Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się z zawrotną prędkością. Liczba zachorowań cały czas rośnie. Kiedy więc nastąpi tak zwany szczyt zachorowań? Ekspert, wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski w wywiadzie z Gazeta.pl przewiduje kiedy może nastąpić ów szczyt, oraz jak będzie przedstawiała się sytuacja na jesieni.

Epidemia koronawirusa powoduje cały czas wzrost zakażonych. Wszyscy mówią o szczycie zachorowań, po którym ma nastąpić znaczny spadek liczby zarażonych. Ekspert przypuszcza kiedy może to nastąpić. 

Epidemia koronawirusa – kiedy nastąpi spadek zachorowań?

Szczyt zachorowań to moment, na który wszyscy czekamy, ale też bardzo się go obawiamy. Gdy zostanie osiągnięty, będziemy obserwować spadek zachorowań. Kiedy to nastąpi? I czy naprawdę będzie przełomowym momentem epidemii? Na te pytania odpowiada ekspert wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. W rozmowie z gazetą.pl ekspert przede wszystkim zaznacza, że nie można mieć stuprocentowej pewności, że przypuszczenia, nawet najlepszych naukowców na pewno się sprawdzą.

Według doktora i wielu innych specjalistów nasilenie epidemii najprawdopodobniej nastąpi w ciągu 10-14 dni. Następnie liczba zachorowań w Polsce zacznie stopniowo maleć. Tak więc nowe zachorowania będą pojawiać się jeszcze do połowy maja i stopniowo będą maleć do połowy czerwca. 

-Moje ostrożne szacunki i szacunki ludzi naprawdę kompetentnych w zakresie wirusologii mówią o tym, że szczyt epidemii w Polsce wystąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni. – opowiada ekspert w rozmowie z Gazeta.pl.

  1. Przepowiednie dla Polski. Jasnowidz wyjawił, co stanie się w 2020. Porażające
  2. Z Kasią Kowalska jest bardzo źle, media dotarły do jej sąsiadów. Druzgocące doniesienia
  3. Ogromny wzrost zakażonych, 10 zmarłych. Ministerstwo Zdrowia podało smutne dane o epidemii w Polsce

Czy koronawirus wróci na jesień?

W internecie zaczęło krążyć dużo informacji mówiących o tym, że koronawirus wróci do nas jesienią. Czy jest to realne zagrożenie? Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski uważa, że jak najbardziej jest to możliwe, choć nie musi się tak zdarzyć. Rzecz w tym, że koronawirus należy do wirusów atakujących układ oddechowy, a te najlepiej rozwijają się i atakują właśnie w okresie jesienno-zimowym. 

– To jedna z prognoz, która zazębia się z najgorszym scenariuszem wziętym z czasów hiszpanki, gdzie wystąpiły trzy fale zachorowań. Aczkolwiek dzisiaj jesteśmy w dalece lepszej sytuacji niż 100 lat temu, ponieważ dysponujemy, chociażby znacznie lepszymi środkami leczenia objawowego chorób – tłumaczy doktor w rozmowie z Gazeta.pl.

Na szczęście prognozy eksperta są raczej pozytywne, choć podkreśla, że nic nie jest potwierdzone.

– Mamy też więcej leków i szersze spektrum działania terapii wspomagających. Natomiast nie zmienia to faktu, że może występować sezonowość zachorowań. Koronawirusy to typowe wirusy oddechowe, a wirusy oddechowe mają to do siebie, że najwięcej zachorowań wywołują w sezonie jesienno-zimowym – odpowiada dr hab. Tomasz Dzieciątkowski w wywiadzie z Gazeta.pl.

Miejmy nadzieję, że epidemia szybko przeminie i nie wróci do nas jesienią. Tymczasem – zostańmy w domach.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

epidemia
Fot.pexels.com

Epidemia koronawirusa osiąga swój szczyt. Codzienne, nowe zarażenia liczą coraz więcej osób. 

epidemia
fot.unsplash.com/AllGo – An App For Plus Size People

W najbliższym czasie musimy skupić się na tym, by zostać w domu. Szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami.

epidemia
fot.pexels.com/Daria Shevtsova

Eksperci przewidują szczyt zachorowań na najbliższe dwa tygodnie. Święta wielkanocne muszą zatem być inne niż zwykle. Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski przyznaje, że gdybyśmy nie dostosowali się do zasad i wszyscy pojechaliby w odwiedziny do rodziny, wszystkie starania do tej pory przedsięwzięte przestałyby mieć sens, powtórzylibyśmy sytuację z Włoch czy Hiszpanii.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
  3. Wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa. Które maseczki najlepiej chronią? Nie wszystkie są skuteczne
  4. Możesz zrobić zakupy w Biedronce nie wychodząc z domu, wiemy jak. Przywiozą Ci je za grosze w godzinę
  5. Wielkanoc: Już wiadomo, co ze świętami w kościele. Minister Zdrowia potwierdził
  6. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Poprzedni artykułNie chcesz rezygnować z majonezu na Wielkanoc? Nie musisz, sama zrobisz zdrowszą alternatywę w kilka minut
Następny artykułNie żyje kultowy aktor. Tragiczne informacje były ukrywane przed światem, fanom trudno uwierzyć
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.