Europejska płaca minimalna czyli sprawiedliwe wynagradzanie pracowników w UE, które powinno umożliwić godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia — mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen, jak cytuje jej słowa portal money.pl. A wy co uważacie na ten temat?

Według was europejska płaca minimalna powinna zostać wprowadzona? Projekt dotyczący tego tematu budzi wiele kontrowersji wśród pracodawców.

Co to jest europejska płaca minimalna?

Europejska płaca minimalna to nowy projekt zaproponowany przez KE. Ma ona sprawić, że pracownicy w całej Unii Europejskiej będą sprawiedliwie nagradzani za swoją pracę, której podjęli się w ramach aktywności zawodowej.

Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale sam projekt dyrektywy już zaczął wzbudzać wiele wątpliwości oraz kontrowersji, w szczególności wśród pracodawców. W końcu to oni w efekcie będą musieli zapłacić więcej.

Jednym z głównym przeciwników zmian okazała się Konfederacja Lewiatan. Jak mówią, nie sprzeciwiają się inicjatywie, ale formie, w jakiej ma zostać ona przyjęta.

— Opowiadamy się za przeprowadzeniem dyskusji na temat skutecznych mechanizmów ustalania wysokości płacy minimalnej oraz wzmocnieniem roli partnerów społecznych. Nie godzimy się jednak, aby te sprawy regulować w unijnej dyrektywie — mówi Robert Lisicki dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Co oznaczałoby wprowadzenie unijnej płacy minimalnej dla Polaków?

Wprowadzenie unijnej płacy minimalnej dla Polaków oznaczałoby podwyższenie dotychczasowej płacy minimalnej w naszym kraju. Jednak pomimo tego, że inicjatywa KE wprowadza korzyści dla pracowników, mogą pojawić się problemy gospodarcze.

Wprowadzenie tego pomysłu w życie równałoby się ze wzrostem kosztów pracowniczych, co oznacza, że firmy będą miały mniej pieniędzy na rozwój. To z kolei może przekładać się na produkcję PKB. Kolejnym niekorzystnym skutkiem takiego rozwiązania może być spadek konkurencyjności wynikający z niższych płac.

Rozwiązanie KE ma pomóc chronić pracowników, walczyć z ubóstwem w biedniejszych krajach Unii Europejskiej oraz zniwelować dumping w zakresie płac na europejskim rynku pracy.

Co myślicie o propozycji KE? Uważacie, że europejska płaca minimalna to dobry pomysł?

Źródło: money.pl

Poprzedni artykułW Lidlu puścili wodze fantazji, ustalając cenę za kultowy produkt. Przed świętami idealny prezent dla kobiet dostaniemy za 26,99
Następny artykułPo 40 latach do sieci trafiło ich nieznane zdjęcie ślubne. Fani będą zachwyceni, poznajecie?
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl