Ewa Krzyżewska była jedną z najbardziej uwielbianych aktorek połowy dwudziestego wieku. Była u szczytu sławy, ale postanowiła podążać za głosem serca i zrezygnowała z kariery. Zginęła tragicznie w Hiszpanii. 

Ewa Krzyżewska wystąpiła w wielu świetnie przyjętych filmach, a jej role były doskonale oceniane przez krytykę. Niestety postanowiła porzucić karierę aktorską. Zginęła przedwcześnie w tragicznych wypadku.

Kim była Ewa Krzyżewska?

Ewa Krzyżewska była aktorką filmową i teatralną. Pochodziła z bardzo dobrze usytuowanej rodziny. Jej ojciec był radiowcem i poetą, miał pochodzenie szlacheckie, a jej ojcem chrzestnym był sam Jeremi Przybora. Już w szkole Ewa Krzyżewska dała się poznać jako uzdolniona aktorka.

W 1959 roku zdjęcie Ewy Krzyżewskiej znalazło się na okładce czasopisma Przekrój. Już po pierwszym roku studiów została dostrzeżona przez Janusza Morgensterna, który jako asystent Andrzeja Wajdy zaprosił ją na plan filmu Popiół i diament. Za tę rolę, która była jej debiutem otrzymała nagrodę przyznawaną przez Francuską Akademię Filmową „Kryształowej Gwiazdy”.

Przez następne lata swojej kariery Ewa Krzyżewska pojawiła się w kilkudziesięciu polskich i zagranicznych filmach. Została zapamiętana dzięki rolom w produkcjach takich jak Zbrodniarz i panna oraz Faraon

EWA KRZYŻEWSKA
fot. filmpolski.pl

Ewa Krzyżewska: śmierć

Ewa Krzyżewska w 1971 roku poślubiła Bolesława Kwiatkowskiego, który był architektem, prawnikiem i dyplomatą. To dla niego zrezygnowała z kariery aktorskiej i wyjechała z mężem z kraju. Za granicą pracowała między innymi  w bibliotece ONZ w Nowym Jorku, ale również sprawdziła się jako agentka nieruchomości, kosmetyczka i projektantka mody. 

Ewa Krzyżewska i Bolesław Kwiatkowski w 1989 roku zamieszkali w  Almuñécar w Hiszpanii. Tam w 2003 roku aktorka jechała z mężem wąską, górską drogą, gdy ona i jej mąż zginęli w wyniku tragicznego wypadku. Zderzyli się z jadącym z naprzeciwka samochodem. Została pochowana najpierw w Hiszpanii, ale po kilku latach została ekshumowana i spoczęła w rodzinnym grobowcu na Powązkach w Warszawie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

EWA KRZYŻEWSKA
Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi, filmpolski.pl

Ewa Krzyżewska była uwielbiana przez miliony widzów.

 

ewa krzyżewska
fot. Wikimedia

Aktorka zrezygnowała z kariery aktorskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ:

  1. Nowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologii
  2. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  3. Agata Duda zachwyciła w Tokio. Pierwsza Dama nigdy nie wyglądała tak modnie i stylowo ZDJĘCIA
  4. Kobieta ciągnie psa na smyczy tak, że prawie go dusi. To, jak zareagował przechodzień zasługuje na oklaski
  5. Mama była przekonana, że sfotografowała ducha leżącego przy jej małym dziecku. Prawda okazała się zaskakująca
  6. Media obiegła smutna wiadomość o synowej Katarzyny Dowbor. Fani są zmartwieni
Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Skończyła filologię niemiecką i amerykanistykę. Interesuje się życiem gwiazd i historią ruchów lewicowych na świecie. W wolnych chwilach ogląda polskie filmy z lat 60.