Emerytura jest comiesięcznym świadczeniem dla osób, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, a więc kobiet od 60 roku życia oraz mężczyzn od 65 roku życia. Każdy emeryt jednak od otrzymanej pensji musi odprowadzić podatek. Czy seniorzy w Polsce powinni być zwolnieni z tego obowiązku?
 
Emerytura bez podatku? Jak się okazuje, wielu z Polaków popiera ten pomysł, a jakie jest twoje zdanie? Czy zniesiony PIT dla emerytów do dobre rozwiązanie? Bez wątpienia byłaby to ogromna pomoc dla polskich seniorów.
 
Emerytura zwolniona od podatku
 
Jak przekazał alebank.pl, w 2020 roku aż około 80 procent Polaków popiera pomysł zniesienia opodatkowania emerytury. 
 
– Obywatelski projekt ustawy, znoszącej PIT od emerytur został przesłany do Sejmu w październiku 2018 roku i ponownie w listopadzie 2019 roku. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w styczniu 2020 – poinformował portal. 
 
Zdaniem zwolenników zniesienia podatku od emerytury, dochody z pracy, jaką wykonywała dana osoby, były opodatkowane już wcześniej, w czasie aktywności zawodowej, a więc nie ma potrzeby na emeryturze płacić podatki.
 
Emerytura bez podatku
 
Jak informuje alebank.pl, jeżeli emerytury zostałyby zwolnione z podatków, seniorzy otrzymywali o około 15,5% więcej. Tymczasem w kwestii emerytur zaszły inne zmiany. Komu przysługuje emerytura?
 

Emerytura przysługuje w 4 przypadkach: 

  • gdy staż pracy (20 lat kobiety, 25 mężczyźni) oraz wiek (60 i 65 lat);
  • gdy matka nie wypracowała emerytury minimalnej, ale wychowała najmniej czworo dzieci;
  • 13 emerytura – też minimalna, dla wszystkich mających uprawnienia emerytalne i rentowe;
  • 14 emerytura – również minimalna, ale raz w roku, dla osób ze świadczeniem do 2.900 zł brutto.

Ile wzrośnie emerytura w 2021 roku? Jak zapowiada gk24.pl, w marcu 2021 nie powinniśmy spodziewać się rewelacji, a podwyżki świadczeń prawdopodobnie zachowają swój normalny poziom. W 2020 roku wzrosła ona o 3,24 procent.

– Biorąc pod uwagę ostatnią tendencję, czasy powyborcze i powirusowe, najniższa emerytura wzrośnie w marcu 2021 o mniej więcej tyle, ile w tym roku, czyli o 100 zł brutto – z 1.200 do 1.300 zł miesięcznie – przekazał portal.

Ile waszym zdaniem powinna wynosić emerytura? Czy zwolnienie emerytów od podatku to dobry pomysł?

 
Poprzedni artykułDanuta Martyniuk pozuje w futrze z listów. Internauci: „Macie krew niewinnych zwierząt na rękach”
Następny artykułNiewiarygodne wyznanie Kwaśniewskiego w rocznicę ślubu. Dopiero teraz ujawnił całą prawdę o małżeństwie z Jolantą
Redaktor naczelna Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i nowych mediów, magister kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: julia.saracen@iberion.pl