Gastronomia całkowicie zamknięta, seniorzy powyżej 70. roku życia powinni zostać w domach. Rząd zdecydował na pilnej konferencji 23 października, o nowych obostrzenia dot. wszystkich obywateli Polski. Zespołu Zarządzania Kryzysowego musiał podjąć drastyczne kroki w walce z koronawirusem. 

Od 4 marca w Polsce zanotowano 214 686 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 4019 osób. Według danych podanych w stronie gov.pl – wyzdrowiało 102 204 osób. 23 października potwierdzono 13 632, nowych przypadków zakażenia COVID-19.

– Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia – bardziej drastyczne – które spowodują, że wyhamujemy – powiedział w piątkowej Rzeczpospolitej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Konferencja Premiera: Nowe obostrzenia

Premier ogłosił, że od 24 października cała Polska jest objęta strefą czerwoną. Zmianie ulegną także obostrzenia, które zostają znacznie zaostrzone. Wśród nich fatalna informacja dla branży gastronomicznej. Na najbliższe 2 tygodnie będzie konieczna zmiana ich działalności:

Restauracje, puby, kawiarnie będą mogły jedynie sprzedawać produkty na wynos. To potrwa dwa tygodnie. – To bardzo trudna wiadomość dla właścicieli, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to zwykle pomieszczenia, gdzie jest dużo osób na niewielkiej powierzchni – wyjaśnił premier.

Premier zaznaczył, że te ograniczenia nie wpłyną na gospodarkę, tak, jak stało się to wiosną:

Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracowała na obrotach szybszych niż wiosną. To jest możliwe, nie zamykamy zakładów usługowych i produkcyjnych, ale apelujemy, wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe obostrzenia sanitarne- apeluje premier.

Mateusz Morawiecki ogłosił także, że zmiany zajdą  w nauczaniu, od poniedziałku: na nauczanie zdalne przejdą uczniowie klas od 4 do 8. Oprócz tego dzieci i młodzież do 16. roku życia będzie mogła w określonych godzinach poruszać się tylko w obecności dorosłych:

-W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie będzie mogła sama się przemieszczać – wyjaśnił premier. 

  1. Wróżka Cesaria przepowiedziała, co wydarzy się w Polsce już za kilka tygodni. Nikt nawet nie przypuszczał
  2. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  3. Mateusz: „Mam 32-letnią żonę, 6-letniego syna i piękną 19-letnią kochankę. Pomaga nam w opiece nad synem, raj”

Zmiany dla seniorów

Premier zaapelował także do seniorów powyżej 70 roku życia:

-Na śmierć, poważne zagrożenie dla zdrowia narażone są przede wszystkim osoby starsze, dlatego wprowadzamy program Ochrona seniorów – powiedział Morawiecki. – Dlatego prosimy seniorów, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się. W tym celu uruchamiamy Korpus Wsparcia Seniorów.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że jeśli nie nastąpi wypłaszczenie ilości nowych zakażeń, będzie konieczne podjęcie decyzji o kolejnych obostrzeniach, wśród nich może znaleźć się zamknięcie granic Polski, tak, jak miało to miejsce w marcu, na początku epidemii.

Podczas konferencji wypowiedział się także Adam Niedzielski, który niestety nie ma dla Polaków najlepszych informacji:

-Czarne scenariusze, które mówiły, że będziemy testowali poziom 15 tys. dziennych zachorowań. Z tym mamy do czynienia. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy zachorowań. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego – powiedział Minister Zdrowia. 

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. zwalczania epidemii skrytykował ruch antyszczepionkowy i antycovidowy:

– Pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe, jeśli państwo chcecie zobaczyć, jak wygląda świat bez szczepionek, to proszę obserwować. Tak właśnie wygląda – zaznaczył podczas konferencji.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną także zamknięte sanatoria. Minister Zdrowia podkreślił, że najbliższe tygodnie będą decydujące na temat tego, czy obostrzenia będą zaostrzane bądź łagodzone.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  2. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkać
  7. Ostaszewska ma COVID-19. Boli ją nie do opisania, nie ma smaku, zasłynęła popularyzacją wegetarianizmu


 

Poprzedni artykułŁukasz: „Kobieta musi mieć długie włosy i nogi. Być grzeczna i smacznie gotować”
Następny artykułCzy we Wszystkich Świętych możemy pójść na cmentarz? Premier zabrał głos na pilnej konferencji
Redaktor naczelna Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i nowych mediów, magister kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: julia.saracen@iberion.pl