Granice zaczęły zamykać się już na początku roku, kiedy to epidemia koronawirua zaczęła się rozwijać. Państwa starają się jednak powoli odmrażać gospodarkę. O północy z 14 na 15 maja, granice otworzyły dla siebie: Litwa, Łotwa i Estonia, przez co stworzyły pierwszą w UE strefą wolną od ograniczeń w podróżowaniu. Kraje chcą przywrócić normalne funkcjonowanie ich gospodarek. 

Granice pomiędzy trzema bałtyckimi państwami zostały otwarte. Kraje chcą rozpocząć proces odmrażania gospodarki. Dziś w nocy zlikwidowano znaki, które zatrzymywały kierowców przed przejazdem.

Pierwsze granice w UE już otwarte

Litwa, Łotwa i Estonia, które są poniekąd partnerami gospodarczymi, mają podobną sytuację epidemiologiczną w swoich krajach, dlatego zdecydowano się na otwarcie granic. 

-Bałtycka Bańka Podróżnicza jest okazją do ponownego otwarcia firm i iskierką nadziei dla ludzi, że życie wraca do normalności- poinformowała Interia o wypowiedzi premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa.

Jak podaje Interia, z granic między tymi państwami strażnicy usunęli o północy z 14 na 15 maja, znaki nakazujące pojazdom zatrzymanie się do kontroli. Ten niezwykły moment uczczono lokalnymi spotkaniami funkcjonariuszy granicznych.

  1. Agnieszka Chylińska powiększyła biust? Fani zobaczyli nagranie i są już pewni
  2. Zdejmiemy maseczki. Szumowski powiedział, kiedy nadejdzie czas
  3. Dziś odbył się pogrzeb Kacperka. Niestety, zabrakło jednej ważnej osoby

Nadzieja dla krajów bałtyckich

Granice między nimi zostały otwarte w pierwszej kolejności dlatego, że kraje bałtyckie, zaliczające się do najuboższych w strefie euro. Interia poinformowała, że spodziewają się, że pandemia spowoduje skurczenie się ich gospodarek w tym roku o 7-8 proc. Osoby przyjeżdżające z innych miejsc niż te wymienione, nadal będą musiały zastosować się do 14-dniowej kwarantanny. 

Według Interii to Unia Europejska zaleciła krajom członkowskim otwieranie granic i rozszerzenie możliwości podróżowania, jednak przy zachowaniu środków ostrożności. Niedawno informowaliśmy, że dla Polaków rząd z kolei rozważa umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

granice
Fot. eastnews.pl/DOMIN

Granice między trzeba krajami bałtyckimi otwarte.

granice
Fot.facebook.com/Straż Graniczna

Litwa, Łotwa i Estonia odmrażają gospodarkę.

granice
Fot. unsplash.com/Lasma Artmane

Kiedy Polska pójdzie w ich ślady?

ZOBACZ TEŻ:

  1. 16-latek nie miał maseczki i był na dworze. Został zatrzymany przez policję, sprawa trafiła do sądu
  2. Potężne trzęsienie ziemi. Służby: „Najsilniejsze, jakie przeżyłem”. Zaskakująca wiadomość ze świata
  3. Jest propozycja dużej zmiany w 500 plus. Ekspert chce podziału rodziców na 2 grupy
  4. Operacje plastyczne Natalii Siwiec. Chirurgu wyliczył jej poprawki, ale nie da się nie zauważyć jeszcze jednej
  5. Jak będą wyglądać zajęcia w szkole? Ministerstwo Edukacji przedstawiło wytyczne
  6. Pilne doniesienia ze Śląska. Zawalił się budynek kopalni Mysłowice, strażacy nie mogą wejść do środka

Źródło: fakty.interia.pl

Poprzedni artykułSuczka „poprosiła” ratowników o uratowanie jej szczeniaków. Gest psa wzrusza do łez
Następny artykułTVP szykuje niespodziankę dla Polaków. Największe gwiazdy zrobią niesamowitą rzecz
Redaktor w Lelum.pl. Magister komunikacji medialno-marketingowej. Od zawsze pasjonuje się fotografią. Najbardziej lubi robić zdjęcia komercyjne. 9 lat swojego życia spędziła tańcząc taniec towarzyski, a 4 na deskach teatru. Lubi aktywny tryb życia, imprezy i dobre jedzenie. Gdyby istniał konkurs na znajomość fabuły serialu, na pewno by go wygrała.