Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Garnitur męski. Jak dobrać odpowiedni fason do typu sylwetki
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 28.06.2018 16:57

Garnitur męski. Jak dobrać odpowiedni fason do typu sylwetki

Garnitur męski
unsplash.com/David Lezcano

Garnitur męski to ponadczasowe element garderoby. Każdy facet powinien mieć w swojej szafie chociaż jeden dobrze dobry garnitur. Ale jaki wybrać? Powinien być czarny, granatowy, dwurzędowy czy klasyczny? W naszym artykule postanowiliśmy odpowiedzieć wam na wszystkie pytania.

Uważamy, że ponadczasowe rzeczy, powinny być podstawą garderoby każdego dorosłego mężczyzny. Dla mężczyzn pracujących w biurach bez wątpienia będzie to garnitur, dla wolnych zawodów będą to np. dobre jeansy. Garderoba zbudowana świadomie, bazująca na prostych, klasycznych ubraniach ma wiele zalet. Klasyczne ubrania nigdy nie wychodzą z mody i sprawdzają się w każdej sytuacji, łatwo łączy się je z innymi elementami garderoby, co daje nam dużo komfortu (i oszczędności).

Garnitur męski

Dla polskich mężczyzn dobrze dobrany garnitur to nadal czarna magia. Nie doceniamy jeszcze kunsztu krawieckiego i rzadko decydujemy się, żeby szyć na miarę ten element garderoby.

Każdy mężczyzna staje w swoim życiu w sytuacji, w której trzeba kupić nowy garnitur. Niechętnie chodzimy do sklepu i słuchamy porad swojej partnerki i pani, która w owym sklepie pracuje. Najczęściej decyzja o tym, jaki garnitur będziemy nosić, zapada za naszymi plecami. Dlaczego? Być może wynika, to z naszej ignorancji i wygodny. Rzadko zdarzają się mężczyźni świadomi i pewni tego, czego szukają w sklepach. Faktem jest, że w męskiej szefie powinien wisieć garnitur. Można go kupić na tyle świadomie, że jego elementy posłużą nam na wiele sposóbów.

Na pierwszy rzut okna garnitury wydaje się strojem formalnym i po prostu…nudnym. Jeżeli chcemy w swojej szefie mieć coś, co posłuży nam na wiele sposób wybieramy – granatowy garnitur. Do granatu pasuje wiele dodatków i w zależności od naszych potrzeb możemy go modyfikować. Z formalnego garnituru, jesteśmy w stanie uzyskać nieformalny efekt za pomocą dodatków.

Marynarka jednorzędowa czy dwurzędowa?

Garnitur męski może składać się z marynarki jednorzędowej albo dwurzędowej. Jaką wybrać? Marynarka jednorzędowa to klasyk, 90% garniturów to właśnie jednorzędówki. Pasują zawsze i do wszystkie, mają nas pięknie wyszczuplić i wydłużyć, ale to właśnie dwurzędowe marynarki kojarzą się z pełną elegancją. Jej funkcja jest prosta, prócz estetycznej, pięknie poszerza naszą klatkę piersiową i ramiona.

Zdecydowanie marynarka dwurzędowa jest bardziej stylowa. Dodaje nam również więcej elegancji i szyku. Niestety, żeby dobrze wyglądała, musi być idealnie dobrana do naszego rozmiaru. Jednorzędowa jest decydowanie łatwiejsza do kupienia i praktyczniejsza przy „problematycznych” figurach.

Dwurzędówka ma, za to więcej opcji na modyfikację. Można ją nosić do kamizelki i białej koszuli, ale również dobrze wygląda połączona z jeansami. Świetnie sprawdzi się też z cienkim, dobrym jakościowo swetrem.

Warto pamiętać, że jeżeli decydujemy się na marynarkę do jeansów, musimy pamiętać, że spodnie powinny być bardziej eleganckie (bez przetarć) i najlepiej ciemnogranatowe. Kupienie dobrego garnituru spowoduje, że od formalnego stylu jesteśmy w stanie przejść do całkowicie casualowego. 

Wniosek: teoretycznie pierwszy garnitur powinien być jednorzędowy w kolorze granatu o średniej gramaturze, z dwoma guzikami (najbardziej klasyczna opcja). To właśnie on nadaje się na większość formalnych wyjść. My jednak polecamy wam więcej finezji i wybór tego dwurzędowego. W dalszej części artykuły poruszymy kwestie innych kolorów i dodatków.

Kolor garnituru

Garnitur męski w zależności od koloru pełni inne funkcje. Mimo że wymieniony wyżej garnitur granatowy jest najbardziej uniwersalny i daje nam najwięcej opcji, nie nadaje się na każdą okazję. Co oczywiste na ślub albo pogrzeb, niezaprzeczalnie musimy mieć garnitur w kolorze czarnym.

Jednak nie samym czarnym i granatowym garniturem stoi męski świat mody. Do równie popularnej opcji należy garnitur w kratę. Jeżeli pracujemy w branżach kreatywnych, nie musimy na siłę kupować sobie granatowej jednorzędówki. Strój ma pokazywać kim jesteśmy, i dodawać nam pewności siebie.

Krat garniturowych jest wiele. Występują one oczywiście w każdej konfiguracji kolorystycznej. My polecamy wam jednak, by pozostać przy wyborze granatu albo szarości. Inne kolory są niesamowicie intrygujące, ale zdecydowanie dla osób, które posiadają w swojej kolekcji więcej garniturów i mogą pozwolić sobie na odrobinę finezji w postaci kraty 😉

Garnitur męski

Kamizelka

Garnitur męski ma wiele opcji, natomiast najbardziej elegancką z nich jest kamizelka. Wielu producentów odchodzi o garniturów trzyczęściowych. Kiedyś to, co było podstawą męskiego stylu, odchodzi nieco w zapomnienie. Kamizelka powoduje, że strój staje się bardzo formalny i idealnie nadaje się na takie okazje jak gale, śluby albo inne uroczyste wyjścia.

Elegancki dodatki

Garnitur męski jesteśmy w stanie modyfikować na dowolny sposób. Jego charakter mogą zmieć dodatki, takie jak krawat, poszetka, buty.

Krawat

Krawat kojarzy się nam z elegancją. Jednak jego opcji jest wiele, przez ostatnie kilkanaście lat moda męska ewoluuje i zaobserwować możemy odwrót w stronę casualu i smart casualu. Jest prosta zasada, żeby określić czy krawat jest elegancki, czy bardziej casualowy.

Im ciemniejsze, o bardziej stonowanym wzorze (a najlepiej jej braku) – tym bardziej eleganckie. Zwróć uwagę również na materiał, te eleganckie powinny być jedwabne i z matowym połyskiem. Jedwabne krawaty są najbardziej formalne. To najprostsze odróżnienie. Mniej eleganckie to te bawełniane, wełniane i grenadyna, idealnym przykładem są również krawaty typu „knit”. Krawaty dzienne zazwyczaj na końcach są prostokątne, a te z grenadyny wyjątkowo upodobał sobie Agent 007.

Kolejnym przykładem krawatów mniej formalnych są te wykonane z bawełny, wełny albo lnu. Bawełniane w zależności od swojej gramatury, są dobre na cały rok. Len to oczywiście rozwiązanie na okres wiosny i lata, a krawaty wełniane to takie, które nosimy w okresie jesieni i zimny. Wełniane najlepiej nosić z tweedem i flanelami.

Oczywiście wszelkiego rodzaju wzory (od kwiatów po geometryczne) odbierają formalności krawatowi. Gdzie kupimy dobrej jakości krawaty? Świetne propozycje ma dla nas Emanuel Berg, Bytom, Wólczanka i Macaroni Tomato.

Poszetka

Co to właściwie jest poszetka? To ozdobna chusta, która występuje w klasycznym męskim stroju od bardzo dawna. Teraz możemy obserwować, że mężczyźni coraz śmielej korzystają z nich w zestawieniach bardziej dziennych, dodając swoim stylizacjom nieco smaczku.

Poszetka dedykowana jest wyłącznie do marynarek, chociaż włoscy mężczyźni zaczęli nosić ją w kieszonkach płaszczy. Wiecie jak, nazywa się kieszonka, w której umieszczamy poszetkę? To brustasza. Często mylona jest z butonierką, która jest ozdobną dziurką w klapie marynarki.

Poszetka to znak, że wiemy, co w trawie piszczy. Rzadko możemy zaobserwować mężczyzn, którzy decydują się na ten dodatek. Jest kilka zasad, które powinniśmy przestrzegać, jeżeli chcemy łączyć poszetkę z krawatem:

  1. Poszetka, powinna być z innego materiały niż krawat
  2. Unikamy połączenia biała koszula – poszetka ecru.

Powinniśmy pamiętać, że poszetka nie może być oddzielnym bytem w naszej stylizacji. Powinna dopełniać garnitur, a nie odstawać od całej koncepcji. Z czego jest wykonana? Najczęściej z jedwabiu albo lnu. Czasem możemy spotkać takie z wełny albo kaszmiru (zdecydowanie jest to opcja, do marynarek na sezon jesień/zima). Najpopularniejsze poszetki do stylu casualowego to te wykonane z bawełny.

Najpopularniejsze wzory to motywy indyjskie, delikatne wzorki: kratka, kwiatki, pepitka. Ciekawe poszetki w Polsce możecie dostać w Lavarcie, Royal Collection i sklepie Emanuel Berg.

Buty

Garnitur męski, nie może być kompletny bez odpowiednio dobranych butów. To jeden z najważniejszych elementów całej stylizacji. Tutaj kolejny raz namawiamy was na klasyczne rozwiązania. Ponadczasowe obuwie posłuży wam przez wiele sezonów.

Półbuty typu Oxford – to jedna z najpowszechniejszych, eleganckich opcji obuwia. Te w kolorze czarnym i bez zdobień to buty idealne na formalne wyjścia. W brązowym wydaniu idealnie sprawdzą się na co dzień.

Garnitur męski

Mokasyny – to najpopularniejsza opcja na lato. Wśród mężczyzn zdania są podzielone, jedni je uwielbiają, inni wręcz przeciwnie. Mokasyny są bardzo uniwersalne, ponieważ mają szeroką gamę. Ich skórzane i błyszczące wydanie jest odpowiednie do garnituru, zamsz i nubuk zarezerwowany jest do stylizacji półformalnych.

Garnitur męski

Monki – są to buty zapinane na klamrę. Często możecie spotkać je w zamszu. Wydają się nieco ekstrawaganckie, ale mężczyźni je uwielbiają. Z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Są to zdecydowanie buty dedykowane do stylizacji codziennych.

Garnitur męski

Polska! #poszetka #polska #laczynaspilka #pocketsquare #mrvintage #details #mundial

Post udostępniony przez Michał Kędziora (@michalkedziora)

ZOBACZ TEŻ:

  1. Barwy lata. Jakie kolory jest modnie nosić tego lata?
  2. Miłosny horoskop na lato dla Raków
  3. Nie uwierzysz, jak wiele razy te gwiazdy brały ślub!

źródło: mrvintage.pl