Filmy o narkotykach to nie tylko sceny, w których widać dożylną aplikację płynnej używki, ale także trudne relacje rodzinne, portrety psychologiczne, czy filozoficzne dialogi. Oto TOP lista – „filmy z motywem narkotyków”, które spowodują, że zaczniecie inaczej patrzeć na niebezpieczny problem uzależnień!

Lata 70. XX wieku, brudne ulice Nowego Jorku, żółte taksówki i zmęczeni życiem ludzie na Times Square to idealny wstęp do filmu o narkotykach, jednak z pewnością niejedyny! Z naszym rankingiem zobaczysz, że problem dotyczy różnych krajów i licznych reżyserów.

Najlepsze filmy o narkotykach  

Najlepsze filmy o narkotykach to takie, które opowiadają złożone historie i poruszają nie tylko wątek sensacyjny czy kryminalny. Nic dziwnego, że najbardziej uznane na świecie produkcje o substancjach uzależniających pokazują świat od drugiej, nieco innej perspektywy!  

To właśnie osobiste wspomnienia głównych bohaterów, ich walka o życie, relacje rodzinnie i wreszcie walka z zabójczym nałogiem – to coś, co interesuje zarówno filmowców, jak i liczbą grupę widzów.

Top filmy o narkotykach 

Spośród wielu ciekawych produkcji, opowiadających o konsekwencji zażywania nielegalnych substancji wybraliśmy 10 wartych większej uwagi! 

1. Trainspotting

 Rozgrywająca się w Szkocji produkcja uplasowała się w naszym rankingu na pierwszym miejscu! To kultowy już film, który pomógł Ewanowi McGregorowi znaleźć się w czołówce najlepszych aktorów świata, a widzom pokazał, że jest w stanie zagrać wszystko- nawet nieco dekadenckiego Rentona, który nie wyobraża sobie życia bez miłości i strzykawek.  

2. Candy

 Tytułową Candy gra dziewczyna o aparycji anioła, ale swoim zachowaniem bardziej przypomina trujący bluszcz. Dla drugiego bohatera, granego przez Heatha Ledgera, nic nie jest oczywiste, a przekonuje go o tym zarówno piękny wygląd jego miłości, jak i jej uzależnienia od narkotyków. 

3. Reqiuem dla snu

Nasza lista filmy o narkotykach nie byłaby kompletna bez niecodziennej produkcji Darrena Aronofskiego, który znany jest z nieszablonowych rozwiązań w zakresie kinematografii. W słynnym filmie ukazuje nie tylko świat używek, ale także uzależnienie od piękna– czyli krótko mówiąc, rozkładanie ludzkiej psychologii na czynniki pierwsze.  

Ranking filmów

4. Człowiek z blizną

 Al Pacino urodził się tylko po to, aby zagrać w tym kasowym hicie Briana de Palmy i gdyby tylko wystąpił w tym filmie, jego kariera byłaby kompletna. Miami, kokaina zdobywana w nielegalny sposób i życie nocne w jaskrawych klubach- to wszystko znajdziecie w produkcji z lat 80. XX wieku.

5. The Doors

Jeśli chcesz zobaczyć, jak sproszkowane substancje inspirowały i kształtowały muzyków kilka dekad temu w Kalifornii, koniecznie sięgnij po produkcję Oliviera Stone’a.

6. Las Vegas Parano

 Żółte okulary Johnnego Deppa i kolorowe koszulki w kwiaty hibiskusa Benicio del Toro to jedna kwestia. Drugą jest ukazanie narkotykowego haju w najbarwniejszy sposób, jaki kiedykolwiek świat filmowy widział!

7.Skazany na bluesa

Kolejna, tym razem polska propozycja, która oscyluje wokół muzyki bluesowej i jej głównego bohatera- Ryszarda Ridela. Charyzmatyczny frontman zespołu Dżem przez wiele lat nie tylko rozgrzewał publiczność swoją grą na harmonijce, ale również wywoływał powszechną dyskusję na temat uzależnień narkotykowych. 

Propozycje filmowe

8. Powrót Bena

Powroty z ośrodków odwykowych mogą być bardzo ciężkie, szczególnie gdy mają one nieoczekiwany charakter. Matczyna miłość Julii Roberts odgrywa tutaj główną rolę, zaraz obok problemu z narkotykami jej syna.

9. Mój piękny syn

Utrzymany jest w podobnym tonie do wyżej wymienionej pozycji, a wyrywanie ze szponów narkotykowego ciągu nigdy nie było tak bardzo pocztówkowo zekranizowane, jak ten tytuł.

10. Wkraczając w pustkę

 już sama nazwa filmu sugeruje, że nie będzie on opowiadał o używkach w delikatnym tonie. Psychodeliczne sceny i sama sceneria- czyli miasto Tokio z pewnością zrobiła na was niesamowite wrażenie! 

Filmy o nastolatkach i narkotykach 

Filmy o narkotykach i nastolatki idą ze sobą w parze, a dorastanie prowokuje do próbowania zakazanych rzeczy. Z pewnością wiedzą o tym bohaterowie filmu My, dzieci z dworca Zoo, w którym 12- letnie chłopcy i dziewczynki sięgają po heroinę w obskurnych miejscach Berlina. Szokujący i oryginalny nie jest jednak jedyną produkcją, która skłania do pytań na temat młodych osób w świecie narkotyków.  

To oczywiście jak się pewnie domyślasz, nie bajki o disnejowskim wydźwięku, a kolejna propozycja- Dzieciaki. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych produkcji w dziejach ludzkości. Poruszony temat używek to pikuś w porównaniu z innymi rozterkami głównych bohaterów. Nie zawsze narkotyki są najgroźniejszą bronią w rękach niedoświadczonych latorośli!

Podsumowanie 

Najlepsze filmy o narkotykach to nie tylko sceny, które przypominają gangsterski pościg policyjny! Mamy nadzieję, że nasze propozycje dostarczą ci wiedzy na temat problemu zażywania nielegalnych substancji odurzających!

Filmy o narkotykach- ZOBACZ ZDJĘCIA: 

filmy o narkotykach
Fot.: screen z filmu Las Vegas Parano 

Filmy o narkotykach to przede wszystkim kultowe propozycje pokroju Las Vegas Parano! To jeden z najbardziej niezwykłych filmów o używkach, jaki kiedykolwiek zobaczycie!  

filmy o narkotykach
Fot.: screen z filmu Candy 

Substancje halucynogenne są także głównymi wątkami w filmie Candy. Jednak wzruszająca historia pary uzależnionej od narkotyków nie jest najlepszym wyborem na romantyczny wieczór w dwoje.

  

filmy o narkotykach
Fot.: screen z filmu Skazany na bluesa  

Skazany na bluesa pokazuje, że choć narkotyki i muzyka idą ze sobą w parze, to konsekwencje ich fuzji nie zawsze są dobre dla zainteresowanego. 

  

filmy o narkotykach
Fot.: screen z filmu Mój piękny syn 

Mój piękny syn z pewnością powinien zasilić ranking najlepsze filmy o narkotykach, nie tylko ze względu na poruszające role Chalameta i Carella, ale także kompozycje czy długie kadry.  

 

filmy o narkotykach
Fot.: screen z filmu Człowiek z blizną 

Filmy o narkotykach nie byłyby kompletne bez Człowieka z blizną Briana de Palmy! Al Pacino w tej produkcji pokazał, jak żyje kokainowy baron w Miami w największym stylu!  

ZOBACZ TEŻ:  

  1. Filmy o wampirach i wilkołakach. Najlepsze filmy z motywem wampira  
  2. Na co pójść do kina w weekend? Te filmy musisz zobaczyć  
  3. Premiery na HBO w kwietniu. Najgorętsze premiery „Opowieści podręcznej”, „Gra o Tron” i wiele innych

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułMiała prawie wszystko – karierę, urodę i pieniądze. Jednak nie miała szans sprawdzić się w roli matki
Następny artykułChłopiec przed operacją poprosił lekarza o jedyną przysługę. Mężczyzna nie miał serca mu odmówić
Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.