Filmy kostiumowe stanowią bardzo ważny element światowej kinematografii. To właśnie dzięki nim możemy poznać realia minionych czasów, a także rozkoszować się przyjemnymi dla oka kadrami. Jakie filmy kostiumowe warto obejrzeć? To obowiązkowe pozycja dla wszystkich miłośników dobrego kina!

Choć postęp technologiczny pozwala na zastąpienie wielu elementów scenografii motywami, które tak naprawdę nie istnieją, nie możemy zapominać o produkcjach, w których zauważalny jest ogromny wkład pracy ludzkich rąk. Podczas seansu warto czasem zwrócić uwagę na to, w jakich kreacjach występują na ekranie aktorzy. Umiejętny odbiór wizualny to przecież jeden z najważniejszych aspektów zrozumienia serwowanego reżysera dzieła.

1. Pianista (2002)

Historia Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty, którego młodość przypadła na lata pogrążonej w wojnie Warszawy. Dzieło Romana Polańskiego, uzupełnione o zdjęcia Pawła Edelmana to ukazanie jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości w sposób, który jest ogromnym przeżyciem dla każdego widza.

Adekwatne do wspomnianych czasów kostiumy są równie silną stroną całej produkcji. Na ekranie możemy dostrzec typowe stroje wielu warstw społecznych, a także oficerów i żołnierzy, którzy przyczynili się do znanego wszystkim przebiegu historii.

2. Piękny film kostiumowy o miłości: Wielki Gatsby (2013)

Nowy Jork, 1922 roku. Czasy prohibicji i gangsterów. Miłość przeplata się z nienawiścią. Brawurowa gra Carey Mulligan i Leonarda DiCaprio, w połączeniu z kreacjami dopracowanymi w nawet najdrobniejszym szczególe, to rozkosz dla każdego amatora dobrego kina i niebanalnych charakteryzacji.

3. Misja (1986)

Nawrócony łowca niewolników (w tej roli Robert De Niro) i Ojciec Gabriel (Jeremy Irons) budują misję dla Indian Guarani. Agresja najeźdźców wywołuje w jezuitach potrzebę walki w imię ludu, któremu oddali całe swoje serce. Poruszająca oprawa muzyczna Ennio Morricone, niezwykła historia, uzupełniona o świetne kostiumy, sprawiają, iż o seansie przez długi czas naprawdę trudno zapomnieć…

4. Polskie filmy kostiumowe: Ogniem i mieczem (1999)

Najlepsze filmy kostiumowe należy uzupełnić o jedną z najważniejszych pozycji w historii polskiego kina. Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza wciąż jest inspiracją dla wielu reżyserów. Doskonałe dialogi oraz stroje rodem z XVII wieku sprawiają, iż wielu kinomanów nie ma oporów przed nazwaniem filmu prawdziwym arcydziełem. W rolach głównych Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Krzysztof, Kowalewski, Alicja Bachleda- Córuś i wielu innych.

5. Wyznania gejszy (2005)

Produkcja reżyserii Roba Marsahalla to połączenie pięknych kolorów, bajecznej scenerii i kostiumów, które wspaniale oddają klimat Japonii, skupiając się na tragicznym okresie drugiej wojny światowej. Stroje gejsz pozwalają zrozumieć wieloletnią tradycję wspomnianego regionu.

6. Jak zostać królem (2010)

Rok 1939. Król Jerzy VI (Colin Firth) boryka się z problemem, który w znacznym stopniu wpływa na sprawowaną przez niego funkcję. Film pełen skrajności. Patos przeplata się z niebanalnym żartem, a stroje stanowią prawdziwą wisienkę na torcie w całej produkcji. 

7. Filmy o miłości kostiumowe: The Love Witch (2016)

Film nieco mniej znany, jednak niezwykle ważny w kontekście ukazanego zestawienia. Zjawiskowo piękna czarownica przyjeżdża do małego miasteczka w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Wraz z jej przybyciem mężczyźni zaczynają zachowywać się w bardzo dziwny sposób.

Utrzymany w tonie groteski i horroru zachwyca niezwykle bogatą kolorystyką. Stroje balansujące na granicy absurdu. Produkcja dopracowana w najmniejszym detalu zachwyca z każdą minutą. 

8. Filmy kostiumowe Netflix: Peaky Blinders (2013-)

Rodzina gangsterów Birmingham wzbudza postrach w całym miasteczku. Zapięte pod samą szyję koszule, kaszkiety, które tak naprawdę używane są jako broń, eleganckie zegarki, wypastowane buty, perfekcyjnie skrojone marynarki to cechy charakterystyczne członków rodziny Shelby. Żeńska strona produkcji również zachwyca. Klasa, kobiecość i zjawiskowe suknie wręcz zapierają dech w piersiach.

Cillian Murphy w roli swojego życia i najlepszej formie od lat. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które chcą bez reszty oddać się pasjonującej historii i kadrom na najwyższym poziomie.

9. Wielka ryba (2003)

Przepiękne i poruszające wspomnienia schorowanego Edwarda Blooma niosą morał, który w głowie widza tkwi przez bardzo długi czas. Przyjemne dla oka sceny i bajeczne stroje nie mają sobie równych. Cóż, w końcu reżyserem jest sam Tim Burton. W roli głównej Ewan McGregor, Jessica Lange, Helena Bonham Carter i wielu innych…

10. Filmy o miłości kostiumowe: Anna Karenina (2012)

Film, który w wielu rankingach plasuje się na wysokich pozycjach. Ekranizacja powieści Lwa Tołstoja to ukazanie tragicznej miłości Anny Kareniny (Keira Knightley) i Aleksandra Wrońskiego (Aaron Johnson) w latach 70. XIX wieku.

Przypadające na ten okres stroje to jeden z najważniejszych aspektów całej produkcji. Anna Karenina przyniosła dochody, które szacuje się na prawie 70 milionów dolarów!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

filmy kostiumowe
Kadr z filmu „The Love Witch”

The Love Witch to film, o którym nie mówi się głośno, lecz to właśnie niezwykła kolorystyka i bajeczne stroje zapewniły mu wysoką pozycję w wielu rankingach. 

filmy kostiumowe
Kadr z serialu „Peaky Blinders”

Historia gangsterskiej rodziny Shelby z Birmingham to nie tylko niezwykle wciągający scenariusz, ale również stroje, które oddają klimat okresu Wielkiej Brytanii tuż po I wojnie światowej.

filmy kostiumowe
Kadr z filmu „Anna Karenina”

Wysokobudżetowa ekranizacja powieści Lwa Tołstoja w oczach wielu krytyków uchodzi za najpiękniejsze ukazanie historii miłosnej o tragicznym finale. Stoi za tym nie tylko świetna obsada, ale również muzyka i stroje, których przygotowanie to ogromny wkład wielu zaangażowanych osób. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Filmy o wampirach i wilkołakach. Najlepsze filmy z motywem wampira
  2. Filmy z Julią Roberts. 8 najlepszych propozycji filmowych z gwiazdą kina
  3. Filmy z Cameron Diaz. 6 najlepszych filmów ze znaną gwiazdą Hollywood
  4. Najlepsze filmy biograficzne. Top 10 filmów, które trzeba zobaczyć
  5. Filmy z Meryl Streep. 15 najlepszych produkcji z gwiazdą Hollywood

 

 

 

Poprzedni artykułBadania wykazały, że ludzie całują swoje psy częściej niż partnerów. 52% badanych przyznało też, że woli spać ze zwierzakiem
Następny artykułJoanna Senyszyn w młodości była blisko związana z rodziną. Pomagała chorej mamie we wszystkich obowiązkach
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.