Gdzie dokonać aborcji w Polsce? Temat aborcji powraca do nas jak bumerang. Niedawno w Warszawie odbył się pierwszy marsz pro-choice zorganizowany z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji. Setki osób popierających prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji maszerowało ulicami Warszawy. Jak wygląda obecna sytuacja aborcyjna w Polsce? Gdzie można dokonać aborcji w naszym kraju?

Polska jest krajem z jednym z najostrzejszych praw antyaborcyjnych w Europie. Polka, która chce usunąć ciążę musi spełnić kilka warunków. Tak restrykcyjne prawo antyaborcyjne sprawia, że podziemne kliniki aborcyjne rosną jak grzyby po deszczu. Takie nielegalne usługi nie zawsze są bezpieczną opcją. Ile kosztuje zabieg w takim miejscu? Jak inaczej radzą sobie Polki z niechcianymi ciążami?

Co to jest aborcja?

Zanim przejdziemy do omawiania tematu aborcji w Polsce, warto przypomnieć czym tak właściwie jest aborcja. Aborcja dla organizacji pro-life będzie czymś zupełnie innym niż dla organizacji pro-choice. Amnesty International dla przykładu definiuje aborcję jako zabieg medyczny przerywający ciążę. Potrzebują go kobiety, które z różnych powodów — ryzyka zdrowotnego, uszkodzenia płodu czy niechcianej ciąży — decydują się ją przerwać. Aborcje wykonywane przez wyszkolonych pracowników służby zdrowia w dobrych warunkach sanitarnych stanowią jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycznych.

Czy aborcja w Polsce jest legalna?

Aborcja w Polsce dopuszczalna jest tylko w 3 przypadkach. W kodeksie karnym czytamy, że przerwać ciążę kobieta może, gdy:

1.„ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej”;
2. „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”;
3. „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego” (np. kazirodztwo, gwałt).

Bardzo restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Polsce nie przewiduje więc aborcji na życzenie. Jeśli kobieta ze względów ekonomicznych nie będzie w stanie wychować dziecka — nie może legalnie przerwać ciąży w Polsce. Co w takim razie robią Polki, które chcą dokonać aborcji na życzenie, a nie mogą liczyć na pomoc państwa i lekarzy?

Gdzie dokonać aborcji w Polsce?

Ustawa antyaborcyjna, którą zaproponował nie tak dawno Sejm miała całkowicie zakazać aborcji. Na szczęście ustawa nie weszła w życie. Jednak obecne prawo jest na tyle surowe, by Polki musiały szukać rozwiązania dla swojej sytuacji w nie do końca legalnych środkach.

Szacuje się, że co 4 Polka miała aborcję. Z danych statystycznych wynika również, że rocznie Polki wykonują od 80 do 150 tysięcy aborcji, z czego tylko ponad tysiąc jest legalnych, a więc spełnia 3 warunki, o których pisałyśmy wyżej. Wynika z tego, że aż 100 tysięcy zabiegów przerywania ciąży jest wykonywanych nielegalnie (z punktu widzenia polskiego prawa). Jakie są najczęstsze sposoby na usunięcie ciąży w Polsce i jak działa podziemie aborcyjne w naszym kraju?

Wbrew pozorom nie jest trudno znaleźć kogoś, kto pomoże nam przerwać niechcianą ciążę. Wystarczy dostęp do komputera, internet i w kilka sekund możemy znaleźć ogłoszenia dotyczące usługi usunięcia ciąży. Gdzie dokonać aborcji w Polsce, kiedy jesteśmy zdesperowane? Jedna z dziennikarek Onetu pisząc o podziemiu aborcyjnym w Polsce udając kobietę w ciąży zadzwoniła do kilku osób, które ogłaszały się w internecie. Jak się okazało, najwięcej lekarzy ogłaszających się w sieci najpierw poleca aborcję farmakologiczną — kobieta zażywa tabletki, które powodują skurcze i wydalenie płodu z macicy. Koszt tabletek to kilkaset złotych (około 500-600 zł). Jeśli chodzi o aborcję farmakologiczną, powinno się ją przyjąć jak najszybciej, ponieważ później może ona być nieskuteczna.

