimo epidemii. Może skończyć w więzieniu i zapłacić ogromną karę
  3. 100 lat temu urodził się Jan Paweł II. Dziś już go z nami nie ma, ale nadal żyje w naszych sercach
  4. Krzyki 35-letniej kobiety słychać było całą noc. Nikt jej nie pomógł, doszło do tragedii
  5. Kot zniknął z domu i pokonał 2 tysiące kilometrów. Po 5 latach stało się niezwykłe
  6. Nauczyciel w szale zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. „Ile można sp******** rzeczy”?

źródło: fakt.pl

 

Poprzedni artykułLech Wałęsa zaliczył gigantyczną wpadkę. Zrobiono mu właśnie zdjęcia z wizyty u fryzjera, złamano wszystkie zasady
Następny artykułZłote myśli były hitem w każdej klasie. Macie jeszcze swoje?
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl