Ferie zimowe 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Nadszedł czas, by zastanowić się, gdzie warto je spędzić: w Polsce, a może za granicą? Poznaj najlepsze miejsca na zimowy wypoczynek! Odkryj, które jest dla ciebie stworzone.

Kiedy planujemy zimowy wypoczynek, warto brać pod uwagę wiele czynników. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy sporo czasu, to ferie zimowe 2019 przyjdą szybciej, niż sądzimy. Nagle okaże się, że wszystkie hotele są zarezerwowane, a my musimy szybko poszukać alternatywy. Dlatego należy zawczasu zapoznać się z ofertami. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy jazdy na nartach, jak i osoby nieznoszące niskich temperatur!

Ferie zimowe 2019: wyjazd dla miłośników sportów zimowych. Gdzie najlepiej jeździć na nartach?

Od lat tryumfy we wszelkich rankingach najlepszych miejsc do jazdy na nartach święcą Czarna Góra, Białka Tatrzańska i Szczyrk, a także Szklarska Poręba. Oczywiście przed wyjazdem warto upewnić się, że nasze umiejętności narciarskie są wystarczające, byśmy podołali trudom wymagających stoków.

Jeśli mamy ochotę udać się na wypoczynek za granicę, również mamy do dyspozycji liczne kurorty i stoki narciarskie. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Najpopularniejsze miejsca to Zermatt w Aplach Szwajcarskich, francuskie Chamonix nieopodal Mont Blanc, włoski Cortina d’Ampezzo i Zell am See w Austrii. Jeśli między wypadami na narty lubimy zwiedzać, warto upewnić się, w której miejscowości znajdują się najciekawsze zabytki. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje specjalne ubezpieczenie narciarskie dla osób, które są miłośnikami tego sportu. To może być szczególnie przydatne, jeśli w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności ktoś obcy dozna z naszej strony uszczerbku na zdrowiu, np. kiedy wjedziemy w niego z impetem z górki.

Zimowe sporty: jakie są alternatywy dla nart?

Jeśli nie należymy do zapalonych narciarzy, możemy spróbować swoich sił w snowboardingu albo jeździe na łyżwach. Dla wielbicieli gier zespołowych dobrym pomysłem będzie hokej, curling albo zjazd na bobsleju z rodziną lub przyjaciółmi. 

Kiedy zaplanować ferie?

Dla rodziców najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wyjazd wówczas, gdy ich pociechy mają ferie zimowe. W ten sposób dzieci unikną opuszczania zajęć i konieczności nadrabiania zaległości.

Kiedy są ferie zimowe 2019? W okresie od 14 do 27 stycznia 2019 r. wolne mają uczniowie w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Z kolei między 21 stycznia a 3 lutego 2019 r. swobodą cieszą się młodzi mieszkańcy województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 28 stycznia-10 lutego 2019 r. to czas wolny od szkoły dla uczniów z województwa dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego oraz mazowieckiego. Między 11 a 24 lutego 2019 r. planować wyjazd mogą rodzice dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. 

Jak nie przepłacić za ferie? 

Pamiętajmy, że im wcześniej zarezerwujemy hotel albo miejsca w pociągu czy samolocie, tym niższą sumę zapłacimy. Wiele atrakcji oferuje sprzedaż biletów przez internet, dzięki czemu oszczędzimy sobie wystawania w długich kolejkach do kasy. 

Ciepłe temperatury w styczniu

Nie wszyscy są miłośnikami zimowych atrakcji, ponieważ źle znoszą niskie temperatury lub po prostu nie lubią zimy. Jakie są możliwości wypoczynku dla zmarzluchów? Sprawdźmy!

Gdzie jest ciepło w styczniu? Warto udać się na Cypr albo Maderę, nazywaną wyspą wiecznej wiosny. Jeśli lubimy egzotyczne podróże, może skusi nas Egipt lub Turcja? Warto rozejrzeć się za ofertami last minute, które często są o wiele tańsze. Zanim zdecydujemy się na all inclusive, upewnijmy się, jakie ceny panują w danym kraju. Może się okazać, że znacznie oszczędzimy, żywiąc się we własnym zakresie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ferie zimowe 2019
fot. unsplash.com Alain Wong

Ferie zimowe to doskonała okazja, by nauczyć się jazdy na nartach lub odnaleźć inną sportową pasję.