Franciszek Pieczka jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Gwiazdor zasłynął między innymi rolą Gustlika w kultowym serialu „Czterej Pancerni i pies”. Utalentowany artysta obchodzi dziś 94. urodziny.

Franciszek Pieczka ma za sobą występy w wielu legendarnych produkcjach telewizyjnych i spektaklach teatralnych. Ceniony aktor świętuje dziś swoje urodziny. Jak obecnie wygląda życie gwiazdora?

Franciszek Pieczka świętuje 94. urodziny

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w śląskim Godowie. Jak podkreśla sam aktor, jest niesamowicie dumny ze swojego pochodzenia i nigdy nie ukrywał, że zdarza mu się tęsknić za rodzimymi stronami. Mimo to prawie pół swojego życia gwiazdor serialu „Ranczo” spędził w Warszawie. Jak zaczęła się przygoda artysty z aktorstwem?

Franciszek Pieczka jest jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów. Największą popularność przyniosły mu występy w takich produkcjach jak „Czterej Pancerni i pies”, „Quo Vadis” czy „Potop”. Mimo nalegań ojca, który bardzo chciał, aby jego najmłodszy syn ukończył Politechnikę Śląską, Franciszek Pieczka wybrał studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. Już chwilę po zakończeniu edukacji udało mu się zadebiutować na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze.

Aktor przez wiele lat związany był ze swoją żoną Henryką, z którą doczekał się dwójki dzieci — syna Piotra i córki Ilony. Jak czytamy na portalu „Domek i ogródek”, po śmierci ukochanej w 2004 roku, Franciszek Pieczka zamieszkał razem z rodziną syna w warszawskiej dzielnicy Wawer.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Wybitny aktor świętuje dziś swoje 94 urodziny. Jak sam kiedyś wyznał, przez lata trzyma się ściśle ustalonych reguł. Jedną z nich jest zrezygnowanie z kanałów informacyjnych, ponieważ mają one zły wpływ na jego zdrowie psychiczne. Gwiazdor „Rancza” i „Czterech Pancernych” spędza obecnie bardzo dużo czasu w domu i w pełni poświęcił się dbaniu o swoją kondycję fizyczną i nerwową. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. W poniedziałek w Biedronce istne szaleństwo. Ceny jak marzenie
  2. Nagle zapadła się pod ziemię. Gdzie teraz mieszka Pola Raksa?
  3.  Wielka afera, internauci porażeni decyzją Polsatu. Poszło o niepełnoletnią Viki Gabor