Franciszek po raz kolejny wzburzył opinię publiczną, gdy podzielił się z wiernymi opinią na temat kobiet. Co takiego powiedział? „Nie są od zmywania!”. Podczas gdy wielu konserwatystów i księży nadal przekonuje, że zajmowanie się domem jest wyłącznie obowiązkiem żon, Ojciec Święty oświadcza, że bynajmniej. 

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu zaskakuje zarówno katolików, jak i niewierzących. Nie boi się tematów tabu, otwarcie potępia pedofilię wśród księży, pozytywnie wypowiada się na temat osób LGBT, a także stroni od przepychu i ceremoniału, jaki był udziałem jego poprzedników. Tym razem postanowił poruszyć kwestię roli, jaką Bóg wyznaczył kobietom. Jego słowa nie spodobają się wielu tradycjonalistom… 

Co papież Franciszek mówi o kobietach?

Papież Franciszek podczas Mszy świętej w Domu św. Marty miał okazję wygłosić kazanie. Skorzystał z okazji, by poruszyć temat misji, jaką kobiety spełniają na świecie. Co powiedział?

– Jeśli wykorzystywanie osób jest zbrodnią obrazy człowieczeństwa, to wykorzystywanie kobiety jest czymś więcej niż przestępstwem i zbrodnią – jest destrukcją, niszczeniem harmonii, jaką Bóg zechciał nadać światu, jest cofaniem się. […] Kobieta istnieje po to, aby wnosiła harmonię. Bez kobiety nie ma harmonii – cytuje portal popularne.pl. 

Franciszek ostro skrytykował mężczyzn, którzy uważają, że zadaniem kobiet jest usługiwanie im i posłuszeństwo. Podkreślił, że obie płcie są sobie równe pomimo różnic. Powoływał się przy tym na fragment z Księgi Rodzaju z opisem stworzenia świata. 

To niezwykle ważny i cenny głos w kwestii kobiet. Szczególnie że autorem pięknych słów jest autorytet religijny i głowa kościoła katolickiego. Do dziś wśród wielu osób – niestety nie tylko mężczyzn – pokutuje przekonanie, że to wyłącznie kobieta powinna zajmować się domem i dziećmi. Chociaż młode pokolenie coraz częściej nie zgadza się na podobny układ, nadal nie brakuje głosów, że patriarchalny model rodziny wynika z boskiego nakazu, a kwestionowanie go stanowi zaprzeczanie zasadom religijnym. 

Mamy nadzieję, że nauka Ojca Świętego na temat roli kobiet dotrze do jak największej liczby osób i stanie się zaczątkiem wielu pozytywnych zmian. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

franciszek
fot. instagram.com @franciscus

Franciszek od początku pontyfikatu nieustannie zaskakuje wiernych. Co powiedział tym razem?

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułFigura Natalii Szroeder wzbudza kontrowersje. Fani: „Jesteś za chuda”
Następny artykułIle zarabia Justyna Kowalczyk? To prawdziwa milionerka!
Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.