Francuskie filmy zajmują szczególne miejsce w historii światowego kina. Komedie bawią do łez, a dramaty skłaniają do długich refleksji. Produkcje z zachodniej części Europy często charakteryzuje słodko-gorzki humor, tak uwielbiany przez największych koneserów kina. Jakie są najlepsze francuskie filmy? 

Nie trzeba podkreślać, jak bardzo ubogi byłby przemysł filmowy bez wielkiego Jean-Luc Godarda, czy wielokrotnie nagradzanego Jeana Renoira. Choć ich dorobek określa się jako wybitny, na równi z nimi uplasowało się wielu innych, niezwykle uzdolnionych francuskich reżyserów. Które francuskie filmy warto obejrzeć? Poniżej przewodnik po 10 świetnych produkcjach! 

1. Rodziny się nie wybiera (2018)

Ceniony projektant wnętrz (Dany Boon) ulega amnezji. Mężczyzna jest przekonany, że ma 17 lat, zupełnie zapominając o tym, że od jakiegoś czasu nie utrzymuje kontaktów ze swoją rodziną. Komedia z 2018 roku została niezwykle ciepło przyjęta przez krytyków. To świetna propozycja na wspólny wieczór z rodziną lub znajomymi. 

2. Amelia (2001)

Postać Amelii (Audrey Tautou) to uosobienie dobra i empatii. Idealistka, która zdecydowała, że zacznie uszczęśliwiać innych ludzi. Przyjemny i bardzo ciepły film polecany jest wszystkim osobom, które lubią rozkoszować się drobiazgową narracją i inteligentnym humorem. 

3. Wzruszające francuskie filmy: Nietykalni (2011) 

Czy znajomość między dwoma mężczyznami z zupełnie różnych warstw społecznych może przerodzić się w prawdziwą przyjaźń? Szczera, przejmująca historia, niosąca za sobą niezwykle ważny przekaz, dotyczący relacji międzyludzkich w obliczu prawdziwej tragedii. Film, o którym trudno zapomnieć jeszcze długo po wyjściu z kina… W rolach głównych François Cluzet i Omar Sy. 

4. Za jakie grzechy, dobry Boże? (2014)

Claude i Marie, rodzice trzech pięknych córek, nie mogą pogodzić się z ich życiowymi wyborami. Gdy kolejny z rzędu partner jest odmiennego pochodzenia i wyznania, para katolików odchodzi od zmysłów. Małżeństwo pokłada jednak wszelkie nadzieje w najmłodszej z córek, która przyprowadza do domu narzeczonego — katolika. 

5. Francuski komediodramat: Dyskretny urok burżuazji (1972)

Klasyka francuskiego kina przedstawiająca historię ambasadora Mirandy, który, wraz ze swoimi przyjaciółmi, wybiera się z wizytą do państwa Senechal, by zjeść wspólny obiad. Na miejscu występują jednak komplikacje, a sama wizyta przybiera nieoczekiwany obrót. Reżyser Luis Buñuel ukazuje francuską burżuazję w krzywym zwierciadle. 

6. Motyl i skafander (2007)

Poruszająca historia francuskiego redaktora magazynu Elle, który wskutek paraliżu traci możliwość porozumiewania się z otoczeniem. Jedyną sprawną częścią jego ciała jest lewe oko, przy pomocy którego stara się nawiązać kontakt z najbliższymi. 

7. Jutro będziemy szczęśliwi (2016)

Mężczyzna o imieniu Samuel bardzo ceni sobie wolność i niezobowiązujące relacje. Wszystko ulega nagłej zmianie, gdy na jego drodze pojawia się pewna dziewczynka. Główny bohater doznaje niemałego szoku, gdy dowiaduje się, że to jego dziecko. Film o dojrzewaniu w średnim wieku, bezgranicznej miłości i próbie odnalezienia się na życiowym zakręcie. Bez chusteczek się nie obejdzie!

8. Pogarda (1963) 

Krótka historia pewnego małżeństwa, które, z powodu wielu nieporozumień, zaczyna odczuwać w stosunku do siebie coraz większą pogardę. Dzieło Jeana-Luca Godarda dotyka spraw elementarnych, pozostawiając widza z długimi i niezwykle istotnymi przemyśleniami. W rolach głównych zjawiskowa Brigitte Bardot i zniewalająco przystojny Michael Piccoli. 

9. Francuskie filmy Netflix: Modliszka (2017)

Seryjna morderczyni (Carole Bouquet) zgadza się pomóc w rozwiązaniu tajemnic zbrodni podobnych do jej, wyłącznie pod jednym warunkiem. Kobieta chce podjąć współpracę z synem, policjantem. Serial, który, poza niezwykle interesującą i wciągającą fabułą, skłania widza do próby odpowiedzi na pytanie, Czy człowiek rodzi się zły? 

10. Najlepsze francuskie komedie: Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus (2018)

Gdy Ariane i Hugo, wieloletnie małżeństwo, zamieniają się rolami, początkowo wszystko staje na głowie. Film ukazujący, jak kryzys w związku może nieść za sobą wiele dobrych zmian. Jedna z bardziej przyjemnych francuskich produkcji do obejrzenia z drugą połówką. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Francuskie filmy
Kadr z filmu „Nietykalni”

Nietykalni to komediodramat w reżyserii Oliviera Nakache’a i Érica Toledana. Słodko-gorzka historia dwóch mężczyzn, których czysto zawodowa relacja przerodziła się w prawdziwą przyjaźń.

Francuskie filmy
Kadr z filmu „Motyl i skafander”

Poruszający portret redaktora francuskiego magazynu Elle, który po doznaniu paraliżu całego ciała, komunikuje się z ludźmi wyłącznie przy pomocy lewego oka.

Francuskie filmy
Kadr z serialu „Modliszka”

Modliszka to przeszywająca historia seryjnej zabójczyni, która godzi się na pomoc w rozwiązaniu podobnych do jej zbrodni. Kobieta stawia jednak jeden, dość zaskakujący warunek.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Fajne filmy na wieczór. Filmy, które idealnie ogląda się we dwoje
  2. Filmy kostiumowe, które trzeba znać. Top 10 najlepszych filmów kostiumowych wszech czasów
  3. Filmy z Cameron Diaz. 6 najlepszych filmów ze znaną gwiazdą Hollywood
  4. Filmy z Meryl Streep. 15 najlepszych produkcji z gwiazdą Hollywood
  5. Najlepsze kobiece filmy. 20 filmów które musi znać każda kobieta
Poprzedni artykułPatrycja Markowska i Paweł Deląg byli parą. Teraz będą rywalizować w telewizyjnym show
Następny artykułDawid Podsiadło nie korzysta z komunikacji miejskiej „Nie mogę, gdyż jestem gwiazdą”
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.