Gdy koty się biją: jak reagować i czy powinniśmy to robić? A może zostawić je w spokoju, aby rozwiązały tę sprawę między sobą? Kiedy i jak interweniować? To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza dla tych z was, którzy posiadają więcej niż jednego kota. Taka sytuacja może, choć wcale nie musi mieć miejsca. Jak się zachować?

Gdy koty się biją warto najpierw zadać sobie pytanie czy jest to prawdziwa walka na śmierć i życie, czy raczej niewinna, lecz groźnie wyglądająca dla nas, zabawa. Posiadanie więcej niż jednego kota to naprawdę świetny pomysł, zarówno dla kociaków, jak i dla właściciela. W końcu to dwa razy więcej puszystych ogonków, słodkich łapek, mruczenia i przytulania, ale także dwa razy więcej sierści w domu. 

Gdy koty się biją: powody

Koty mają bardzo ostre pazury oraz zęby dlatego walki między kotami mogą być bardzo niebezpieczne. Zanim jednak przystąpimy do rozwiązywania problemu, w momencie, w którym nasze koty biją się ze sobą, warto sięgnąć głębiej i zastanowić się nad przyczyną takiego zachowania. Co może odpowiadać za takie zachowania? Przede wszystkim brak socjalizacji. Może to być na przykład za wczesne odebranie kociaka od matki. Koty powinny do 12 tygodnia życia przebywać z matką. To ona uczy je, że w zabawie nie wolno mocno drapać i gryźć, ponieważ to boli. Kociak, który nie miał wystarczająco czasu z mamą, nie będzie do końca wiedział gdzie jest granica zabawy oraz jak obchodzić się z innymi zwierzętami. Jak na to zaradzić? Możesz w przypadku kociaka skorzystać z kociego przedszkola. Jeśli masz już dorosłego kota, cały proces socjalizacji trzeba przeprowadzić na nowo. 

Kolejną przyczyną walki, może być instynkt terytorialny. Nie każdy kot chętnie wpuści nowe zwierzę na teren swojego domu. W tym wypadku najlepiej zacząć za wczas. Wbrew pozorom podczas dokacania gorsze chwile przeżywa rezydent. Agresja może również wynikać z innego powodu, takiego jak silny stres, remont, ból, choroba. Wtedy kot może przekierować swoją frustrację na drugiego domownika. Pamiętajcie, aby w każdym przypadku zachować zimną krew. Skontaktować się z behawiorystą czy poprosić kocią fundację o pomoc i radę. Również możecie poprosić swojego weterynarza o polecenie kocich feromonów. 

Skąd się bierze agresja u kota?

Agresja jest bardzo ciężkim i trudnym tematem. Agresja u kota może mieć wiele przyczyn, jednak przede wszystkim należy wykluczyć chorobę. Kot pokazując nam zachowania agresywne może starać się przekazać nam, że coś go boli lub coś mu dolega. Tak samo jest w przypadku np. sikania poza kuwetą. Dlatego musimy zacząć przede wszystkim od wykonania badań i upewnienia się, że nie jest to choroba. 

Wyróżniamy kilka rodzajów agresji. Agresję terytorialną, czyli bronienie swojego domu przed innym zwierzęciem czy człowiekiem. Agresję samczą, agresję obronną, czyli z bólu lub strachu. Agresję przemieszczoną, czyli odreagowanie na inny stres i agresję w zabawie, spowodowaną np. złą socjalizacją. W zależności od tego, jakie zachowania przejawia nasz kot, musimy podjąć odpowiednie kroki. 

Jak rozdzielić walczące koty? Co zrobić by koty przestały walczyć?

Zapobieganie jest ważne. Jeśli już widzisz, że koty zamierzają zaraz stoczyć walkę. Odetnij im możliwość obserwowania się, przerwij ich zachowanie. Jak to zrobić? Użyj zasłony. Może to być karton, koc, torba. Zasłoń jednego kota i tak manipuluj przedmiotem, aby kot wyszedł z pomieszczenia. Jeśli jednak nie udało Ci się za wczas zareagować i przerwać stawiania się, warto wiedzieć kilka rzeczy.

Co zrobić, gdy koty się biją? Pamiętajcie, aby nigdy nie rozdzielać kotów gołymi rękami. Nie powinniśmy to robić z uwagi na własne bezpieczeństwo. Możemy zostać niechcący podrapanym lub pogryzionym. Spróbuj odwrócić uwagę kotów od walki. Unikaj jednak krzyczenia i piszczenia. Możesz rzucić coś obok kotów. Wykorzystaj moment, w którym koty nie są szczepione, czyli gdy np. jeden ucieknie lub odskoczy. W tym momencie przerwij walkę. Czego nie robić? Nie bierz kota na ręce. Możesz tym sprowokować atak drugiego kota na siebie. Jeśli to wszystko nie pomaga, a sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna narzuć na koty koc. Masz wtedy większą szansę je rozdzielić.

Pamiętajcie, że decyzja o adopcji drugiego kota powinna być przemyślana. Drugi kot to nie tylko dwa razy więcej miłości, ale także dwa razy więcej obowiązków. Zastanówmy się najpierw czy nasz rezydent jest gotowy na dokocenie, czy nie wymagałby jeszcze trochę pracy pod okiem behawiorysty. To bardzo ważne, aby zawczasu zapobiegać takim sytuacjom. Gdy koty się biją, reagujcie, ale z głową. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

KOTY
Fot.unsplash.com

Dlaczego koty się biją?

koty
unsplash.com

Zwierzaki mają swoje powody.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Była żona Pazury: „Pochowałam dwoje dzieci”. Pokazała zdjęcia
  4. Nie żyje aktor „Przyjaciół”. Popełnił samobójstwo, miał 51 lat
  5. Matka wyprowadziła się z domu. Zostawiła w nim swoją roczną córeczkę, wróciła po nią po 10 latach
  6. Natalia Kukulska w dobitnych słowach o Viki Gabor. 12-latka długo ich nie zapomni
Poprzedni artykułKolejny skandal w Rodzinie Królewskiej. Oskarżono siostrę Królowej Elżbiety o molestowanie 23-latka
Następny artykułChoroba Katarzyny Dowbor odebrała jej radość życia. Gwiazda opowiedziała o problemie, z którym się zmagała
Redaktor prowadząca w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.