Epidemia według dr. Rafała Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii wyraźnie przestaje się rozwijać. Najnowsze dane, jakie zebrał biolog, wyraźnie wskazują, że ilość zakażeń nie rośnie gwałtownie, a współczynnik odpowiedzialny za rozwój wirusa znacznie zmalał. Należy zaznaczyć, że naukowiec do swoich wniosków doszedł, analizując także dane sprzed poluzowania obostrzeń.

Epidemia koronawirusa w Polsce nie osiągnęła jeszcze tak zwanego szczytu zachorowań. Biolog, dr Rafał Mostowy przeanalizował dane dotyczące zakażeń w Polsce i jego wnioski są dość pozytywne. Według jego obliczeń opublikowanych przez Onet okazuje się, że wirus mógł już nawet przestać się rozwijać.

Epidemia koronawirusa – prognozy

Wnioski, jakie otrzymał biolog, pochodzą z obserwacji sytuacji panującej w Polsce od kilku tygodni. Poprzez analizę matematyczną naukowiec dokonuje prognozowania sytuacji epidemicznej, jaka może się pojawić. 

Składowymi takiej analizy były dane zgonów dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia oraz podejście oparte na modelu matematycznym, który symulowało epidemię koronawirusa. Na tej podstawie dokonał swojej pierwszej prognozy, która została opublikowana 30 marca w pracy naukowej pt.: Pomiar i prognoza pandemii COVID-19 w Polsce w czasie rzeczywistym. Warto wspomnieć, że rzeczywiście sprawdził się jeden z pozytywnych scenariuszy badacza.

  1. Latami bezskutecznie starała się o dziecko. Zdecydowała się na adopcję, chwilę później otrzymała wiadomość, która zwaliła ją z nóg
  2. Ministerstwo Zdrowia od jutra wprowadza wielkie zmiany. Obowiązkowe testy na koronawirusa, ale tylko dla osób na kwarantannie
  3. Anna Mucha na początku kariery. Mamy zdjęcia sprzed 30 lat, podobna?

Koronawirus w Polsce

Na początku wyniki doktora wskazywały, że współczynnik zarażeń jest równy 5,5 – oznaczało to, że jedna zakażona osoba zakaża kilka kolejnych. Współczynnik powyżej jednego pokazuje, że epidemia się rozwija. Jednak na przestrzeni ostatnich tygodni współczynnik zaczął się znacznie zmniejszać. W pracy dotyczącej ostatnich tygodni, która obejmuje dane do 6 maja, dr Rafał Mostowy wykazał, że znacząco spada współczynnik reprodukcji groźnego wirusa i wynosi on 1,2. 

Jeśli współczynnik nie jest wyższy od 1 oznacza to, że koronawirus się nie rozprzestrzenia. Badacz zaznacza, że największa zasługa takich wyników jest konsekwencją dostosowania się do panujących obostrzeń. To one sprawiły, że epidemia na razie przestała się rozwijać. Dlatego recesja wirusa będzie możliwa tylko wtedy, jeśli nadal nie przestaniemy respektować zasad i będziemy możliwie najczęściej unikać kontaktu z innymi ludźmi.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

EPIDEMIA
fot. pexels.com/Lukas

Wygląda na to, że koronawirus znacznie spowolnił swoje rozprzestrzenianie. Dostosowanie się do obostrzeń okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z groźnym wirusem.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Otworzyli paczkę chipsów. Znaleziska w środku się nie spodziewali
  2. Wuhan ujawniło nowe dane. Spełnia się czarny scenariusz?
  3. Quiz wiedzy o ”Czterech pancernych i psie”. Tylko prawdziwi fani mają 7/7
  4. Wakacje za granicą. Które kraje być może uda się odwiedzić latem?
  5. Czyim synem jest Conan? Dagmara Kaźmierska unika tematu byłego partnera
  6. Jarosław Kaczyński zatrudnił 26-latka na wysokie stanowisko. Zastanawiająca historia młodego mężczyzny

źródło: medonet.pl

Poprzedni artykułWypłynęły nowe fakty o ojcu Kacperka. Wiadomo, gdzie logowała się jego komórka
Następny artykuł90-letnia babcia robi furorę w internecie. Po obejrzeniu nagrania zrozumiecie, dlaczego
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl