Filmy o kobietach silnych, niezależnych i odważnych, które nie boją się walczyć o swoje, kręci się coraz częściej. Kobieta w dzisiejszych czasach nie jest już przedstawiana jako wątła mimoza, która potrzebuje silnego mężczyzny – sama potrafi o siebie zadbać i dokonać wielkich rzeczy. Poniżej znajdziecie listę 20 filmów o wyjątkowych kobietach, które – mamy nadzieję – zainspirują was i pomogą uwierzyć w swoją siłę.

Filmy o kobietach, które znajdziecie w tym artykule, zostały przez nas wybrane, ponieważ ich bohaterki ukazują niezwykłą siłę i hart ducha, są niezależne, mają swoje słabości (jak każdy człowiek), ale potrafią wznieść się ponad nie i osiągnąć zamierzony cel. W zestawieniu znajdziecie wielkie hollywoodzkie produkcje i te mniej znane, które często są zdecydowanie ciekawsze, niż wysokobudżetowe filmy produkowane przez wielkie amerykańskie studia filmowe.

Dlaczego filmy o kobietach zyskują na popularności?

Filmy o kobietach, które są silne, niezależne i odważne zyskują z roku na rok coraz większą popularność, ponieważ w dzisiejszych czasach, a szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat kobiety zaczęły brać sprawy w swoje ręce, powstało wiele inicjatyw feministycznych, a takie tematy jak równouprawnienie, równa płaca i wolność seksualna są poruszane w środowiskach politycznych, religijnych i oczywiście w mediach. Feministyczny nastrój w szczególności udzielił się przemysłowi filmowemu, w którym kobiety dostrzegły idealne narzędzie. Kobiety, które w przemyśle filmowym dotąd były niewielkim procentem (i to głównie aktorskim), zabrały się żwawo do kręcenia filmów, pisania scenariuszy, produkowania, kamerowania, projektowania scenografii i komponowania muzyki.

Dlaczego filmy o silnych kobietach są ważne?

Filmy o kobietach stworzone przez kobiety, zazwyczaj różnią się od produkcji kręconych przez mężczyzn. Dlaczego kobiety kręcą inne filmy niż mężczyźni? Kobiety mają inne spojrzenie na świat i na swoją płeć. Inaczej postrzegają różne kwestie, w szczególności takie, które dla facetów są oczywistością lub ich naturalnym prawem. Dlatego filmy stworzone przez kobiety są tak ważne dla współczesnego kina? Nikt nie zrobi filmu o kobiecie lepiej niż kobieta, nikt lepiej nie przedstawi jej punktu widzenia – nie będzie ona mimozą, która nie potrafi otworzyć słoika, ale prawdziwą istotą, z krwi i kości, która potrafi walczyć o swoje i nie boi się łamać zasad. Dobrą wiadomością jest to, że powstało kilka filmów, które – mimo że nakręcone przez facetów – pokazują, że kobieta jest zdolna do wielkich rzeczy, jeśli jej na czymś zależy. Tych 20 pieczołowicie wybranych przez nas filmów pokazuje, że bycie kobietą jest cudownym doświadczeniem i że wcale nie jesteśmy słabą płcią.

Dlaczego aktorki zarabiają mniej niż aktorzy?

Już od kilku lat z wypiekami na twarzy śledzimy walkę o równą płacę, w którą zaangażowały się największe aktorki Hollywood, m.in. Meryl Streep czy Jennifer Lawrence. Nie od dziś wiadomo, że kobiety z reguły zarabiają mniej niż mężczyźni i tyczy się to również kobiet w przemyśle filmowym, które, mimo że piszą takie same scenariusze, grają tak same wymagające role (czasem nawet bardziej złożone i wymagające), kręcą tak samo dobre filmy – wciąż zarabiają mniej pieniędzy niż ich koledzy.

Dlaczego wynagrodzenie kobiet i mężczyzn nie jest równe?

Początki tej dysproporcji sięgają XIX wieku, kiedy nastąpiła wielka rewolucja przemysłowa i kobiety zaczęły pracować w fabrykach – na początku płeć piękna nie mogła pozwolić sobie na pracę, więc zajmowali się nią tylko mężczyźni. Kiedy fabryki i nowe miejsca pracy zaczęły pojawiać się z zawrotną szybkością w każdym mieście, potrzebne były dodatkowe ręce do pracy – kobiety po raz pierwszy zaczęły pracować na własny rachunek. Niestety, kobiety już wtedy otrzymywały mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni z racji swojego niższego statusu społecznego (kobieta była uważana za gorszą i słabszą istotę, która powinna siedzieć w domu i zajmować się dziećmi). Wydaje się, że takie przekonania nie uległy zmianie i dziś wciąż płeć piękna musi liczyć się z tym, że będzie zarabiać mniej.

Jaka jest druga strona medalu? Według niektórych ekspertów, kobiety zarabiają mniej, ponieważ nie potrafią walczyć o pieniądze, nie chcą podejmować ryzyka, mają niską samoocenę i nie są wystarczająco agresywne. Na pewno coś w tym jest, ale można zauważyć, że powoli się to zmienia: kobiety stają się bardziej pewne siebie i nie godzą się na dyskryminację, seksizm i nierówne zarobki. Czy w Hollywood również sytuacja ulegnie zmianie? Miejmy nadzieję.

Filmy które powinna znać każda kobieta

Wybierając 20 filmów o kobietach, które są silne, niezależne i dążą do obranego celu, postanowiłyśmy podzielić je na kilka kategorii. W głównej mierze wszystkie filmy, które tutaj wymieniłyśmy mogłyby spokojnie zostać wpisane do wiekszości kategorii, ponieważ wszystkie opowiadają o kobietach silnych, odważnych, niezależnych i tych, których historie mogą stanowić inspirację dla kolejnego pokolenia kobiet.

Jakie są filmy o kobietach sukcesu?

1. Za wszelką cenę, 2004

Film opowiada historię młodej kobiety, Maggie, która pragnie zostać zawodową bokserką. Zgłasza się do emerytowanego trenera, by zrobił z niej czempiona. Początkowo mężczyzna jest sceptycznie nastawiony do pomysłu, by kobieta została mistrzem boksu, jednak hart ducha i zawziętość młodej bokserki sprawia, że podejmuje się wyzwania. Film pokazuje, jak kobieca siła i upór potrafią pokonać wszystkie przeciwności i zatriumfować (nieważne, w jakiej formie przyjdzie nam triumfować). Film jest godny polecenia również ze względu na rewelacyjne kreacje aktorskie Hilary Swank i Clinta Eastwooda.

2.Erin Brokovich, 2000

Erin Brokovich opowiada historię wygadanej rozwódki samotnie wychowującej trójkę dzieci, która nie potrafi wyjść z poważnych problemów finansowych. Erin, grana przez rewelacyjną Julię Roberts (aktorka dostała za tę rolę zasłużonego Oscara), zatrudnia się jako sekretarka w firmie prawniczej i odkrywa, że duża firma energetyczna zatruwa wody gruntowe w jednym z miasteczek w Kalifornii. Kobieta postanawia rzucić wyzwanie wielkiej korporacji i zawalczyć również o siebie, o dobro swojej rodziny i o sprawiedliwość. Film gloryfikuje siłę i upór w dążeniu do sprawiedliwości i to, ile kobieta potrafi zrobić, walcząc o dobro swojej rodziny.

Jakie są filmy o odważnych kobietach?

3.Sufrażystka, 2015

Film opowiada o historycznych wydarzeniach z Londynu początku XX wieku. Młoda kobieta, Maud Watts pracuje w jednej z fabryk i razem z mężem wychowuje synka. Każdego dnia dostrzega, jak inne kobiety są poniżane i niesprawiedliwie traktowane przez mężczyzn mających nad nimi władzę (czy to mąż, czy właściciel fabryki). Po spotkaniu sufrażystek dołącza do nich i angażuje się w walkę o prawa kobiet, co nie pozostaje bez konsekwencji. Film pokazuje historyczne wydarzenia i postaci, które odegrały znaczącą rolę w wale o prawa kobiet i na zawsze zmieniły historię. Ten film to obowiązkowa pozycja dla wszystkich kobiet.

4.Do szpiku kości, 2010

Niszowy i niedoceniany film, w którym Jennifer Lawrence wciela się w postać młodej dziewczyny postawionej przed bardzo trudną decyzją. Ree (Jennifer Lawrence) zajmuje się domem, rodzeństwem i chorą matką. Kiedy dowiaduje się, że jej ojciec nie wrócił z przepustki do więzienia, przez co jej rodzinny dom może zostać zawłaszczony przez państwo, stara się za wszelką cenę odnaleźć swojego ojca. Film pokazuje, że kobieta jest w stanie wycierpieć wiele, byle tylko zapewnić dobrobyt swoim najbliższym.

Jakie są filmy o silnych kobietach?

5.G. I. Jane, 1997

Kultowy film pokazujący siłę i niezłomność kobiecego ducha. Grana przez Demi Moore, kapitan Jordan O’Neil zostaje wysłana do jednostki komandosów. Jako jedyna kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie za wszelką cenę, mimo ciężkich warunków chce udowodnić, że jest wystarczająco silna, by sprostać każdemu wyzwaniu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich kobiet.

6.Frida, 2002

Chyba nie ma kobiety, która nie znałaby Fridy Kahlo. Ta ekscentryczna malarka żyła i tworzyła w pierwszej połowie XX wieku w Meksyku. Frida Kahlo jest ikoną feminizmu – zawsze robiła to, co uważała za słuszne, nie przejmując się opiniami czy regułami męskiego świata. Zawsze była wierna sobie i swojej wizji, nawet w miłości – poślubiła malarza, Diego Riverę, ale jej liczne romanse (także z kobietami) są wszystkim dobrze znane. W swojej sztuce również była sobą – jej styl przez wielu uważany za kiczowaty, w ostatnim czasie znów przezywa renesans tak jak i jej sztuka. Film, który powstał w 2002 roku jest pozycją obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuki, ale dla kobiet, które chcą zobaczyć życie silnej i niezależnej kobiety wiernej swoim ideałom, wiernej sobie.

7.Tomb Rider, 2018

Każda z nas kojarzy na pewno grę Tomb Rider, w której długonoga Lara Croft biega po grobowcach (o dziwo, jej ogromny biust jej w tym wcale nie przeszkadza). W 2001 roku powstała filmowa wersja gry, a w tytułowej roli mogłyśmy zobaczyć zjawiskową Angelinę Jolie. W 2018 roku, zdobywczyni Oscara, Alicia Vikander została nową Larą Croft, a film opowiadał o tym, jak Lara Croft zaczęła zwiedzać stare grobowce. Film jest ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze: Lara Croft przedstawiona jest jako ambitna i kreatywna młoda kobieta, która nie boi się wyzwań i potrafi stawić czoła nawet najcięższym sytuacjom. Po drugie: Lara Croft jest waleczna, sprytna i radzi sobie lepiej niż niejeden facet-bohater. Po trzecie: Lara Croft jest nieustraszona, ale nie boi się pokazać swojej wrażliwej natury.

Jakie są filmy o kobietach polskie?

8.Sztuka kochania, 2017

Jakie są polskie filmy o kobietach? W polskiej kinematografii przez wiele dekad prym wiedli męscy bohaterowie, martyrologiczni herosi, którzy poświęcali się dla ojczyzny lub rodziny. W 2017 roku powstał jednak film, który pokazał ciekawą, kobiecą postać, która zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków. Mowa o filmie Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. Kim jest Michalina Wisłocka?Wisłocka rzuciła wyzwanie poglądowi, że kobieta nie jest seksualnym bytem, tylko maszynką do robienia dzieci, a także temu, że seks nie powinien być przyjemnością, ale powinnością. Wydając książkę Sztuka kochania postanowiła to zmienić, co nie spodobało się komunistycznej władzy. Film warto również obejrzeć ze względu na świetną kreację aktorską Magdaleny Boczarskiej, która wcieliła się w postać Michaliny Wisłockiej.

