Ferie zimowe w tym roku trwają dla wszystkich do 17 stycznia. Czy później dzieci będą mogły powrócić do szkół na stacjonarne nauczanie? Minister zdrowia na podobne pytanie odpowiedział na antenie Polsat News. Adam Niedzielski zapowiedział, że powrót uczniów do placówek edukacyjnych w tym terminie będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy dzieci wrócą do szkół zaraz po feriach zimowych
  • Od czego będzie zależał powrót uczniów na zajęcia stacjonarne
  • Którzy uczniowie jako pierwsi będą mogli zasiąść w szkolnych ławkach

— To, czy uczniowie wrócą do szkoły po feriach zimowych, będzie zależeć od sytuacji epidemicznej. Od tego, co się stanie w czasie ferii, czy pozostaniemy w domu, czy będziemy ograniczali interakcje i możliwość zakażenia — powiedział w Polsat News szef resortu zdrowia.

Ferie zimowe potrwają do 17 stycznia. Czy później dzieci będą mogły wrócić do szkół?

Rodzice, szczególnie tych najmłodszych uczniów, od wielu tygodni zadają sobie podobne pytania — czy ich dzieci będą mogły niedługo wrócić do szkolnych ławek? Często zmartwieni opiekunowie nie ukrywają, że zdalne nauczanie jest trudne pod wieloma względami.

Dlatego szef resortu zdrowia został zapytany o to, czy po feriach zimowych, które kończą się 17 stycznia, uczniowie mogą liczyć na powrót do stacjonarnej nauki. W odpowiedzi Adam Niedzielski zastrzegł, że wszystko będzie zależeń od sytuacji epidemiologicznej.

Zobacz także: Lewandowski uderzył w Brzęczka. Znamy reakcję kadrowiczów

Dodał również, że powrót dzieci do szkół jest uzależnionych od tendencji związanych np. ze spadkiem liczby zachorowań. Jeśli utrzyma się on na pewnym poziomie, wtedy uczniowie mogą liczyć na powrót do placówek.

— Ona [tendencja spadku — przyp. red.] powinna doprowadzić nas do takich poziomów, które będą już na stałe poniżej 10 tys., a wtedy jest właśnie przestrzeń, w której możemy wrócić do szkół […] — powiedział Niedzielski.

Zobacz także: Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje wielki Polak

Podobnego zdania był znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut, który w rozmowie z nami został zapytany o to, czy uważa, że powrót dzieci do szkół po 17 stycznia to dobry pomysł.

— To zależy od tego, jaki odsetek osób będzie w danym momencie chorowało — powiedział dla Lelum.pl.

Ferie zimowe: wszystko zależy od naszych zachowań

Minister zdrowia dodał również, że powrót uczniów do szkół zaraz po feriach zależy również od naszych zachowań podczas przerwy zimowej. Od tego, czy potraktujemy sprawę odpowiedzialnie i pozostaniemy w domu.

Tutaj wszystko tak naprawdę zależy od tego, co się stanie podczas ferii, czy […] pozostaniemy w domu, będziemy ograniczali interakcje i możliwość zakażenia, bo jeżeli się tak nie zachowamy, to czeka nas trzecia fala, która absolutnie nie da przestrzeni do luzowania jakichkolwiek obostrzeń — podkreślił.

Podczas wywiadu zdradził również, które dzieci jako pierwsze będą mogły wrócić do szkoły. Wskazał na uczniów z najmłodszych klas podstawówek.

— […] zaczynając oczywiście od klas I-III, bo myślę, że wszyscy, również nawet dzieci, czekają na to, by wrócić do szkoły — powiedział Adam Niedzielski.

Już wcześniej szef MZ zdradzał, że nie ma pewności co do tego, że dzieci wrócą do placówek po 17 stycznia.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: rmf24.pl

 

Poprzedni artykułCzy mężczyzna powinien płacić na pierwszej randce? Pytanie, które zawsze budzi dużo kontrowersji
Następny artykułEwa Drzyzga miała romans z prowadzącym „Dzień Dobry TVN”. Gwiazdor stacji wyjawił szczegóły
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl