Euro jest walutą obowiązującą w 19 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Państwa te tworzą tzw. strefę euro. Polska jest jednym z siedmiu narodów, który nie zdecydował się na wymianę swojej waluty, mimo przynależności do Unii. Uważacie, że taki krok powinien zostać poczyniony w najbliższym czasie? Jakby to wpłynęło na rozwój gospodarki w naszym kraju?

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło już 16 lat. Przynależność do wspólnoty nie przekonała władz kraju do przyjęcia powszechnie obowiązującej waluty i zadecydowano o utrzymaniu polskiego złotego. Uważacie, że wraz z upływem czasu Polacy powinni wejść w strefę euro? Jakie byłyby skutki dołączenia do tej dziewiętnastki?

W których krajach Unii Europejskiej nie obowiązuje strefa euro?

Strefa euro nie obowiązuje w następujących krajach Unii Europejskiej: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Rumunii, Szwecji i właśnie w Polsce. Jednak warto zauważyć, że Polacy mimo swojego przywiązania do złotego zobowiązali się do przyjęcia euro jako swojej waluty.

Stało się to podczas tzw. traktatu ateńskiego przyjętego w referendum w 2003 roku. Dodatkowo nasz kraj zobowiązał się również do spełnienia kryteriów z Maastricht. W skrócie chodzi o rezygnację, ze swojej waluty i przyjęcie euro.

Jednak z uwagi na to, że Polska nie jest członkiem Europejskiego Mechanizmu Kursów Walutowych, to przyjęcie tejże waluty w krótkim czasie jest bardzo utrudnione. Uważacie, że powinniśmy wejść w strefę euro?

Czy znana jest data przyjęcia euro w Polsce?

Data przyjęcia euro w Polsce nie jest znana. Mimo że Polacy zobowiązali się do jej przyjęcia, to nie ustalono kiedy ma to nastąpić. Nie zmienia to faktu, że rozliczanie się w walucie Unii Europejskiej jest dopuszczalne w wielu punktach usługowych.

Polska obecnie posiada status państwa z tzw. derogacją. Chodzi o to, że nasz kraj jest obecnie wyłączony z obowiązków wypełniania jakiegoś elementu deklaracji płynących z korzystania z praw Unii Europejskiej. Wielu ludzi twierdzi, że przyjęcie waluty unijnej dobrze wpłynęłoby na Polską gospodarkę. Też tak uważasz?

Poprzedni artykułJuż zapowiadają, stanie się 30 października. Polacy mają tylko 5 dni
Następny artykułKinga Duda zobaczyła co dzieje się na ulicy i nagle zaczęła interweniować. Nie hamowała się
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl