Filmy i seriale, które współtworzył, już dzisiaj są uznawane za kultowe. Polacy uwielbiali go za jego ciężką pracę, którą nieraz będą jeszcze podziwiać na ekranach. Niestety 19 sierpnia zmarł, miał 86 lat. To duża strata dla polskiej branży filmowej i kulturalnej.

Jego filmy i seriale zna prawie każdy. Wychowywały się na nich kolejne pokolenia Polaków. Nie żyje polski operator filmowy i scenarzysta, zostaną po nim jego kultowe produkcje. To wielki cios dla nas wszystkich.

Jego filmy i seriale są już kultowe

Nie żyje Jacek Korcelli, polski operator filmowy, scenarzysta, wieloletni profesor Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jak podaje filmpolski.pl zmarł 19 sierpnia w Domu Aktora Weterana w Skolimowie, miał 86 lat.

Był autorem wielu zdjęć do ponad trzydziestu filmów i seriali m.in. takich jak LalkaStawiam na Tolka Banana czy Końca wakacji. Prowadził współpracę operatorską przy takich produkcjach dla dzieci jak Król Maciuś I (1957) czy Awantura o Basię (1959). Przez wiele lat wykładał na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi.

  1. Dziś Polaków czeka ogromna zmiana. W całym kraju zaskoczenie
  2. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zakażenia

Żona operatora Anna Sokołowska

Razem ze swoją żoną Anną Sokołowską-Korcelli stanowili zgrany duet. Kobieta była reżyserką, która zajmowała się filmami głównie dla dzieci i młodzieży. Jacek Korcelli bardzo mocno wspierał żonę, pracował przy wszystkich jej filmach i był współautorem niektórych scenariuszy.

Nagrali razem m.in. film Beata (1964), oparty na powieści Mariana Bielickiego Małgorzato, nie skacz. To właśnie za zdjęcia do tego filmu mężczyzna otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III stopnia.

Jego inne osiągnięcia to zdobycie Nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji zespołowo za serial Lalka (1977) oraz nagrody za zdjęcia do filmu Domy z deszczu (1975) na XIV Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Pradze.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Nie żyje Jacek Korcelli.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziś Polaków czeka ogromna zmiana. Nikt nie mógł się spodziewać
  2. Wystarczy jeden niepozorny składnik, aby nasz rosół zyskał niepowtarzalny, głęboki smak. Prawie nikt o nim nie pamięta
  3. Aleksandra Kwaśniewska wdzięczy się nad wodą. Fani oniemieli na jej widok w bikini „Jaka fajna foczka”
  4. Kobieta znalazła rachunek sprzed trzech lat. Kiedy go porównała z obecnymi cenami, aż osłupiała
  5. Wielki szum wokół Małgorzaty Foremniak. W sieci pojawiła się fala przedziwnych zdjęć, co się z nią dzieje?
  6. Rynkowski znów stanie na ślubnym kobiercu. Ma za sobą traumatyczne przeżycia, ale udało mu się pogodzić z córką, mówił o wspólnej kolacji

Źródła: filmpolski.pl, wikipedia.org, sfp.org.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

 

Poprzedni artykułDziś Polaków czeka ogromna zmiana. W całym kraju zaskoczenie
Następny artykułAntek Królikowski oświadczył się Joannie Opoździe? Na jej palcu pojawił się spektakularny pierścionek
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl