Ginekolog na forum internetowym poruszył bardzo ważną kwestię. Przyznał, że odkąd praktykuje w zawodzie, z roku na rok jest coraz bardziej załamany: tysiące Polek robi odrażającą rzecz, na wizytach powstrzymuję się od krzyku. Zacznijcie myśleć! – apeluje lekarz. Poziom świadomości pacjentek jest załamujący, lekarz zaznacza, że niektóre z nas latami nie robią podstawowych badań albo w ogóle nie reagują na zmiany czy infekcje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O co apelują ginekolodzy
  • Jak często Polki wykonują cytologię
  • Jak wygląda dostęp do antykoncepcji w Polsce

Lekarz ginekolog jest przerażony faktem, że większość jego pacjentek cytologię miała robioną kilka razy w życiu, a niektóre kobiety pierwszy raz przychodzą do niego gdy zajdą w ciążę… To jednak nie wszystko…

Ginekolog jest załamany świadomością polskich kobiet

Lekarz przyznał w bardzo obszernym poście, że jest ginekologiem od 20 lat. Na przełomie ostatnich lat kobiety badają się i tak znacznie częściej niż kiedyś, mimo wszystko wciąż jest to zbyt rzadko. Lekarz przyznaje, że kobiety nie mają nawyku profilaktyki i co więcej, nie mają zbyt dużej wiedzy o tym, jak o siebie dbać.

Zdarzają się pacjentki, które mają więcej niż 40 lat, a cytologię robiły w życiu raz czy dwa. Niektóre z nich przychodzą z nieleczoną infekcją, która atakuje układ rozrodczy, twierdząc, że liczyły, że samo przejdzie. Wiele z nich poniosło najgorsze konsekwencje, wiem, że gdyby dbały o siebie, mógłbym je leczyć i uratować.

Słowa ginekologa niestety znajdują pokrycie w rzeczywistości. W 2019 roku organizatorzy kampanii W kobiecym interesie, przeprowadzili badania, chcąc sprawdzić, jak Polki dbają o zdrowie swoich stref intymnych.

Wyniki są porażające. Okazało się, że co roku do chodzi do ginekologa i wykonuje badania tylko 57 procent Polek. W większości są to młodsze kobiety w wieku 26-30 lat. Tylko 39 procent regularnie, raz w roku poddaje się badaniu cytologicznemu, a 20 wykonuje dopochwowe badanie USG. Ponad 3 miliony Polek odwiedza ginekologa rzadziej niż w roku albo wcale.

Teksty wybrane dla Ciebie

Ginekolog apeluje: zacznijcie myśleć!

Ginekolog zdecydowanie obserwuje odzwierciedlenie tych statystyk w swojej praktyce. Zdaniem lekarza, na szczęście coraz więcej młodych kobiet podchodzi do swojego zdrowia odpowiedzialnie:

Jest to wynik różnych kampanii reklamowych, coraz więcej młodych kobiet ma zajęcia w szkole z położną, która uświadamia im wagę dbania o zdrowie intymne. Wciąż jednak za mało kobiet zdaje sobie sprawę, jaką krzywdę sobie wyrządza nieregularnością wizyt czy brakiem badań. Proszę! Włączcie myślenie! – apeluje ginekolog.

Wygląda na to, że wciąż wiele Polek traktuje swoją intymność jako rzecz tabu. Badania wskazują także, że najgorzej w statystykach wypadają kobiety mieszkające na wsiach. Aż 72 procent mieszkanek terenów pozamiejskich trafia do ginekologa dopiero w momencie, gdy zajdą w ciążę.

Jakby tego było mało w Polsce, jest wciąż najsłabsza edukacja seksualna w całej Europie. Przegrywamy z takimi krajami jak Ukraina czy Białoruś, najnowszy raport twórców Atlasu Antykoncepcyjnego potwierdził, że mamy także najgorszy dostęp do antykoncepcji, a młode Polki stosują w swoim życiu zasłyszane porady, nieświadomie niszcząc swoje zdrowie.

Ginekolog potwierdza, że nie jest dla niego zaskoczeniem usłyszeć od młodej dziewczyny, że koleżanka jako najlepszą antykoncepcję poradziła jej seks analny:

– Bzdurnych rozwiązań słyszałem tysiące. Kobiety płuczą pochwę różnymi płynami, przychodzą do mnie za późno, bo ich lekarka nie widziała powodu, do wystawienia skierowania do ginekologa. Apeluję, żebyście nie słuchały plotek i rad, a opierały swoje decyzje na wiedzy medycznej zaznacza lekarz.

Jeśli zastanawiasz się, jak często powinnaś wykonywać cytologię, przeczytaj nasz inny tekst >tutaj<.

Zobacz także w naszych serwisach:

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl