Ferie zimowe 2019. Ferie w roku szkolnym 2018/2019. Wiemy już, kiedy rozpoczną się ferie zimowe w poszczególnych województwach. Kto powinien już rezerwować hotel na wyjazd w góry? A kto może spokojnie planować wyjazd w późniejszym okresie? Dowiedz się tego!

Ferie zimowe 2019: znamy dokładne daty rozpoczęcia przerwy zimowej. Warto je poznać, żeby móc lepiej zorganizować ten czas. Nie masz pomysłu, gdzie warto udać się na ferie zimowe? A może planujesz wypad z dziećmi? Mamy dla ciebie propozycje, jak spędzić ten okres. Nawet jeśli nie przepadasz za sportem, możesz spędzić ten czas na świetnej zabawie. Dowiedz się, gdzie warto pojechać i co należy ze sobą zabrać!

Ferie zimowe 2019: gdzie na ferie zimowe?

Gdzie na ferie zimowe 2019? Oczywiście w góry! Wśród najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych królują Zakopane, Krynica-Zdrój, Szklarska Poręba oraz Karpacz –szczególnie wśród narciarzy!

Nie przepadasz za jazdą na nartach? Nic straconego! Sprawdź, czy do gustu przypadnie ci snowboard. Możesz także chodzić na wycieczki górskie lub jeździć kolejką liniową. Warto sprawdzić, czy w regionie, w którym obecnie przebywamy, organizowane są kuligi – świetna zabawa, zazwyczaj połączona z ogniskiem. Zawsze możesz także zwiedzić urokliwe górskie miasteczka: taka wycieczka to idealna okazja, żeby spróbować miejscowych przysmaków i kupić pamiątki od góralskich rzemieślników.

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na wspinaczkę, należy chodzić wyłącznie po oznakowanych szlakach, najlepiej w towarzystwie przewodnika.

Ferie zimowe 2019: znamy dokładne daty!

Ferie zimowe 2019: w nadchodzącym feriami zimowymi jako pierwsi (14 stycznia – 27 stycznia) będą mogli wyjechać mieszkańcy następujących województw: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Od 21 stycznia do 3 lutego trwają ferie zimowe w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Z kolei między 28 stycznia –10 lutego: w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim oraz zachodniopomorskim. Najpóźniej (11 lutego – 24 lutego)
na wypoczynek wyjadą uczniowie szkół w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Gdzie na ferie zimowe z dziećmi?

Większość rodziców czeka z wyjazdem na moment, kiedy ich dzieci będą miały ferie zimowe. W ten sposób nie muszą one opuszczać szkoły. Jednak wypad dla dorosłych należy zorganizować inaczej niż wycieczkę z pociechami.

Dzieci, szczególnie małe, mogą gorzej znosić całodzienne wędrówki i zwiedzanie, niż ich wysportowani rodzice. Nie powinno się również zabierać maluchów na wielogodzinne wypady w góry. Jeśli uważasz, że przyszedł czas na naukę jazdy na nartach, warto zapisać dziecko na specjalne zajęcia dla początkujących. Instruktor posiada większe rozeznanie, na ile może sobie już pozwolić i z których szczytów zjeżdżać.

Ferie zimowe 2019: jakie ubrania na wyjazd w góry?

Jeśli wybieracie się w góry, należy starannie przygotować bagaż. Inaczej możecie się narazić na dyskomfort, chorobę, a nawet niebezpieczeństwo!

Jakie buty na wyjazd w góry? Koniecznie takie sięgające za kostkę i o sztywnej podeszwie. W ten sposób łatwiej nam będzie utrzymać równowagę na śliskich kamieniach. Zrezygnujmy z bawełnianych skarpetek na rzecz wełnianych. Chociaż zazwyczaj, żeby zachować ciepło, wkładamy pod spodnie rajstopy, lepszym wyjściem jest zainwestowanie w specjalną bieliznę termiczną. W górach najlepiej sprawdza się kurtka puchowa z poliestru albo innego materiału, który zatrzymuje ciepło.

Pamiętajmy o złotej zasadzie, żeby ubierać się na cebulkę. W górach pogoda szybko się zmienia, więc kiedy będzie nam za gorąco, po prostu zdejmiemy wierzchnią warstwę. Jeśli starannie przemyślimy wyjazd, będzie mniejsza szansa, że spotkają nas jakieś nieprzyjemne niespodzianki!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ferie zimowe 2019
fot. unsplash.com Kika Procházková

Ferie zimowe 2019: jeśli planujesz wypad w góry, musisz solidnie się przygotować.

 ferie zimowe 2019
fot. unsplash.com Katarzyna Pe

Pamiętaj, by w czasie wycieczki górskiej poruszać się wyłącznie po wyznaczonym szlaku.

ferie zimowe 2019
fot. pixabay.com lukas_jg

Jeśli nie przepadamy za sportem, możemy zwiedzać górskie miejscowości.

ferie zimowe 2019
fot. unsplash.com Jordan Heinrichs

Nawet jeśli jesteśmy odporni na zimno i niełatwo się męczymy, musimy pamiętać, że dzieci o wiele gorzej znoszą zmiany poziomu terenu i niskie temperatury.

ferie zimowe 2019
fot. unsplash.com Pamela Saunders

Ferie zimowe to idealna okazja, by opanować umiejętność jazdy na nartach albo desce.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Joanna Kulig: siostra gwiazdy również jest aktorką! Są bardzo podobne
  2. Sylwester 2019. Co proponują nam największe miasta w Polsce?
  3. Maria Czubaszek: Cytaty pisarki. 20 najlepszych cytatów

źródło: dziennikzachodni.pl, wodagorylas.pl

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.