Film Miś jest pierwszą częścią trylogii o dziejach Ryszarda Ochódzkiego – prezesa Klubu Sportowego, który z łatwością wykorzystuje systemowe nieprawidłowości na własną korzyść. Polska komedia filmowa, w reżyserii Stanisława Barei, została wyemitowana po raz pierwszy w 1980 roku. Przyznać się – kto oglądał Misia?

Film w pierwszej części skupia się przede wszystkim na prezesie, który rywalizuje ze swoją byłą żoną Ireną o majątek. Stanisław Bareja pokazał w Misiu wiele satyrycznych scen, które mają odniesienie do ówczesnych zmian politycznych oraz rzeczywistości Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej za czasów Gierka.

Polskie komedie

Polskie komedie są jedyne w swoim rodzaju, ale takie przeświadczenie pewnie towarzyszy każdemu przedstawicielowi danej nacji w stosunku do produkcji powstałych w ich kraju. Tym bardziej, jeżeli owe produkcje traktują o otaczającej rzeczywistości, w której żyją wszyscy obywatele konkretnego kraju.

Coś, co jest bliskie naszemu sercu, łatwiej jest zrozumieć. Tak też jest właśnie z komedią Miś, której tematem są zmiany polityczne i niełatwa rzeczywistość Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ludzie żyjący w tamtym okresie są w stanie chyba najbardziej zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w filmie, który w satyryczny sposób przedstawia życie codziennie ówczesnych Polaków.

Miś – klasyka gatunku

Wielu z nas chociaż raz w życiu oglądała słynnego Misia, albo chociaż słyszała o tej wyjątkowej produkcji. Trzeb przyznać, że Stanisław Bareja wyreżyserował prawdziwy, a przede wszystkim bardzo wiarygodny majstersztyk.

Kto z was oglądał kultowego Misia? Pewnie znajdzie się mnóstwo osób, które odpowiedzą tak. Jednak tym, którzy jakimś cudem jeszcze nie widzieli tej fenomenalnej polskiej komedii, z całego serca polecamy. Macie już pomysł na wieczorny film, nie ma za co.

film
Fot. Screen z z filmu Miś.

Film był prawdziwym hitem tamtych czasów.

Redaktor w Lelum.pl. Magister komunikacji medialno-marketingowej. Od zawsze pasjonuje się fotografią. Najbardziej lubi robić zdjęcia komercyjne. 9 lat swojego życia spędziła tańcząc taniec towarzyski, a 4 na deskach teatru. Lubi aktywny tryb życia, imprezy i dobre jedzenie. Gdyby istniał konkurs na znajomość fabuły serialu, na pewno by go wygrała.