Filiżanki do kawy i herbaty: różnice nie są wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób twierdzi, iż to nie ma znaczenia, w jakim naczyniu serwujemy wspomniane napoje. Szklanka, filiżanka, kubek… Czy to naprawdę aż tak istotne? Zdecydowanie tak! 

Ile rodzajów kawy i herbaty, tyle sposobów podawania. Dużym zaskoczeniem może być również fakt, iż sposób serwowania ciepłego napoju zależy nie tylko od jego gatunku, ale także od… pory dnia! Jak rozpoznać filiżankę do herbaty? Czy kawę należy pić w filiżance? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Jaka jest różnica między filiżanką do herbaty i kawy?

Podstawowa kwestia dotyczy oczywiście kształtu. Filiżanka do herbaty ma szerokie obrzeże, które zwęża się ku podstawce. Jej uszko posiada konstrukcję, pozwalającą na zaczepienie wyłącznie jednego palca.

Obwód filiżanki do kawy jest zawsze zbliżony do obwodu podstawy. Ma również bardziej pionowy kształt, a uchwyt jest takich rozmiarów, by móc zmieścić w nim dwa lub trzy palce.

Filiżanki do kawy i herbaty: różnice w pojemności

Średnia pojemność filiżanek do herbaty wynosi średnio od 120 do 180 ml, jednak coraz częściej możemy znaleźć także te, które pomieszczą większe ilości ciepłego napoju.

W przypadku kawy bazowa wartość (120 -180 ml) jest taka sama. Rozbieżność pojawia się wtedy, gdy chcemy skosztować czarnej kawy. Wtedy pojemność powinna wynosić poniżej 100 ml. Do kawy białej filiżanki mogą być nieco większe. 

Czym się różnią filiżanki do kawy i herbaty? Pora dnia

Filiżanki do kawy i herbaty: różnice w podawaniu są kolejnym, bardzo istotnym aspektem. Herbata, którą serwujemy w ramach podwieczorku lub kolacji (późne popołudnie/wieczór) podawana jest na zwykłym stole obiadowym lub innym wysokim meblu.

Niska filiżanka, czyli tzw. czarka znajduje swoje zastosowanie od godziny drugiej po południu do czwartej. Podajemy ją na stolikach do herbaty w ramach przekąski. Nowoczesne filiżanki do mokki są zbliżone kształtem do tych, w których serwujemy herbatę, jednak jest to dość młody projekt. Jego początki sięgają zaledwie połowy XX wieku. Znaliście wszystkie zasady dotyczące podawania napojów?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Filiżanka do kawy i herbaty: różnice
unsplash.com @loverna

Główna różnica w filiżankach do kawy i herbaty wynika z ich kształtu.

Filiżanki do kawy i herbaty: różnice
pixabay.com/ dungthuyvunguyen

Filiżanki do herbaty mają dość szerokie obrzeże, które zwęża się ku podstawce.

Filiżanki do kawy i herbaty różnice
pixabay.com/ congerdesign

Filiżanka do kawy ma bardziej zaokrąglony i regularny kształt. Ponadto, rozmiar uchwytu musi być wystarczający, by bez problemu zmieścić dwa lub trzy palce.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Peeling z kawy. Prosty i skuteczny sposób na jędrną i promienną cerę
  2. Herbata serowa. Nowy trend, który przyszedł do nas z Chin
  3. Co zamiast kawy? 8 zdrowych zamienników, które są lepsze od kawy
  4. Gdzie wypić kawę w Warszawie? 8 najlepszych miejsc ze świetną kawą
  5. Miód spadziowy – niezwykłe właściwości oraz wartości odżywcze
Poprzedni artykułKatarzyna Dowbor pokazała coś bardzo prywatnego. Nigdy nie była aż tak otwarta wobec fanów!
Następny artykułDorota Gardias ma zachwycającą fryzurę. Jak gwiazda dba o włosy?
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.