Gotówka to wciąż popularna metoda płatności, mimo że coraz więcej osób korzysta z kart płatniczych. Epidemia koronawirusa spowodowała pewne zmiany także w tej kwestii. W sklepach pojawiły się informacje zachęcające do uiszczania opłaty za zakupy kartą. Czy w tej sytuacji sklep może nie przyjąć gotówki? 

Gotówka wciąż używana jest jako środek płatniczy przez wiele osób, szczególnie starszych. Jednak nie wszędzie taka metoda zapłaty jest preferowana. Czy to oznacza, że sklep ma prawo nie przyjąć od nas gotówki? Tę kwestię próbują rozwiązać dwie ważne instytucje w Polsce. 

Niejasne przepisy

Wielokrotnie mogliśmy się spotkać z informacją w sklepie, że płatność możliwa jest jedynie gotówką, bądź tylko kartą. Okazuje się, że to nie wystarcza, aby uniemożliwić konsumentowi kupno towaru, w sytuacji, kiedy posiadałby środki w innej formie niż w tej preferowanej przez sklep. Przepisy jednoznacznie nie określają czy taka praktyka jest zgodna z prawem. Z tego powodu, w tej kwestii odmienne zdanie mają również dwie, ważne instytucje naszego państwa. 

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta gotówka powinna być przyjmowana w każdym przypadku, a nieprzyjęcie jej jest niezgodne z prawem. Swoją opinię opierają na art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim. 

Jednak Ministerstwo Finansów uważa, że jeżeli w sklepie jest umieszczona informacja o transakcjach realizowanych jedynie bezgotówkowo, to wszystko jest całkowicie legalne. Zatem, która instytucja ma rację?

  1. Czym są choroby współistniejące? One mogą odpowiadać za obniżoną odporność na koronawirusa
  2. Sejm właśnie ustalił specustawę funduszową. Wszystkich będą obowiązywać nowe przepisy
  3. Naleśniki zrobisz nawet bez mleka i jajek. Lżejsza wersja jest równie pyszna, niebo w gębie

Czy sklep może nie przyjąć gotówki? 

Na pytanie, czy sklep może nie przyjąć gotówki, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Dwie ważne instytucje mają odmienne zdanie w tej kwestii, jednak wynika to z nieujednoliconego prawa w Polsce. W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który regulowałby ten problem i nie pozostawiał żadnych wątpliwości. Przepis, który odnosi się do kwestii wymiany pieniędzy za towar, pozostawia wiele swobody interpretacyjnej. Rozbieżność zdań jest wynikiem odmiennego rozumienia go przez Ministerstwa Finansów i UOKiK.

Ministerstwo Finansów uważa, na podstawie art. 31 i  art. 32 o Narodowym Banku Polskim, że przepisy jednoznacznie nie przesądzają o zobligowaniu przedsiębiorców do przyjmowania płatności w gotówcejak cytuje portal next.gazeta.pl. 

Natomiast w rozumieniu UOKiK sprzedawca nie ma prawa odmówić klientowi dokonania zapłaty za pomocą gotówki. 

Zatem kwestia jest wciąż niejasna i nie zmieni się to dopóki polskie prawo nie zostanie skonkretyzowane. Dopóki luki prawne będą istniały, dopóty różne organy będą mogły swobodnie interpretować je według własnych preferencji. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

gotówka
Fot. adnovak, Pixabay

Gotówka to wciąż popularna metoda dokonywania płatności.

gotówka
Fot. John Cameron, Unsplash

Wciąż nie wiadomo czy sprzedawca może odmówić klientowi zapłaty gotówką.

gotówka
fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020.

Przez epidemię koronawirusa, gotówka nie jest preferowanym sposobem dokonywania opłat za zakupy. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
  3. Aleksandra Kwaśniewska świętuje z mężem ważną datę. Fani zakochali się w uroczym wideo
  4. Jak wyczyścić telefon, by go nie zniszczyć? Sposób na pozbycie się wszystkich zarazków
  5. Najmłodsza ofiara koronawirusa w Europie. Władze informują o śmierci 5-letniego dziecka

Źródło: next.gazeta.pl

 

 

Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.