GIS opublikował najnowszy komunikat, zwierający aktualne zalecenia dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w trakcie pandemii koronawirusa. Szereg wprowadzonych zmian może jednak nie wszystkim przypaść do gustu. Sanepid zwrócił uwagę nie tylko na wielkość grupy, ale także czas, w jakim dziecko powinno przebywać w placówce, przedmioty w salach, a także opiekunów i pracowników.
 
W piątek 3 lipca pojawił się kolejny komunikat GIS, w sprawie zaleceń dla przedszkoli. Jak przekazuje Fakt, Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował wytyczne. Na co powinni przygotować się rodzice oraz pracownicy placówek?
 
 
GIS wprowadza kolejne zmiany 
 
GIS wydał kolejne, zaktualizowane zalecenia dla przedszkoli. Jak się okazuje, w grupach może przebywać maksymalnie 25 dzieci, natomiast w grupie integracyjnej – maksymalnie 20, w tym nie więcej niż 5 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych. To jednak nie koniec zmian.
Wytyczne podane przez GIS obejmują również czas przebywania w przedszkolu.
 
 
Na maksymalne 5-godzinne przebywanie od 3 do 5 dzieci, minimalna powierzchnia to 16 metrów kwadratowych, natomiast na każde kolejne dziecko powinny przypadać co najmniej dwa metry kwadratowe. Jeżeli dziecko przebywa w grupie dłużej, niż 5 godzin dziennie, lub przedszkole zapewnia leżakownie, powierzchnia przypadająca na każdego, kolejnego przedszkolaka to 2,5 metra kwadratowego.
  1. Skandal w ”Pytaniu na śniadanie”. Nagle prowadzący zaczął robić niesłychane rzeczy, wszystko na żywo
  2. Jajecznica 20zł, tatar 49 zł, mięso z mizerią 59 zł. Gessler dolicza też skandaliczną, dodatkową opłatę
  3. Już dwa razy wygrał główną nagrodę, zgarniając kilkanaście milionów. Zdradził swój sposób

Koronawirus w Polsce: najnowsze zalecenia dla przedszkoli

Jak informuje GIS, w salach nie powinny znajdować się przedmioty, których nie można uprać lub zdezynfekować. Sale powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w trakcie przerwy, i w razie potrzeby również podczas zajęć. Dodatkowo rodzice i opiekunowie powinni zwrócić uwagę, by dzieci nie zabierały do i z placówek zbędnych przedmiotów czy zabawek, choć to ograniczenie nie tyczy się  dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami.

Przedszkola zobowiązane są do zorganizowania pracy tak, by poszczególne grupy dzieci nie miały ze sobą kontaktu, natomiast opiekunowie i pracownicy powinni zachować między sobą dystans wynoszący minimum półtora metra. Z dziećmi i personelem sprawującym opiekę nad przedszkolakami, nie powinien kontaktować się również personel kuchenny.

Rodzice powinni pamiętać, że do przedszkola może iść jedynie dziecko zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę. Dodatkowo z przedszkolakiem do placówki może wejść tylko jeden rodzic, przy zachowaniu 2 metrów odstępu od kolejnego rodzica z dzieckiem, koniecznie zakrywając nos i usta.

 
 
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.