Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się z ogromną prędkością. Naukowcy szukają rozwiązań na skuteczne wyleczenie chorych. Jedna z najnowszych metod jest dość dziwna, ale pomogła wygrać już z niejedną wirusową epidemią. Czy zadziała i tym razem?

Epidemia koronawirusa potrzebuje skutecznego, szybkiego rozwiązania. Naukowcy sięgnęli po doświadczenia metod wykorzystywanych w czasie poprzednich epidemii. Czy to możliwe, by sprawdzona metoda zadziałała również teraz?

Epidemia koronawirusa – nowa metoda leczenia?

Naukowcy postanowili uciec się do metody leczenia osoczem. Polega ona na przetaczaniu choremu na COVID-19 osocza lub surowicy osocza od wyleczonych dawców. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała oświadczenie, w którym zgodziła się na podjęcie takiej próby, jednak jedynie w takich przypadkach, w których inne metody leczenia zawiodły, a stan pacjenta jest bardzo poważny i zagraża jego życiu.

Terapia osoczem polega na tym, by wesprzeć układ immunologiczny ciężko chorego pacjenta przeciwciałami, które wytworzyła osoba zarażona koronawirusem. Bazując na twierdzeniu, że chory na koronawirusa, który pokonał chorobę, faktycznie wytworzył takie przeciwciała. Ta metoda jest oparta na doświadczeniach poprzednich epidemii wirusa SARS: SARS-CoV-1, którego epidemia wybuchła w 2013 roku, MERS-CoV (2012) i wirusa grypy H1N1 (2009-2010). Osocze podawano w przypadku chorób infekcji dróg oddechowych. 

  1. Czy maseczki szyte w domu chronią przed wirusem? Ekspert rozwiewa wątpliwości
  2. Agata Duda złamała przepisy? Narażono zdrowie wielu młodych osób
  3. Zrozpaczony syn nagrał poruszające wideo. Jego rodzice zmarli na koronawirusa w odstępie kilku minut

Metoda przetaczania osocza była stosowana podczas epidemii hiszpanki

Badania nad skutecznością osocza w przypadku infekcji dróg oddechowych były prowadzone ponad 100 lat temu, gdy w Europie wybuchła epidemia hiszpanki. Wówczas stosowano tę metodę, z licznych badań wynika, że sposób zmniejszył umieralność i zachorowalność o 50 %. 

Na podstawie tych doświadczeń zaczęto badać dokładniej tę metodę. Chińscy naukowcy z koncernu National Biotec Group podali osocze  pacjentom chorym na koronawirusa. W ciągu 24 godzin poprawiały się wyniki. Stan zapalny w organizmie malał. Jednak metoda nie okazała się stuprocentowo skuteczna. Wyleczeni przeżywali nawrót choroby i znaczne pogorszenie ich stanu zdrowia.

Naukowcy uważają, że powodem tego jest poważne zniszczenie układu immunologicznego koronawirusem. Z tego powodu metoda jest stosowana jedynie w ciężkich przypadkach z niską szansą na wyzdrowienie. Badania nad osoczem prowadzą także Hiszpanie. Rząd Hiszpanii przeznaczył na te badania 24 miliony euro. Jak cytuje portal.abczdrowie.pl Raquel Yotti, dyrektor ds. zdrowia Instytutu Zdrowia im. Carlosa III w rozmowie z El Confidencial tłumaczyła:

– Badania mają wykazać, czy osocze krwi wyleczonych pacjentów, w którym znajdują się przeciwciała zwalczające wirus, może zostać wykorzystane do zapewnienia odporności lub osłabienia symptomów u zainfekowanych pacjentów. 

W projekcie bierze udział kilka ośrodków badawczych. Ich wynikom przygląda się cały naukowy świat.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

epidemia
fot. pexels.com / Polina Tankilevitch

Osocze wydawało się być skutecznym lekiem już ponad 100 lat temu, gdy w Europie szalała hiszpanka. Zapisy naukowe tamtych lat nie są w stanie rzetelnie odtworzyć faktycznej skuteczności metody. Podaje się jednak, że sposób zmniejszył wówczas zachorowalność i umieralność o 50 %.

epidemia
Fot. unsplash.com @Ani Kolleshi

Różne środowiska badawcze wciąż szukają skutecznego rozwiązania na panującą pandemię. 

epidemia
fot. unsplash.com/Fusion_Medical_Animation

SARS-CoV-2 to nowy wirus. Badania nad jego rozpoznaniem i charakterystyką cały czas trwają.

ZOBACZ TEŻ:

  1. To już pewne. W sobotę otwarcie nowych stacji metra
  2. Na plaży doszło do niewiarygodnej sytuacji. Skutek pandemii, który wywołuje ogromne zaskoczenie
  3. Monitoring z windy ku przestrodze właścicieli psów. Chwila nieuwagi i mogłoby skończyć się tragicznie
  4. „Nasz Nowy Dom” odmienił jej życie. Niestety, zmarła kilka tygodni po remoncie
  5. Ważne wiadomości dla Polaków planujących wizytę u dentysty. Ministerstwo wydało specjalne zalecenia
  6. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

źródło: portal.abczdrowie.pl

Poprzedni artykułPara nastolatków zatrzymana przez policję. Nie tylko złamali nakaz kwarantanny, będą mieli duże kłopoty
Następny artykułMąż chciał dotknąć swojej żony. Zazdrosna chihuahua natychmiast zareagowała, wszystko się nagrało
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.