Episkopat zabrał głos w nawiązaniu do protestów, które miały miejsce dziś w całej Polsce. Padły mocne słowa, które z pewnością nie spodobają się wielu Polakom. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Stanisław Gądecki w dosadnych słowach przedstawił stanowisko Kościoła. 

Dziś w całej Polsce miały miejsce protesty, w których brało udział tysiące Polaków. Niezadowolenie polskiego społeczeństwa spowodowane jest decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, która zapadła w miniony czwartek 22 października. Od tego dnia nastroje w naszym kraju uległy znacznemu pogorszeniu. Episkopat postanowił zabrać głos w sprawie, która frapuje teraz większość Polek i Polaków.

Episkopat zabrał głos w sprawie niedzielnych protestów

Od momentu ogłoszenia decyzji Trybunały Konstytucyjnego w Polsce zrobiło się naprawdę gorąco. Polki i Polacy wyszli na ulice,  domagając się sprawiedliwości, a przede wszystkim wolności słowa i możliwości decydowania o sobie. Znacząca większość polskiego społeczeństwa ma dość i postanowiła zareagować. 

Od czwartku w całym kraju trwają protesty. Dziś w niedzielę najbardziej było to widoczne podczas niedzielnych mszy i w okolicach świątyń. Protestujący nie hamowali się, wchodzili do kościołów nawet podczas nabożeństwa. 

W nawiązaniu do ostatnich wydarzeń Episkopat postanowił jeszcze raz bardzo dobitnie przestawić swoje stanowisko i odniósł się do obecnej sytuacji.

— Stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne; proszę o wyrażanie swoich poglądów z poszanowaniem godności każdego człowieka — powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, jak podaje polsatnews.pl.

Polski duchowny dodawał, że stanowisko Kościoła w tej sprawie jest niezmienne i powszechnie znane większości obywatelom. Stanisław Gądecki zauważył również, że to nie Kościół stanowi prawa w Polsce.

— […] to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci — czytamy na stronie episkopat.pl.

  1. Już zapowiadają, stanie się 30 października. Polacy mają tylko 5 dni
  2. Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?
  3. Sprzed chwili: do mediów dotarła tragiczna wiadomość. Nie żyje, jego mieszkanie otoczono kordonem

Episkopat: apel abp. Stanisława Gądeckiego

W Oświadczeniu Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wszelkie wulgaryzmy, przemoc, obrażające napisy na plakatach, zakłócanie porządku nabożeństw czy profanacje, których się dopuszczono owszem, mogą pomóc w rozładowaniu negatywnych emocji, ale „nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie”.

Wyraził również swój smutek, że dzisiaj w niedzielę w wielu kościołach w całej Polsce osoby wierzące nie mogły w spokoju i ciszy wyznawać swojej wiary. Zakłócano ich modlitwę oraz obrządki religijne.

Na końcu Oświadczenia duchowny wystosował do Polaków pilny apel. Poprosił obywateli o wyrażanie swoich poglądów w stosowny i akceptowalny społecznie sposób. Zachęcił również wszystkich do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet.

Co myślicie o takich słowach Stanisława Gądeckiego?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

episkopat
fot. unsplash.com/Tomas Robertson

Dzisiaj w wielu kościołach protestowano w sprawie wyroku TK.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  2. Nie żyje polski piosenkarz, tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Jego występy przez lata podziwiali turyści z całego kraju
  3. Piotr: ”Kobiety powinny zarabiać mniej niż faceci. Jak im się nie podoba, niech zajmują się domem i to za darmo”
  4. Zakonnica zabrała głos po decyzji TK ws. aborcji. Podobnego wyznania nikt się nie spodziewał
  5. Nagła i kontrowersyjna decyzja Trzaskowskiego. Dotyczy aborcji w miejskich szpitalach, nikt się nie spodziewał
  6. Tadeusz Rydzyk zastawił się jak Kaczyński. Kordony policji ruszyły pod Radio Maryja, zadziwiające sceny
  7. Piorunujące i oszałamiające, mało znane zastosowania soku z ogórków kiszonych. Na odchudzanie, odporność i marynowanie mięsa

Źródła: polsatnews.pl, episkopat.pl

 

Poprzedni artykułJuż jutro, zapowiadają całkowity paraliż. Chcą zablokować wszystko, ronda, ulice, skrzyżowania
Następny artykułMagda: „Mój chłopak pobił mnie w szale. Teraz przeprasza, czy powinnam mu wybaczyć?
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.