Jakie są filmy o kobietach z klasą?

9.Malena, 2000

Kultowy film, w którym tytułową rolę gra boska Monica Bellucci. Do włoskiego miasteczka w 1941 roku przyjeżdża piękna Malena i od razu wzbudza zainteresowanie w każdym mężczyźnie – i zazdrość u każdej kobiety. Film pokazuje, że piękno cielesne nie zawsze jest błogosławieństwem i – co jest najsmutniejsze – kobiety kobietom potrafią zgotować piekło. Niemniej jednak film jest pozycją obowiązkową dla wszystkich kobiet i wielbicielek uroczych włoskich miasteczek.

10.Diabeł ubiera się u Prady, 2006

To jedne z naszych ulubionych filmów. Świetna kreacja aktorska Meryl Streep i Anne Hathaway. Młoda kobieta, Andrea podejmuje pracę jako asystentka w redakcji renomowanego magazynu o modzie. Jej szefową jest tytułowy diabeł – Miranda Priestly, która zmienia życie Andrei o 180 stopni. Film warto zobaczyć nie tylko dla fantastycznej Meryl Streep, ale również dla darmowej lekcji stylu i klasy.

Filmy o kobietach chorych i walczących z chorobą

11.Still Alice, 2014

Still Alice to jednej z tych filmów, które zostają z tobą na długo po obejrzeniu. Film, w którym tytułową rolę gra Julianne Moore opowiada o wykładowczyni uniwersytetu, która zapada na rzadką odmianę Alzheimera. Mimo szybko postępującej choroby, kobieta stara się za wszelką cenę żyć tak, jak zawsze żyła – nie chce, by choroba przekreśliła ani jej kariery, ani życia rodzinnego. Still Alice jest piękną historią, w której ukazana jest kobieca determinacja i walka o siebie, walka o swoje życie.

12.Gia, 1998

Gia opowiada historię Gii Carangi, która była pierwszą supermodelką. Film przedstawia historię młodej modelki, która musiała zapłacić wysoką cenę za sławę i karierę w modelingu. Carangi jest znana niestety nie tylko przez swoją wyjątkową urodę, ale również przez…uzależnienie od narkotyków. Gia Carangi jest również pierwszą kobietą w show-biznesie, która zmagała się z AIDS.

Filmy o kobietach w więzieniu

13.Orange is the new black, 2013-…

Platforma Netflix na zawsze zrewolucjonizowała świat seriali, wprowadzając możliwość oglądania całego sezonu bez potrzeby czekania na kolejny odcinek. Netflix nie boi się podejmować tematów kontrowersyjnych, nie boi się przełamywać tabu i mówić o tym, co ważne (a pomijane). Jednym z największych hitów amerykańskiej platformy jest serial Orange is the new black, który od momentu swojej premiery w 2013 roku nie przestaje zachwycać swoim nowatorskim podejściem do wielu tematów, takich jak kobiecy homoseksualizm, feminizm czy… życie w kobiecym więzieniu. Świetne dialogi, ciekawe postaci i duża dawka humoru to zdecydowanie największe atuty tej produkcji.

14.Lektor, 2008

Za jaki film Kate Winslet dostała Oscara? Kate Winslet otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki za film Lektor, który szczególnie polecamy waszej uwadze. Film pokazuje, że brutalny świat potrafi zniszczyć czystą i niewinną duszę, która nie potrafi się przed tym obronić. Kate Winslet gra w Lektorze kobietę, która nawiązuje seksualną relację z młodym chłopakiem. Kobieta nie umie czytać ani pisać, więc chłopak zostaje jej lektorem – czyta jej największe arcydzieła literatury. Wszystko niszczy wojna i brutalne oskarżenie. Bardzo polecamy ten film.

Jakie są filmy o kobietach, które rodzą, filmy o sile kobiecej miłości, filmy o matkach?