Podziemie aborcyjne. Gdzie dokonać aborcji w Polsce?

Jeśli aborcja farmakologiczna nie zadziała, gdzie dokonać aborcji w Polsce? Ze śledztwa dziennikarki Onetu wynika, że w Polsce jest kilku lekarzy, którzy podejmą się wykonania zabiegu — koszt aborcji w tym przypadku wyniesie około 2-2.5 tysiąca złotych. Podziemie aborcyjne może nam się kojarzyć z brudnymi, ciemnymi piwnicami, ale najczęściej nielegalne aborcje wykonuje się w prywatnych klinikach po godzinach. Wśród osób, które dokonują nielegalnej aborcji krąży humorystyczne powiedzenie, że aborcja jest w Polsce legalna po 17. Lekarze, którzy decydują się na usunięcie ciąży w Polsce bardzo dużo ryzykują – za nielegalne usunięcie ciąży grożą 3 lata w więzieniu, a jeśli płód ma więcej niż 12 tygodni, aż 8 lat.

Zdarza się, że ginekolodzy podają swoim pacjentkom numery telefonu lekarzy, którzy podejmują się zabiegów aborcyjnych, gdzie dokonać aborcji w Polsce. Wysoka cena nielegalnych zabiegów aborcyjnych często odstrasza kobiety, które mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek. Najbardziej cierpią najmniej zamożne kobiety — gdyby aborcja była w Polsce zupełnie legalna i refundowana, tak jak to jest w innych państwach europejskich, takie kobiety nie musiałyby męczyć się z niechcianą ciążą. Ponadto, brak pieniędzy na wykonanie aborcji zmusza biedniejsze kobiety do posunięcia się do drastycznych środków — niektóre same próbują przerwać ciążę. Niesławne wieszaki stały się symbolem walki o legalną aborcję nie bez powodu…

W jakich krajach najlepiej dokonać aborcji?

Jeśli Polka chce szybko i bezpiecznie przerwać ciążę, udaje się…za granicę. W innych państwach europejskich jak Anglia, Niemcy, Słowacja czy Czechy aborcja jest całkowicie legalna. Największym zainteresowaniem cieszą się kliniki na Słowacji, zwłaszcza te najbliżej granicy z Polską. W Niemczech, zaledwie 40 km od Szczecina w niewielkim mieście Prenzlau ordynatorem oddziału ginekologicznego jest polski lekarz, który dokonuje legalnej i sterylnej aborcji. W rozmowie z Faktem dr Janusz Rudziński powiedział, że tygodniowo w jego szpitalu usuwa ciąże około 10 Polek:

– Każda kobieta ma prawo o tym zdecydować, bez jakie znaczenia pobudki nią kierują. Pomagam kobietom, które do mnie przychodzą. Czy to moralne? O tym każdy musi zadecydować samodzielnie, ale nikt w tę decyzję nie może ingerować. – powiedział dr Rudziński w rozmowie z Faktem.

Czy polskie prawo aborcyjne kiedyś się zmieni? Legalna aborcja byłaby nie tylko bardziej bezpieczna dla kobiet, ale ogólnodostępna dla wszystkich Polek — niezależnie od statusu materialnego. Pozostaje najważniejsze pytanie: co możemy zrobić, by zmienić sytuację w naszym kraju? Czy same marsze i protesty coś dadzą? Jak inaczej możemy zapewnić nam i kobietom, które będą żyły w Polsce po nas możliwość decydowania o sobie i swoim życiu/zdrowiu?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Aborcja w Polsce. Jaka jest obecna sytuacja? O co walczymy?
  2. Anja Rubik: „Wydaje nam się, że znamy się na seksie, bo go uprawiamy, a to bzdura”. Czy naprawdę potrzebujemy edukacji seksualnej?
  3. Sex z bratem. Krótka historia zakazanej miłości

źródło: fakt.pl, wp.pl, onet.pl, se.pl, natemat.pl gazeta.pl 

 

Poprzedni artykułSex z bratem. Krótka historia zakazanej miłości
Następny artykułPrzygotowanie pogrzebu. Wszystko co musisz wiedzieć