Epidemia koronawirusa to nie tylko problem, z którym zmagamy się tu i teraz. Niesie ona za sobą wiele długofalowych konsekwencji. Rafał Drozdowski, socjolog z UAM, zdradził w rozmowie z wyborczą, jak będzie wyglądało życie po SARS-CoV-2. Prognozy? Tak źle nie było od 30 lat. 

Czy koronawirus zniknie? Jak długo będziemy musieli pozostać w domach? Kiedy zostanie wynaleziona szczepionka na COVID-19? Niepokojąca sytuacja w kraju i na świecie sprawia, że narasta w nas coraz więcej pytań, na które wciąż nie znamy odpowiedzi. Coraz częściej zastanawiamy się również, jak będzie wyglądać życie, kiedy epidemia koronawirusa dobiegnie końca. Odpowiedź na to pytanie znalazł socjolog Rafał Drozdowski. Prognoza specjalisty zakłada scenariusz, z którym Polska nie mierzyła się od 30 lat. 

Życie w czasach epidemii

Życie w czasach epidemii nie jest najłatwiejsze. Choć wiele osób próbuje dopatrzyć się w obecnej sytuacji pozytywów, choćby takich jak carte blanche dla ludzi i całego świata, narastający w społeczeństwie niepokój doprowadza do mniej optymistycznych wizji. 

– Poziom dyscypliny społecznej i zrozumienia dla wyjątkowości tej sytuacji cały czas pozostaje bardzo wysoki. I z całą pewnością należą się za to Polakom słowa uznania. Natomiast prawdą jest i to, że ten nadzwyczajny okres się wydłuża i pokłady dobrej woli i cierpliwości powoli się wyczerpują – skomentował w rozmowie z poznan.wyborcza.pl prof. dr hab. Rafał Drozdowski.

Do czego zdaniem specjalisty może doprowadzić epidemia koronawirusa? Jak będzie wyglądało nasze życie po?

Epidemia koronawirusa może doprowadzić do sytuacji, z którą w Polsce nie mierzyliśmy się blisko od 25, a nawet 30 lat. Skąd takie wnioski? Prognozy Rafała Drozdowskiego to konkluzje  badań dotyczących życie w pandemii, prowadzonych przez socjologów w Poznaniu czy Warszawie, którzy monitorują, jak radzimy sobie z obecną sytuacją. 

  1. Minister Zdrowia ujawnił, co się stanie gdy zrezygnujemy z restrykcji na Wielkanoc. Okropna wizja
  2. Ministerstwo zdrowia znosi część zakazów w Polsce. Wiemy, które
  3. Lekarz pokazał, jak zrobić maseczkę ochronną z koszulki. Zajmuje niecałą minutę

Jak będzie wyglądać życie po epidemii koronawirusa?

Życie po epidemii koronawirusa będzie wyglądać zupełnie inaczej – co do tego eksperci z całego świata nie mają żadnych wątpliwości. W polskim społeczeństwie już zaszły zmiany, które będą rzutować na naszą przyszłość. Jakie?

– Na przykład wyraźnie widać, że są pewne nowe podziały społeczne, które są konsekwencją pandemii Widać podział na tych, którzy mogą sobie pozwolić na luksus zdalnej pracy, bo mają takie możliwości organizacyjne, kompetencyjne czy sprzętowe. – skomentował prof. dr hab. Rafał Drozdowski w rozmowie z poznan.wyborcza.pl – Po drugiej stronie są ci, którzy są tego luksusu pozbawieni i muszą funkcjonować w tej rzeczywistości, narażając się bardziej na zakażenie. – wytłumaczył socjolog. 

Zdaniem specjalisty z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z prowadzonych badań wynika, że większość Polaków bardziej niż o własne zdrowie, martwi się o pogorszenie sytuacji materialnej czy zamrożenie gospodarki, a wszystko to może być źródłem konfliktu pomiędzy władzą a społeczeństwem, które będzie wywierało na rządzie coraz większą presję. 

– W tej chwili jest bardzo poważna obawa, że jeżeli rządowe tarcze antykryzysowe nie zadziałają, wzrośnie liczba Polaków, którzy nie będą mieli nic do stracenia, bo już teraz wszystko stracili. A to daje zupełnie inny poziom determinacji i zupełnie inną intensywność konfliktów społecznych – zdradził na łamach portalu poznan.wyborcza.pl, socjolog. 

Co dokładnie to oznacza? Oznacza to, że kiedy epidemia koronawirusa dobiegnie końca, Polskę może czekać ogromny konflikt.

– Bo to może oznaczać odroczony w czasie konflikt, który będzie nieporównywalny ze wszystkim, co w ostatnich 25-30 latach doświadczaliśmy – wyjaśnił prof. dr hab. Rafał Drozdowski, nie pozostawiając żadnych złudzeń. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

epidemia
fot. pixabay.com/vperemencom

Według specjalistów już teraz epidemia koronawirusa sprawiła, że w społeczeństwie zaczęły tworzyć się nowe podziały.

epidemia
Fot. Timon Studler, Unsplash

Sytuacja w kraju sprawia, że ludzie zastanawiają się, jak będzie wyglądało życie po epidemii i czy wszystko wróci do normy. 

epidemia
Fot. WFlore , Pixabay

 Socjolog, prof. dr hab. Rafał Drozdowski w rozmowie z poznan.wyborcza.pl, stwierdził, że sytuacja w Polsce może doprowadzić do konfliktów. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kościół na Mazowszu zamknięty. Sześciu duchownych zakażonych koronawirusem
  2. Są jedynymi turystami na całej wyspie. Para utknęła przez epidemię w prawdziwym raju
  3. Nie żyje kolejny polski dziennikarz. Był bliskim przyjacielem wielu gwiazd, prokuratura bada sprawę
  4. Pani Jolanta dostała rachunek od właściciela lokalu i zbladła. Nie mogła uwierzyć w wypisaną kwotę
  5. Byłeś szczepiony w dzieciństwie? Jest szansa, że to cię uratuje przed koronawirusem
  6. Ratownik medyczny ujawnił prawdę o testach na wirusa. Wstrząsająca relacja, o tym się nie mówi

źródło: poznan.wyborcza.pl

Poprzedni artykułMężczyźni opisali idealną kobiecą twarz. Wniosek jest 1, wiadomo, co najbardziej im się podoba
Następny artykułPrzyłapali Agatę Dudę i zrobili jej kompromitujące zdjęcia. Wielka burza, wielu jej nie wybaczy
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.