15.Pokój, 2015

Pokój to jeden z ciekawszych filmów pokazujących siłę matczynej miłości. Kobieta wraz z synkiem mieszkają w małym pokoju, który jest ich więzieniem – kobieta kilka lat wcześniej została porwana przez pewnego mężczyznę i uwięziona w tytułowym pokoju. Urodziła tam również dziecko. Do czego jest zdolna posunąć się matka, by zapewnić dobre życie dla swojego dziecka? Koniecznie zobacz Pokój. Brie Larsson za rolę w tym filmie dostała Oscara.

16.Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, 2017

Najlepszy film 2017 roku (choć nie wygrał w tej kategorii Oscara) ze świetnie napisanym scenariuszem to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy pragną dowiedzieć się, jak poradzić sobie (lub nie) ze stratą dziecka. Matczyna miłość przeplata się w tym wyjątkowym filmie z matczynym żalem po stracie dziecka. Jak poradzić sobie ze stratą córki? Czy jest nią odwet i zemsta? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć tytułowa bohaterka filmu Trzy billboardy za Ebbing, Missouri.

Jakie są inspirujące filmy o kobietach?

W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele inspirujących filmów dla kobiet. Te produkcje pokazują swoje bohaterki, jako odważne kobiety, które nie bały się łamać zasad i odrzucać sztywne konwenanse ustanowione przez mężczyzn i społeczeństwo.

17.Jestem taka piękna, 2018

Amy Schumer wciela się w postać Renee, która ma duże kompleksy i uważa siebie za nieatrakcyjną kobietę. Podczas treningu na siłowni uderza się w głowę i kiedy się budzi, jest przekonana, że wygląda pięknie. Film jest bardzo ciekawy, ponieważ pokazuje, że tak naprawdę wcale nie musimy wyglądać, jak modelka, by dostać podwyżkę, mieć udane życie erotyczne, poznać idealnego partnera, czy po prostu…by być szczęśliwą. Bohaterka filmu Jestem taka piękna uwierzyła w to, że jest wystarczająco piękna, by sięgnąć po swoje marzenia i zawalczyć o swoje życie. W dobie pozytywnego postrzegania swojego ciała (ang. body positivity) aż trudno uwierzyć, że wciąż chcemy podporządkowywać się kanonom piękna z modowych wybiegów czy okładek magazynów (które są przecież nierealne i retuszowane w Photoshopie). Obecnie naturalne piękno jest na topie i jak pokazuje film Jestem taka piękna, do szczęścia brakuje nam tylko jednej rzeczy – pewności siebie.

18.Ukryte działania, 2016

Ciekawy film, który opowiada o czarnoskórych kobietach, które pracowały w NASA w latach 60. XX wieku, kiedy Ameryka konkurowała ze Związkiem Radzieckim o monopol na loty kosmiczne. Lata 60. to również kulminacja rasizmu w USA. Film doskonale pokazuje, jak trudne życie miały Afroamerykanki, zwłaszcza te, które pracowały w NASA. Jednocześnie Ukryte działania pokazują, że kobieca niezłomność charakteru, inteligencja i geniusz, którym zostały obdarzone bohaterki filmu, nie może zostać niezauważony, a rasizm musi w końcu ustąpić. Jeżeli szukasz inspirującej historii, polecamy właśnie Ukryte działania.

19.Służące, 2011

Film podobnie jak ukryte działania ma miejsce w Ameryce, w latach 60. Młoda dziennikarka pisze artykuł o czarnoskórych służących mieszkających w jej miasteczku. Film jest brutalnym spojrzeniem na amerykańskie społeczeństwo lat 60. Czy zniewolone przez konwenanse i mężów kobiety, wyżywając się na czarnoskórych służących, dawały upust swojej frustracji? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, koniecznie obejrzyjcie Służące.

