Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Gończy polski. Piękny pies z niezwykłą historią
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 14.02.2019 16:08

Gończy polski. Piękny pies z niezwykłą historią

Gończy polski
Fot.: slodka.goszka/ Instagram

Gończy polski. Tak dostojna nazwa musi się pięknie prezentować w praktyce! Pochodzący z naszego kraju pupil jest myśliwcem, co oznacza, że cechuje podpalana sierść i bojowa postawa. Gdy dodamy do tego odporność na choroby i duża długość życia, wychodzi nam zwierzak niemalże idealny. Piękny pies z niezwykłą historią z pewnością oczaruje wielu z was.

Niezwykły czworononożny przyjaciel to jedna z naszych pięciu ras narodowych, można więc się chwalić zagranicznym znajomymi! Gończy pies został uznany za rasę w 2006, co czyni go jednym z najmłodszych polskich skarbów narodowych. W 1983 roku związek kynologiczny rzeczywiście dopatrzył się nowej rasy psów gończych, a kilka lat później rodziły się psy z rodowodem. Historia tego ciekawego zwierzaka jest tak niecodzienna, jak jego własna nazwa!

Pies gończy polski: historia

Jeśli chcemy zrozumieć fenomen tego czarującego pupila, musimy odnieść się do jego historii. Korzenie gończego psa polskiego sięgają aż średniowiecza, a na polowania zabierano je już w XIV wieku! Gdzie wówczas mieszkały? Do Polski zaczęto jej sprowadzać z Francji czy Niemiec, gdzie pomagały lokalnym myśliwym. To właśnie na tych terenach ceniono tradycję długich łowów, z licznymi jeźdźcami i tropiącymi uważnymi psami myśliwskimi.

Pamiętacie bajkę o szczurołapie, który za pomocą melodyjnych dźwięków, wydobywających się z fletu łapie okoliczne zwierzęta? Mniej więcej podobną taktykę podczas polowania obrał gończy polski, którego głos uznano w XIX wieku za cudowną melodię nawołującą o obecności zwierzyny łownej.

II Wojna Światowa niestety nie była łaskawa dla naszych czworonożnych przyjaciół. Bardzo duża ich część po prostu wyginęła, a z tych, które zostały, postanowiono zrobić hodowlę. Ta z kolei miała przyczynić się do późniejszego rozwoju rasy- w latach 50. XX w. na takie pomysł wpadł płk Piotr Kartawik i płk Józef Pawłusiewicz. Psy wojskowych jednak różniły się od siebie tak bardzo, że musiało dojść do wybrania odpowiedniego nazewnictwa, by móc je od siebie rozróżnić.

Dwie rasy

Kartawik mógł się pochwalić większymi i bardziej postawnymi rudymi psiakami, z kolei domeną jego wspólnika były te o mniejszej i ciemniejszej budowie ciała. Pierwsza grupa została przywieziona z Wileńszczyzny, natomiast Pawłusiewicz sprowadził rasę z Podkarpacia i Bieszczad.

Gończy polski był najpierw rozpatrywany jako ogar polski w 1963 r. Związek kynologiczny taką właśnie nazwę wpisał do swojej księgi wstępnej, jednak w dalszym postępowaniu uznano, że to hodowla Kartawika stanowi wzorzec dla tej rasy. Nie chcielibyśmy wówczas być na miejscu płk Pawłusiewicza! Dlatego przez jakiś czas postanowiono poddawać mieszance obie grupy, tak, aby otrzymać równą rasę.

Niestety, te próby nie powiodły się. W ostateczności zaczęto hodować psy tego wojskowego, poza wytycznymi związku, które miały służyć do codziennego i prywatnego użytku. Ogary Pawłusiewicza, jak zaczęto je nazywać wykazywały się zwinnością, szybkością i gibkością. Jako jedne z najlepszych tropicieli zostały w końcu uznane przez wyżej wspomniany związek i tym samym wpisane do oficjalnego rejestru jakoGończy polski.

Ta wyboista droga naszego dzisiejszego bohatera tylko go umocniła i otworzyła dalszą furtkę do starań, by uznać nazwę przez FCI w 2006 roku!

Gończy polski charakter

Co cechuje tego pupila z niezwykłą historią to fakt, że nadaje się on idealnie zarówno na polowania do lasu, jak i górzyste tereny. Doskonała kondycja i szybkość to cechy, które z pewnością czynią z nich dobrych myśliwce. Jakie jeszcze zalety tej rasy możemy wymienić? Przede wszystkim warto podkreślić jego stan zdrowia, które przez 15 lat życia jest niemalże nienaruszony przez choroby. Uodpornione na bakterie i wirusy, są również niewymagające podczas codziennej pielęgnacji.

Mamy tutaj na myśli krótkie kąpiele, czy czesanie, które sprowadzą się do kilku ruchów. Krótka sierść zwierzęcia jest niewątpliwie atutem dla właściciela! Gończy polski nie jest również wybrednym smakoszem- chętnie poczęstuje się tym, co akurat masz pod ręką- w tym nawet te karmy gorszej jakości. Jednak zwracamy uwagę na dużą ilość białek i węglowodanów w pokarmie, a zimą dodatkowo na tłuszcze.

Gończy polski szczeniaki

Co jeszcze powinnyśmy wiedzieć o tym niezwykłym towarzyszu myśliwych? Gończy polski jest unikalny, a na świat rocznie rodzi się kilkadziesiąt miotów. Od małego pieski wykazują się energią i chęcią do zabawy, co sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Nie pozwólmy im się wówczas nudzić!

Podsumowanie

Gończy polski z opisu jest marzeniem każdego Polaka, choć kiedyś służył jedynie myśliwym. To niesamowite, jak losy tego sympatycznego zwierzaka zaprowadziły go do oficjalnego rejestru kynologicznego, a potem- do naszych własnych domów! Towarzyski, aktywny i bystry z pewnością spodoba się starszym Państwom, jaki i najmłodszym dzieciom. Gotowa na nowego członka rodziny?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Gończy polski

Gończy polski to pies marzeń, a jego zwinność, towarzyskość i wygląd potwierdzają taki stan rzeczy.

Gończy polski

Gończy polski to jednak nie tylko rudy kolor sierści zwierzaka! Znane są obecnie różne odmiany psa, wśród których możemy wyróżnić jego czekoladową wersję!

Gończy polski

O głowie tej rasy mówi się, że jest szlachetna i proporcjonalna do reszty ciała.

Gończe polskie

Psy myśliwskie są niezwykle cenione przez rodziny z dziećmi.

Gończy polski

Gończy polski jest niezwykle uroczym stworzeniem- z pewnością każdy go doceni!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Psy podobne do właścicieli. Zdjęcia, które rozbawią do łez
  2. Chart afgański. Piękna i bardzo rzadka rasa psów, którą warto poznać
  3. Bichon frise, to kochane psiaki z cudownym charakterem