Najlepsze filmy biograficzne. Kino uwielbia czerpać inspiracje z życia znanych osób.  Sprawdź nasze top 10 filmów z ostatnich dwóch lat, które trzeba zobaczyć!

Bardzo często okazuje się, że ludzie będący w swoim czasie na szczycie nie mieli łatwego życia. Cena, którą przyszło im zapłacić za sławę, lub odpowiedzialność, którą musieli na siebie przyjąć zwyczajnie ich przerastała. Jesteście ciekawi, jakie są najlepsze filmy biograficzne? Oto nasz wybór!

Najlepsze filmy biograficzne

Rok 2018 obfitował w znakomicie zekranizowane życiorysy. Jakie są najlepsze filmy biograficzne 2018 roku? Najlepsze filmy biograficzne 2018 roku to bez wątpienia:

Faworyta

Początek XVIII wieku w Anglii, będącej wówczas w stanie wojny z Francuzami. Na dworze jednak większe poruszenie budzi sprowadzenie ananasów i polowanie na kaczki! Faworyta to znakomita opowieść o królowej Annie (nagrodzona Oscarem za tę rolę Olivia Colman) i jej relacji z dwiema poddanymi sobie dwórkami.

Mój piękny syn

Wzruszająca historia o ojcu, który za wszelką cenę próbuje pomóc swojemu synowi wyjść z narkomanii i o synu, który zaślepiony nałogiem wcale nie chce tej pomocy przyjąć. W rolach głównych Steve Carell i Timothée Chalamet.

Filmy biograficzne o gwiazdach

W 2018 roku powstały też znakomite filmy biograficzne o gwiazdach. Życiorysy osobistości świata mody, sportu, mediów czy kultury zawsze budzą zainteresowanie widzów. Jakie są najlepsze filmy biograficzne o gwiazdach? Najlepsze filmy biograficzne, które już na zawsze zapiszą się w historii kinematografii to:

Bohemian Rhapsody

Opowieść o życiu i twórczości Freddy’ego Mercury’ego i zespołu Queen podbiła serca nie tylko fanów zespołu na całym świecie, ale także wszystkich, którzy kochają dobrą rozrywkę. Film został również doceniony przez krytyków. Został uhonorowany czterema Oscarami (otrzymując pięć nominacji), w tym dla Ramiego Maleka za najlepszą rolę męską.

Whitney

Doskonały dokument o życiu legendarnej piosenkarki, Whitney Houston, obdarzonej anielskim głosem. Bardzo ciekawie połączono w tym filmie wywiady z archiwalnymi materiałami, kręconymi za życia gwiazdy. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów popu lat 80′.

Filmy biograficzne o artystach

Oprócz biografii wielkich gwiazd dostaliśmy też w minionym roku doskonałe filmy biograficzne o artystach. Jakie filmy biograficzne o artystach mogliśmy podziwiać w 2018 roku?

Green Book

W pełni zasłużony laureat Oscara za najlepszy film. Green Book opowiada o relacji wybitnego pianisty jazzowego, Dra Dona Shirleya ze swoim szoferem. Mądra i ciepła historia, wypełniona rewelacyjną muzyką!

Biały kruk

Biały kruk przedstawia losy jednego z najwybitniejszych tancerzy w historii, Rudolfa Nuriejewa. Choć reżyser, Ralph Finnes skupił się głównie na momencie, gdy młody geniusz baletu przebywał w Paryżu, w filmie znajdziemy też retrospekcje, między innymi jego brawurowej ucieczki z ZSRR. Doskonała pozycja dla wszystkich, którzy potrafią docenić kunszt taneczny grającego główną rolę Olega Ivenko.

Filmy biograficzne 2017

Poprzedni rok również nie był wolny od tytułów, obok których można przejść obojętnie. Jakie były najlepsze filmy biograficzne 2017 roku? Najlepsze filmy biograficzne 2017 roku to naszym zdaniem:

Czas mroku

Niesamowita kreacja Gary’ego Oldmana nagrodzona Oscarem za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Zrobienie aktora na podobieństwo Winstona Churchilla, w którego rolę wcielał się Oldman, nie było proste, więc Amerykańska Akademia uhonorowała również film za charakteryzację i fryzury. Wyjątkowo ciekawa historia o odpowiedzialności premiera Wielkiej Brytanii na chwilę przed Bitwą o Anglię. 

Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem

Po obejrzeniu tego filmu można naprawdę zakochać się w tenisie. Za oś wydarzeń posłużył legendarny pojedynek dwóch gigantów tego sportu — Björna Borga (Sverrir Gudnason) i Johna McEnroe’a (Shia LaBeouf). Film trzyma w napięciu do ostatniej piłki. 

Filmy biograficzne o aktorach

W 2017 roku mieliśmy jako widzowie szczęście do filmów biograficznych o aktorach. Jakie filmy biograficzne o aktorach uznaliśmy za najlepsze?

Disaster artist

Opowiada o powstawaniu kultowego w niektórych kręgach filmu The Room. Niezwykle zabawna opowieść o przyjaźni, marzeniach i przeistoczeniu porażki w sukces. Genialna kreacja Jamesa Franco, który był również odpowiedzialny za reżyserię tego dzieła.

Bodo

Naszą listę zamyka biografia polskiego gwiazdora dwudziestolecia międzywojennego, Eugeniusza Bodo. Pięknie pokazany świat kabaretu, teatru i polskiego kina tamtej epoki, wprawi was w nostalgiczny nastrój. Gwarantujemy, że piosenki wykorzystane w tym filmie, będą się was trzymać przez kilka najbliższych dni!

Jeżeli nie widziałeś któregoś z tych filmów, nadrób to, czym prędzej! Z filmów biograficznych płynie zawsze życiowa mądrość, a nie od dziś też wiadomo, że nic tak nie wzrusza, jak prawdziwe historie.

ZOBACZ WIDEO:

Rami Malek jako Freddy Mercury, w filmie Bohemian Rhapsody

XVIII-wieczna Anglia w filmie Faworyta 

Zdobywca Oscara za najlepszy film 2019, Green Book.

Gary Oldman jako Winston Churchill w filmie Czas mroku

 

Dokument o nieodżałowanej Whitney Houston

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Filmy o kobietach sukcesu, odważnych i z klasą. 20 inspirujących
  2. Najlepsze filmy kostiumowe. Poznaj najwybitniejsze dzieła polskie i zagraniczne
  3. Filmy o wampirach i wilkołakach. Najlepsze filmy z motywem wampira

 

 

Poprzedni artykułPan Młody zażądał rozwodu. Po nocy poślubnej pierwszy raz zobaczył żonę bez makijażu
Następny artykułPiękna piosenkarka wzięła ślub. Jej mąż odsiadywał karę za gwałt i zabójstwo
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Miłośnik starych piosenek i zapomnianych gwiazd. Zajmuje się również pisaniem piosenek i muzyką ilustracyjną do filmów. Marzy o skomponowaniu utworu dla Alibabek.