Filmy o muzyce obejmuje bardzo szeroki zakres produkcji. Określamy nimi musicale i biografie oraz poruszające historie, które przez wielu krytyków zostały docenione właśnie za ścieżkę dźwiękową. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych filmów o muzyce!

Muzyka pełni w kinie wiele istotnych funkcji. Stanowi nie tylko niezwykłe tło do obrazu, ale to właśnie za jej pośrednictwem możemy czuć i patrzeć w podobny sposób, co wykreowane przez reżysera postacie. Przyjrzyjmy się kilku niezwykłym produkcjom, w których największą rolę odgrywa właśnie muzyka.

1. Whiplash (2014)

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu stanowi dzieło amerykańskiego reżysera, Damiena Chazelle’a. Whiplash to poruszająca historia młodego mężczyzny, który za wszelką cenę chce dołączyć do zaszczytnego grona najwybitniejszych muzyków.

Perkusista, lubujący się w jazzie, ma do przejścia niezwykle trudną drogę, obfitującą w pot, łzy i krew. Pieczę nad artystą sprawuje profesor Fletcher (J.K. Simmons), hołdujący zasadzie, iż poklepywanie po plecach oraz miłe słowa nie zrobią z chłopaka wybitnego muzyka. 

2. Filmy o muzyce rockowej: Control (2007)

Film biograficzny przepełniony goryczą, odkrywający najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki, rozrywa, porusza, zwracając uwagę na to, co tak naprawdę jest w życiu najistotniejsze. Produkcja ukazująca utwory i wokalistę brytyjskiego zespołu Joy Division w zupełnie nowym świetle. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

3. Gorączka sobotniej nocy (1977)

Zdolny, przystojny, zakochany w tańcu. To właśnie Tony Manero (John Travolta), przywódca gangu, dla którego odskocznią od codziennych problemów są sobotnie wieczory spędzone w dyskotece. Kwintesencja epoki disco oraz  brylujący na parkiecie Travolta to dwa główne powody, dla których zdecydowanie warto obejrzeć ten film. 

4. Burleska (2010)

Duet, którego nikt się nie spodziewał. Największe ikony muzyki pop wcieliły się kreacje, za które fani pokochali je jeszcze bardziej. Ali (Christina Aguilera), pochodząca z niewielkiego miasteczka o ogromnym talencie wokalnym, postanawia zerwać z przeszłością i odnaleźć szczęście w Los Angeles. Podążając za marzeniami, trafia do podupadającego teatru, The Burlesque Lounge, w którym poznaje świat blichtru i scenicznych kreacji. Pełna determinacji dziewczyna pokonuje niezwykle trudną drogę, ostatecznie znajdując swoje miejsce wśród pozostałych artystów. W roli właścicielki teatru, niezastąpiona Bogini Popu- Cher. 

5. Filmy o muzyce: Spacer po linie (2005)

Johnny Cash, uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki country, wciąż stanowi ogromną inspirację dla wielu artystów. Film ukazuje krętą drogę na szczyt, którą musiał pokonać muzyk, by osiągnąć ogromny sukces, sławę, a przede wszystkim szczęście i prawdziwą miłość. W rolach głównych niesamowity Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon.

7. Footloose (1984)

Ren MacCormack, zakochany w muzyce rockowej i tańcu, po przeprowadzce do małego miasteczka, buntuje się przeciwko reżimowi, wprowadzonemu przez lokalne władze. Choć film nie posiada bardzo rozbudowanej fabuły, klimat lat 80. oraz pokaz tanecznych zdolności Kevina Bacona, to wystarczające powody, by obejrzeć seans.

8. Straight Outta Compton (2015) 

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli hip-hopu i nie tylko. Film F. Gary’ego Graya przybliża widzom historię powstania formacji N.W.A., do której należeli m.in. Dr. Dre, Eazy- E i Ice Cube. Wydana w 1988 roku płyta o tytule Straight Outta Compton wzbudziła zainteresowanie samego FBI, które nadało N.W.A. miano najniebezpieczniejszej grupy świata

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Filmy o muzyce
Kadr z filmu „Whiplash”

Whiplash to historia niezwykle ambitnego chłopaka, który pomimo trudów i ogromnego wysiłku, jest wystarczająco zdeterminowany, by osiągnąć sukces.

Filmy o muzyce
Kadr z filmu „Burleska”

Cher i Christina Aguilera to duet, który skradł serca wielu widzów. Burleska otrzymała dwie prestiżowe nagrody oraz została nominowana w 10 kategoriach. 

Filmy o muzyce
Kadr z filmu „Gorączka sobotniej nocy”

Filmy o muzyce wzbudzają wielkie emocje! John Travolta w jednym z najgorętszych filmów lat 70. Obraz, w którym kwintesencja stylu oraz radosnej muzyki disco, przeplatająca się ze smutkiem i goryczą życia. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Najlepsze filmy o modzie. 8 filmów dokumentalnych, które musisz zobaczyć
  2. Krzysztof Tyniec powróci jako Timon w „Królu Lwie”? W obsadzie dubbingowej nie zabraknie największych gwiazd
  3. Najlepsze filmy akcji, psychologiczne i sensacyjne. TOP LISTA!
  4. Francuskie filmy, które musisz znać! 10 najlepszych produkcji z Francji

 

 

 

 

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.