Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ewa Krzyżewska była nazywana polską Sophią Loren. Rzuciła karierę dla mężczyzny
Marta Kulik
Marta Kulik 09.12.2019 13:49

Ewa Krzyżewska była nazywana polską Sophią Loren. Rzuciła karierę dla mężczyzny

EWA KRZYŻEWSKA
Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi, filmpolski.pl

Ewa Krzyżewska mogła mieć wszystko. Nazywano ją polską Sophią Loren i ochoczo obsadzano w kolejnych rolach. Piękna aktorka rzuciła jednak karierę dla mężczyzny. Gdy wyjechała z kraju, tęskniła za dawnym życiem. Niestety, nigdy nie wróciła do kraju, ani do kariery.

Ewa Krzyżewska zdobyła dużą popularność i uznanie widzów. Była zdolną aktorką, a także piękną kobietą, która podbijała serca mężczyzn. Dla jednego z nich rzuciła wszystko i wyjechała do innego kraju. Tam jednak nie mogła zapomnieć o dawnym życiu i sławie.

Ewa Krzyżewska: aktorka o nieprzeciętnej urodzie

Ewa Krzyżewska urodziła się 7 lutego 1939 w Warszawie, była córką poety Juliusza Waleriana Krzyżewskiego. Jej chrzestnym był sam Jeremi Przybora. Choć ojciec zginął w Powstaniu Warszawskim, gdy miała pięć lat, a matka wiodła dość ubogie życie, Ewa doskonale radziła sobie w szkole. W bardzo młodym wieku odkryła w sobie pasję do występów.

Dzięki staraniom przyjaciela rodziny, Ewa mogła przeprowadzić się do Krakowa i rozpocząć tam studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. W 1959 roku trafiła na okładkę Przekroju. Jeszcze przed drugim rokiem studiów jej talent i urodę dostrzegł Janusz Morgenstern, asystent Andrzeja Wajdy.

Dzięki temu dostała rolę Krystyny Rozbickiej w Popiele i diamencie. Później widzowie podziwiali ją w filmach takich jak: Zuzanna i chłopcy, Zbrodniarz i panna oraz Zazdrość i medycyna, gdzie grała odważne sceny u boku Andrzeja Łapickiego. Miała przed sobą świetlaną przyszłość.

Ewa Krzyżewska: mąż ponad karierę

Pierwszym mężem Ewy Krzyżewskiej był Wacław Andrzej Spława-Neyman, mężczyzna związany z handlem zagranicznym. Pobrali się, gdy aktorka miała zaledwie 21 lat. Po trzech latach okazało się, że związek z siedem lat starszym mężczyzną nie należy do udanych i doszło do rozwodu. W 1971 roku poznała prawnika i dyplomatę Bolesława Kwiatkowskiego. Stopniowo zaczęła wycofywać się z życia publicznego, a dwa lata po ślubie wyjechała z mężem do USA, później przeprowadzili się do Hiszpanii.

Po ślubie zagrała jeszcze w filmie Zazdrość i medycyna, gdzie przez zazdrość męża zaklejała pewne części ciała w scenach z Andrzejem Łapickim. Po premierze wyjechała, a widzowie zaczęli o niej zapominać. Ona w tym czasie podejmowała się różnych zajęć, ale nic nie dawało jej tyle szczęścia co aktorstwo. Jej mąż miał już dwie córki i nie chciał więcej dzieci, czego po latach Ewa zaczęła żałować.

Mówiła, że tęskni za karierą. Przez stany depresyjne ucierpiała jej relacja z mężem. W 2003 roku prowadzony przez nią samochód zjechał na niewłaściwy pas ruchu na drodze w Hiszpanii. Mąż Ewy Krzyżewskiej zginął na miejscu, ona sama odeszła dwa dni później. Została pochowana w Warszawie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ewa krzyżewska

Ewa Krzyżewska była przepiękną i zdolną aktorką.

Ewa Krzyżewska

Zagrała w kontrowersyjnym filmie Zazdrość i medycyna. Jej kariera skończyła się po wyjeździe za granicę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach poznali się dzięki Dorocie Szelągowskiej! ”Wszystko zaczęło się na balkonie”
  2. Gwiazda „Klanu” spodziewa się dziecka? Jej wpis nie pozostawia wątpliwości
  3. Maciej Zakościelny miał być jednym z jurorów „The Voice”! Dlaczego zrezygnował z takiej szansy?
  4. Edyta Górniak jest na detoksie sokowym. Efekty tej diety są powalające
  5. Gwiazdor Polsatu przerwał milczenie po śmierci znanej polskiej aktorki. Jego słowa ściskają za serce