Jest to zapewne nowy rekord prędkości, który miał zostać ustanowiony przez kierowcę w Belgii. Według fotoradaru kierowca miał przemierzać belgijskie ulice na terenie zabudowanym z prędkością niemal 700 km/h. Rekordu jednak nie będzie. Wszystko wskazuje na to, że to błąd fotoradaru. Kierowca postanowił wyjaśnić sprawę. 

Nie ma żadnych wątpliwości, że fotoradary, jak każde urządzenie, czasem się psują. Wystawienie jednak tego mandatu jest o tyle zaskakujące, bowiem każdy z nich musi być przeanalizowany przez funkcjonariusza policji. Oznacza to, że dla belgijskiego policjanta nie było niczego zastanawiającego w fakcie, że kierowca Opla Astra osiągnął swoim samochodem zawrotne prędkości niczym na torze Formuły 1.

Fotoradar wykazał kosmiczną prędkość

Kierowca dostał mandat o wartości ponad 6,5 tys. euro (ponad 28 tys. złotych) za osiągnięcie swoim samochodem kosmicznej prędkości niemal 700 km/h. Kierowca od razu zgłosił sprawę na pobliskim posterunku. Policja ustaliła jednak, że kierowca i tak przekroczył dozwoloną prędkość. Okazuje się, że nie jest ona na tyle zawrotna, by przyprawić Belga o bankructwo. Mężczyzna przekroczył prędkość o jedyne 10 km/h i musi zapłacić 50 euro mandatu.

Okazało się, że powód kosmicznej pomyłki był prozaiczny. Fotoradar miał awarię i nikt nie zorientował się, że rejestruje on nierealne prędkości.

Fotoradary nie działają – statystyki

Jak podaje Instytut Transportu Drogowego, ponad 90 proc. kierowców przyśpiesza po minięciu fotoradarów. Na takie zachowanie kierowców może mieć wpływ stosunkowo mała liczba nakładanych kar na kierowców, którzy przekraczają prędkość w Polsce.

Większość kierujących nie traktuje poważnie ograniczeń prędkości, a przyczyną redukcji prędkości jest groźba kary, a nie troska o bezpieczeństwo – zauważyła Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Należy pamiętać, że według badań i statystyk polskiej policji, ponad 30% wypadków na drogach spowodowanych jest przekroczeniem dozwolonej prędkości.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Brutalny atak na Żyłę: „Stracił kobietę, której nagie fotki może zobaczyć każdy za kilka zł”
  2. Eurowizja 2018. Kto wygra? Są typy bukmacherów
  3. Wszystkie media Was okłamały. Najgłośniejsza informacja o Dodzie to bzdura

 

Poprzedni artykułPolicjant powiedział Igorowi Stachowiakowi, że umrze
Następny artykułWprowadzają płatność kartą w… polskim kościele