20.Igrzyska Śmierci

Kiedy do księgarni a później do kin trafiły Igrzyska Śmierci, historia Katniss Everdeen zawładnęła wyobraźnią wielu osób, zwłaszcza kobiet, które dostrzegły w postaci Katniss symbol kobiety nowoczesnej – silnej, umiejącej zadbać o siebie i swoich bliskich, odważnej, a przy tym wrażliwej i niebojącej się okazać emocje, a nawet słabość. Katniss ma swoje własne zasady i nie boi się o nie walczyć. Bohaterka Igrzysk śmierci szybko staje się symbolem rebelii, która dąży do obalenia starego świata i starych zasad. Po sukcesie Igrzysk śmierci na rynku pojawiła się nowa seria książek (i filmów), Niezgodna, które również przedstawiały dystopię, a bohaterką była zwykła dziewczyna, która rozpoczęła rewolucję i odmienił losy świata.

Katniss z Igrzysk śmierci i Tris z Niezgodnej to zupełnie nowy typ bohaterki (już nie bohatera!) – zwykłej dziewczyny, która nie zgadza się na panujące zasady, wierzy w swoje ideały i nie boi się podjąć ryzyka (niezależnie od konsekwencji). Nowa bohaterka jest silna i autentyczna – i właśnie to jest jej największą zaletą.

Dlaczego w niektórych filmach kobiety są złe?

Oprócz pozytywnych bohaterek, które są silne, niezależne i inspirujące, powstało wiele ciekawych filmów, których bohaterkami są kobiety złe, podłe i złowieszcze. Jakie są filmy o kobietach, które zabijają? Jakie są filmy o kobietach, które zdradzają? Jednym z najlepszych filmów ostatnich lat o kobiecie-morderczyni jest Monster z tytułową rolą Charlize Theron. Co ciekawe, postać Aileen nie jest przedstawiona jako morderczyni o lodowatym sercu – film ukazuje, co doprowadziło do serii morderstw, przez co widz może nawiązać nić porozumienia z postacią graną przez Theron i nawet – zdobyć się na akt empatii.

Inną ciekawą postacią, uważaną powszechnie za złą i podłą jest Cersei z Gry o tron. Cersei, grana przez Lenę Headey jest osobą ambitną i twardo stapającą po ziemi. Nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Potrafi bronić swojej rodziny jak lwica i jest zdolna do wielu podłych czynów, byle tylko ochronić swoich bliskich lub ukarać osoby, które ich skrzywdziły. Cersei z Gry o tron jest wielowymiarową i ciekawą postacią – widz może nie zgadzać się z jej poczynaniami, uważając je za okrutne, jednak z drugiej strony, działania Cersei zawsze wynikają z jej przekonań lub mają na celu ochronę rodziny – dlatego można je zrozumieć i zaakceptować. Cersei jest silna i nie boi się odpowiedzialności, z jaką łączy się trzymanie władzy – mimo swoich licznych wad nie obawia się łamania zasad i używania swojej siły i sprytu, by osiągnąć upragniony cel.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

filmy o kobietach
Fot.screen z serialu „Gra o tron”

Cersei z serialu Gry o tron to przykład ambitnej i silnej kobiety, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swoje cele.

filmy o kobietach
Fot.screen z filmu „Monster”

Filmy o kobietach nie zawsze są lekkie i przyjemne. Za rolę w biograficznym filmie Monster, Charlie Theron otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

filmy o kobietach
Fot.screen z filmu „Malena”

Czy Malena została sprawiedliwie osądzona przez społeczność włoskiego miasteczka?

filmy o kobietach
Fot.screen z filmu „Diabeł ubiera się u Prady”

Diabeł ubiera się u Prady to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kobiet lubiących styl i świat wielkiej mody.

filmy o kobietach
Fot.screen z filmu „Sufrażystka”

Film Sufrażystka opowiada o początkach ruchu kobiecego.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego po orgazmie nie mam ochoty? Ekspert tłumaczy
  2. Nie mam ochoty rozmawiać z mężem. 10 porad co robić
  3. Znaki zodiaku, które NIE potrafią żyć w związkach. Zmieniają partnerów jak rękawiczki
  4. Filmy o szpiegach i tajnych agentach. Najlepsze filmy szpiegowskie TOP 12!
  5. Filmy o gotowaniu, przy których z pewnością zgłodniejesz! 10 najlepszych propozycji na leniwy wieczór

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.