Epidemia koronawirusa wróci ze zdwojoną siłą? Na łamach Rzeczpospolitej ukazały się niepokojące słowa eksperta z Londyńskiej Szkoły Higieny i Chorób Tropikalnych. Druga fala będzie gorsza od pierwszej, tego uczy nas doświadczenie poprzednich pandemii – mówił prof. Martin McKee. Choć mogłoby się wydawać, że świat skutecznie walczy z wirusem, na prawdziwy triumf musimy jeszcze poczekać.
 
Choć w wielu krajach liczba osób zakażonych koronawirusem spada, entuzjazm powinniśmy trzymać na wodzy. Okazuje się, że gdy epidemia powróci – a wiele wskazuje, że stanie się to już jesienią – jej skutki będą znacznie gorsze, niż teraz. Niestety, w niektórych państwach, znoszenie obostrzeń spowodowało nagły wzrost chorych. 
 
 
Epidemia koronawirusa: druga fala
 
Epidemia, która rozpoczęła się już w listopadzie 2019 roku, wciąż nie daje za wygraną. Niestety, jak zapowiedział jeden z ekspertów, jej druga fala będzie znacznie gorsza, a w Niemczech, gdzie jeszcze w środę wskaźnik liczby osób, które średnio zaraża nosiciel wirusa, wynosił do 0,65, w poniedziałek, po zniesieniu obostrzeń, wzrósł do 1,1
 
 
 
–Druga fala będzie gorsza od pierwszej, tego uczy nas doświadczenie poprzednich pandemii. Dopóki nie będzie masowo dostępnej szczepionki, orientacyjnie za rok, dopóty nie można mówić o przełomie w walce z koronawirusem – powiedział prof. Martin McKee z Londyńskiej Szkoły Higieny i Chorób Tropikalnych.
 

Epidemia koronawirusa w Polsce

W Polsce odnotowano 17 204 przypadki koronawirusa, z czego ponad jedna czwarta z nich, dotyczy Śląska, gdzie SARS-CoV-2 przeniósł swoje ogniwo. Choć naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dowodzą, że większość z nas przeszła koronawirusa bezobjawowo, to wciąż za mało, by mówić o zbiorowej odporności. Niestety, wszystko wskazuje na to, że druga fala epidemii jest nieunikniona.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

epidemia
Fot. Piotr Molecki/East News

Według eksperta, kiedy epidemia koronawirusa powróci, będzie gorzej niż teraz.

epidemia
Fot. Piotr Molecki/ East News,

Obecnie w Polsce stwierdzono 17 204 przypadki zakażeń koronawirusem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

epidemia
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 02.04.2020. Epidemia koronowirusa. Specjalne namioty pod szpitalem MSWiA.

Eksperci obawiają się, co się wydarzy, jeżeli koronawirus powróci w sezonie grypowym. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Restauracje i kawiarnie znów otwarte. Trzeba będzie nosić w nich maseczki?
  2. Bon na wakacje nie dla wszystkich. Miliony Polaków nie dostaną 1000 zł
  3. Jesteś palaczem? Masz jeszcze tylko 7 dni, kluczowy dzień dla palących
  4. Łukasz Szumowski ma ważną wiadomość dla tysięcy Polaków. Obostrzenia mogą powrócić
  5. Fantastyczna wiadomość dla Polaków. Wraz z III etapem znoszenia obostrzeń wraca jedna rzecz, mało kto o niej mówi
  6. Tej nocy może być niebezpiecznie, lepiej zachować szczególną ostrożność. Instytut wydał właśnie komunikat

źródło: rp.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.