Goście w domu i kot to nie zawsze udane połączenie. Czy każde pojawienie się obcych osób musi wiązać się dla pupila ze stresem? Dowiedz się, jak przygotować pupila na przyjęcie gości. Musisz pamiętać o kilku zasadach!

Kiedy tylko do naszego mieszkania wkraczają znajomi, mruczek błyskawicznie czmycha pod szafkę albo skrywa się za firanką. Każda próba nawiązania z nim kontaktu ze strony gości kończy się sykami i prychnięciami albo ucieczką. Co zrobić, żeby goście w domu i kot nie czuli się skrępowani swoją obecnością? Znamy rozwiązanie!

Goście w domu i kot: jak się przygotować?

Fakt, że twój kot kiepsko znosi wizyty, nie oznacza automatycznie konieczności widywania się z przyjaciółmi i rodziną wyłącznie poza domem. Z drugiej strony, regularne doświadczanie stresu związanego z obecnością „obcych” może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu pupila.

Jak odnaleźć złoty środek? Wbrew pozorom, to możliwe. Przedstawiamy sposoby, dzięki którym wizyty przestaną kotu kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym. Może nawet je polubi? Powinieneś uzbroić się w cierpliwość oraz duże pokłady zrozumienia wobec zwierzaka, który na początku może nie reagować wcale tak, jak się spodziewamy. Oto trzy zasady postępowania, żeby goście w domu i kot nie wchodzili sobie w drogę.

1. Nie zmuszajcie mruczka do zabawy

Jeśli kot nie jest zainteresowany kontaktem z gośćmi, nie należy go do tego zmuszać. Takie zachowanie nie sprawi, że mruczek się ośmieli – wręcz przeciwnie! Noszenie na rękach, chociaż wyraźnie protestuje, ściganie lub próby pogłaskania utwierdzą go w przekonaniu, że obcy stanowią zagrożenie i należy się ich wystrzegać.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli nasi goście pojawiają się w towarzystwie małych dzieci. Kilkulatki na ogół nie mają jeszcze wystarczającego wyczucia w zabawie z kotem. Brakuje im także wiedzy, co sprawia zwierzakowi ból. Dlatego nie wolno dopuścić do sytuacji, że najmłodsi goście zostaną z naszym mruczkiem sam na sam.

Nie polegajmy wyłącznie na rodzicach! Nie ulegajmy prośbom, by pozwolić ich pociechom „tylko pogłaskać” kotka, jeżeli jest wystraszony i nie ma ochoty wyściubiać nosa ze swojego kąta. Zestresowany zwierzak może nawet podrapać lub ugryźć dziecko, które pociągnie go za ogon lub szarpnie.

2. Przygotuj dla kota miejsce wypoczynku

Szykuje się domówka lub planujecie nie spać do późnych godzin? Goście w domu i kot nie powinni sobie wchodzić w drogę. Jeżeli macie zamiar bawić się w salonie albo kuchni, przygotujcie zwierzakowi posłanie w innym pokoju, gdzie nie będą dobiegały go odgłosy waszych rozmów i muzyki.

Jak powinien wyglądać koci „cichy kącik”, w którym będzie mógł spokojnie przespać noc? Umieść tam wszystko, czego mruczek potrzebuje: miski z wodą i karmą, jego ulubione zabawki oraz kuwetę. Jeśli to możliwe, zorganizuj mu miejsce do spania pod łóżkiem. Kot nie chce dobrowolnie pójść do pokoju lub z niego ucieka? Najwyraźniej jeszcze nie przyszła jego pora snu. Zostaw uchylone drzwi, żeby mógł wymknąć się i zdrzemnąć, gdy poczuje ochotę.

3. Zastanów się, czy wina nie leży po twojej stronie

Niektóre mruczki są prawdziwymi zazdrośnikami! Kiedy tylko ktoś zaczyna zajmować uwagę ich ukochanego opiekuna, natychmiast głośno wyrażają swoją dezaprobatę. Wtedy próbujemy ugłaskać pupila pieszczotami lub przysmakiem.

Czy taka strategia jest słuszna? Bynajmniej! Jeśli za każdym razem, gdy twój mruczek się złości, biegniesz na ratunek, utrwalasz w kocie szkodliwe przyzwyczajenia. Zwierzęta są znacznie mądrzejsze, niż nam się na ogół wydaje. Nawet jeśli goście w domu i kot nie wchodzą sobie w drogę, będzie marudził i prychał, byleby dostać coś dobrego albo trafić na kolana opiekuna. Im szybciej oduczysz go tych szkodliwych nawyków, tym lepiej będzie dla was obojga.

Dlatego następnym razem, kiedy pojawią się goście, przenieś kota do miejsca, gdzie będzie mógł spokojnie odpocząć. Nie reaguj nawet na najbardziej rozpaczliwe piski. Uwierz, że zwierzak w końcu odpuści.

Goście w domu i kot nie muszą pozostawać ze sobą w konflikcie. Pamiętaj, żeby przed każdą wizytą uczulić także znajomych czy rodzinę na fakt, że mruczek może nie być wcale chętny do zabawy lub zmęczony, a wtedy należy go zostawić w spokoju. Powodzenia!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

goście w domu i kot
fot. unsplash.com Vinicius de Moraes

Goście w domu i kot nie muszą wcale wchodzić sobie w drogę.

goście w domu i kot
fot. unsplash.com Roxanne Desgagnés

Wyjaśnij gościom, że nie powinni zmuszać kota do zabawy, jeśli ucieka i wyraźnie protestuje.

goście w domu i kot
fot. unsplash.com Harry Grout

Jeśli zwierzak jest zmęczony lub szuka spokojnego kąta, nie należy go zaczepiać.

goście w domu i kot
fot. unsplash.com chris panas

Pozwól gościom na dotknięcie lub pogłaskanie zwierzaka tylko wtedy, gdy sam szuka ich towarzystwa i uwagi.

goście w domu i kot
fot. unsplash.com Katy Duclos

Goście w domu i kot na pewno lepiej zniosą swoją obecność, jeśli urządzisz pupilowi spokojny kącik, w którym będzie mógł się zdrzemnąć, gdy najdzie go ochota.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jakich ludzi nienawidzą koty? Sprawdź, czy to dotyczy ciebie!
  2. Czego nie lubią koty? Rzeczy, które robią ludzie, a koty nie mogą ich znieść
  3. Dlaczego koty otwierają szafki? Wszyscy właściciele to znają!
  4. Co denerwuje twojego kota? 5 rzeczy, których koty nie znoszą

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.