W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi i obecnym okresem Wielkiego Postu Episkopat Polski przekazał wiernym ważne informacje. Biskupi zachęcają do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i skorzystania z sakramentu pokuty. 

Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty – podaje na Twitterze Episkopat Polski.

Episkopat Polski – pilne oświadczenie

W związku ze zbliżającą się Wielkanocą Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat dotyczący celebracji świąt i okresu przedświątecznego. Duchowni zachęcali wiernych, by uczestniczyli w niedzielnej mszy. Podkreślali jednak, że trzeba pamiętać o zdrowiu własnym i innych, zachowując reżim sanitarny.

Podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski ustalono, by zachęcić wiernych do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii oraz do skorzystania z sakramentu pokuty.

Niektórzy z biskupów wydali własne zalecenia odnośnie świąt wielkanocnych. Biskup z Opola, Andrzej Czaja, 16 marca wydał dekret, w którym podkreślona została konieczność zaostrzenia przepisów sanitarnych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Andrzej Czaja zaleca, aby w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny oraz w II Niedzielę Wielkanocną odprawić większą liczbę nabożeństw. Podkreślił również, że święcenie pokarmów powinno odbyć się na zewnątrz.

Przypomnijmy, że kościoły nadal pozostają otwarte. W sobotę, profesor Andrzej Fal – prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego – wyrażał swoje ubolewanie w związku z tym, twierdząc, że kościoły, przedszkola oraz zakłady fryzjerskie powinny zostać zamknięte. Na antenie Polsat News prof. Fal podkreślił, że taki krok powinien zostać podjęty od razu.

Zdanie profesora Andrzeja Fala podziela profesor Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. Kobieta uważa, że kościoły powinny zostać zamknięte. Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, zapytane przez dziennikarzy Gazety.pl o rozważenie zamknięciu Kościołów odpowiedzieli – Kościół katolicki w pełni respektuje wytyczne sanitarne wprowadzane przez organy państwowe, mając nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia Kościołów.

Koronawirus w Polsce

Trzecia fala pandemii nabiera na sile. Ministerstwo Zdrowia codziennie odnotowuje tysiące nowych zakażeń. Jedną z wyższych liczb było ponad 25 tys. nowych zakażeń jednego dnia. 

Od 20 marca do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone restrykcje w całym kraju. Zamknięto instytucje kultury: kina, teatry oraz galerie sztuki, obiekty sportowe oraz częściowo galerie handlowe. Klasy I-III będą miały nauczanie zdalne.

Mimo nowych restrykcji niektóre sklepy pozostają otwarte. Minister zdrowia zaznaczył, że w miejscach wciąż funkcjonujących przewidziane są kontrolne.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl